English
Polski
Русский
Українська
Беларускую
Český
Български
Slovenský
Srbija
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

SMOG (ang. smoke – dym + fog – mgła) to atmosferyczna chmura szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych oraz pyłów, która powstaje z połączenia czterech czynników środowiskowych:

 • zanieczyszczeń wytworzonych przez nas – ludzi
 • zamglenia
 • braku wiatru
 • niskiej temperatury

SMOG w Polsce to od lat poważny problem. W okresie największego zanieczyszczenia, czyli w sezonie grzewczym, powietrze, którym oddychamy, przestaje być przejrzyste. Gęsta zawiesina cząstek unosi się nad ziemią, a my wdychamy:

 • pyły
 • ołów
 • kwaśne gazy
 • dwutlenek siarki
 • tlenki azotu
 • węglowodory

Zgodnie z prognozami Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) sprzed kilku lat, jeżeli nie będą prowadzone działania ograniczające emisję szkodliwych gazów i pyłów, w 2030 roku poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach będzie należał do najwyższych w UE. To z  kolei oznacza pogorszenie stanu zdrowia Polek i Polaków.

Tak więc, walka trwa.

Smog niszczy nasze zdrowie

Przez złą jakość powietrza ciężej nam się oddycha, gorzej się czujemy, częściej zapadamy na infekcje, np. górnych dróg oddechowych. Ale to nie wszystko. Pamiętajmy, że każdego roku w wyniku zatrucia smogiem umierają ludzie. Musimy być świadomi, że jeśli nic się nie zmieni lub zmieni się niewiele, współczynnik umieralności z powodu wdychania zatrutego powietrza będzie rósł.

Skażone powietrze przyczynia się do rozwoju:

 • nowotworów
 • przewlekłych chorób płuc
 • astmy i alergii
 • choroby wieńcowej i niewydolności serca
 • duszności
 • nadciśnienia tętniczego
 • zapalenia spojówek
 • kłopotów z gardłem, krtanią, oskrzelami

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że SMOG = choroby i śmierć.

Przyczyny powstawania smogu

Przyczyn dużego zanieczyszczenia środowiska wielu z nas szuka w transporcie drogowym oraz przemyśle ciężkim. To błąd. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) największym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe.

Za emisję szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 domy mieszkalne są odpowiedzialne w 46%, co robi wrażenie w zestawieniu z przemysłem (20%) i transportem drogowym (8%). Większą przepaść widać w emisji rakotwórczego benzopirenu. Gospodarstwa domowe ponoszą tu winę aż w 84%, przemysł w 10%, transport drogowy zaledwie w 1% (dane KOBiZE za 2017 rok).

DO PRZEMYŚLENIA: smog latem praktycznie nie występuje, pomimo intensywnego ruchu samochodowego (wyjazdy wakacyjne). Pojawia się zimą, kiedy ogrzewamy domy. Wówczas widzimy smog gołym okiem. Tak więc – choć ruch samochodowy jest źródłem zanieczyszczeń (emisja do atmosfery tlenków azotu) – silniki aut nie są główną przyczyną powstawania smogu.

WNIOSEK: niewłaściwie ogrzewane budynki mieszkalne najbardziej zatruwają powietrze.

Ogrzewanie domów – co robimy źle?

Niewłaściwe ogrzewanie gospodarstw domowych oznacza nieekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych i kamienic. Problemem jest: palenie węgla, drewna, opon, śmieci (!).

Zgubne jest również przegrzewanie pomieszczeń. Zużywanie zbyt dużo paliwa grzewczego powoduje nadmierne przedostawanie się do atmosfery niebezpiecznych produktów spalania.

Program Czyste Powietrze

Ważnym elementem walki z zanieczyszczeniem środowiska w Polsce są rządowe inicjatywy ekologiczne. Najpopularniejsze z nich to Program Czyste Powietrze  oraz, adresowany do gmin, w których obowiązuje uchwała antysmogowa, Program Stop Smog. Warto poznać możliwości i skorzystać z szansy na zmodernizowanie swojej kotłowni. W grę wchodzą ulgi finansowe (np. ulga termomodernizacyjna) oraz dotacje (np. na wymianę kotła, ocieplenie domu). Przejście na ekologiczną stronę mocy nie oznacza więc horrendalnych kosztów, z którymi obywatel zostaje sam. Według pierwotnych założeń, program potrwa co najmniej do roku 2029.

UWAGA: od 1 lipca 2021 roku z programu wycofano dotacje na zakup kotła węglowego.

Sterowanie ogrzewaniem pomaga w walce ze smogiem

Mądre zużywanie energii zmniejsza powstawanie szkodliwego dla zdrowia SMOGU.

W mądrym gospodarowaniu energią pomocną są nowe technologie grzewcze.

Urządzenia sterujące ogrzewaniem (m.in. regulatory temperatury) to nie tylko sposób na podniesienie komfortu. To również ochrona przyrody.

Dopasowanie temperatury do funkcji pomieszczeń (np. chłodniej w sypialni, cieplej w salonie) jest ekologiczne, ponieważ zmniejsza emisję produktów ubocznych spalania paliwa grzewczego.


Zapraszamy do zapoznania się z raportem Smog i ekologia oczami Polaków, który powstał w oparciu o wyniki badań wykonanych w lutym 2020 roku przez BioStat® Centrum Badawczo-Rozwojowe na zlecenie SALUS Controls Polska.


Kontakt
Podejmij współpracę

Dane teleadresowe


Kontakt

+48 (32) 700 74 53

pon.-pt.: 800-1600


Wsparcie techniczne

+48 (32) 750 65 05
serwis@salus-controls.pl


pon.-pt.: 800-2000
sobota: 800-1400

InstalatorUżytkownikDeweloper
Salus

Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
biuro: +48 32 700 74 53,
serwis: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85

image/svg+xml

© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved