|_|Wybrane produkty SALUS Controls współpracują z Google Home. Odkryj wygodę komend głosowych.;;https://salus-controls.pl/2021/03/26/salus-controls-i-google-home-uzyj-glosu-aby-sterowac-domem/;;SALUS Controls i Google Home – użyj głosu, aby sterować domem;;

Aplikacja Google Home

Inteligentne domy – te obecne, a na pewno te z przyszłości – będą coraz gęściej wyposażane w elementy tzw. sztucznej inteligencji. I nie chodzi wcale o wyjętą z sience fiction robotykę albo przesuwane w powietrzu hologramy, lecz o spersonalizowaną sieć urządzeń domowych dopasowanych do Twojego stylu życia. Założenie jest takie, że dzięki sztucznej inteligencji na co dzień żyje Ci się wygodniej, ekonomiczniej i bezpieczniej. Kluczową częścią tej technologicznej rewolucji od pewnego czasu jest znany na całym świecie Google Asystent oraz aplikacja Google Home, za pomocą której, używając jedynie swojego głosu, możesz sterować np. oświetleniem, regulatorami temperatury, inteligentnymi wtyczkami, kamerami w domu, czy ogrodowym monitoringiem. Poprzez aplikację zarządzasz urządzeniami kompatybilnymi z Google Home.

UWAGA: Domowa usługa głosowa Google dostępna jest na milionach urządzeń od Google oraz innych producentów z systemem Android.

Urządzenia SALUS Controls współpracują z Google Home

Nasze wybrane produkty bardzo dobrze współpracują z asystentem domowym. Oznacza to, że interfejs Google "dogaduje się" z nimi i poprawnie je obsługuje. Na obecną chwilę za pośrednictwem Google Home możesz swobodnie sterować następującymi urządzeniami:

 1. Regulatorami temperatury: SQ610, SQ610RF, VS10WRF, VS10BRF, VS20WRF, VS20BRF, HTRP-RF(50), HTRS-RF(30)
 2. Czujnikiem temperatury i jednocześnie najprostszą wersją regulatora TS600
 3. Regulatorem klimakonwektorów FC600
 4. Inteligentną wtyczką SPE600 (Smart Plug)
 5. Inteligentnym przekaźnikiem SR600 (Smart Relay)

Światło i temperatura, a komendy głosowe

Sterowanie światłem za pomocą komend głosowych ma szereg zalet. W przypadku systemu SALUS Smart Home połączonego z Google Home masz tę możliwość dzięki inteligentnym wtyczkom i przekaźnikom. Warto poświęcić chwilę na konfigurację tych oprogramowań, ponieważ do zyskania masz wiele ułatwień. Przykładowo, gdy nocą leżysz w łóżku, bez wstawania możesz zgasić światło w całym budynku lub wyłączyć/włączyć tylko pojedyncze lampy. Wracając do domu późnym wieczorem, w sekundę oświetlisz wybrane pomieszczenia. Z kolei mając zajęte lub brudne ręce, wypowiesz w kuchni hasło i urządzenia spełnią polecenie – oświetlenie dotrzyma Ci kroku. Taki "drobiazg" odczuwalnie podnosi komfort życia.

Głosowe sterowanie ogrzewaniem to również ogromna wygoda. Oczywiście system grzewczy najwydajniej i najekonomiczniej pracuje z wykorzystaniem dostosowanych do Twojego rytmu życia harmonogramów, jednak zdarzają się sytuacje, w których stałe ustawienia warto doraźnie nadpisać. Wykorzystanie do tego celu komend głosowych pozwala na szybką reakcję, bez odrywania się od wykonywanych czynności. Asystent głosowy poinformuje także o aktualnej temperaturze w danej strefie i pozwoli na głosowe zarządzanie ciepłem w pokojach, w których aktualnie nie przebywasz. Co ważne, symulacja rozmowy jest intuicyjna i przyjazna dla domowników. Po prostu przebiega naturalnie, „przy okazji” toczącego się życia.

Jak sterować produktami SALUS Controls poprzez Google Home?

Po pierwsze musisz pobrać Google Home (aplikacja jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store).

Następnie uruchom usługę Salus Smarthome EU.

Skonfiguruj swój inteligentny dom z naszym systemem, postępując według poniższej instrukcji:

Zaloguj się:

Dodaj urządzenia, którymi będziesz sterować:

UWAGA: Bramka internetowa UGE600 („serce” sytemu SALUS Smart Home) oraz asystent głosowy Google Home nie muszą się znajdować w tej samej sieci Wi-Fi. Muszą być podłączone do Internetu, ale mogą pracować w oddzielnych sieciach (np. Wi-Fi).

Zasadniczo więc sterowanie głosowe wybranymi produktami SALUS Controls wymaga od Ciebie jedynie: pobrania aplikacji Google Home, uruchomienia usługi Salus SmartHome EU oraz zalogowania się na koncie Google Home, aby połączyć swoje urządzenia.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/Cover2-1.jpg|_|Aplikacja SALUS Plus - wypróbuj z nami moc mobilnych rozwiązań. Zainstaluj i bądź zawsze NA PLUSIE!;;https://salus-controls.pl/2021/03/03/aplikacja-mobilna-salus-plus-i-jestes-na-plusie/;;Aplikacja mobilna CONTROLS Plus i jesteś NA PLUSIE!;;

CONTROLS Plus to darmowa, nowoczesna i  przyjazna w obsłudze aplikacja mobilna, która zapewnia użytkownikom oraz instalatorom naszych urządzeń łatwy dostęp do informacji produktowych, a także szybki kontakt z serwisem technicznym.

Dodatkowo CONTROLS Plus oferuje autoryzowanym instalatorom marki SALUS Controls stworzoną dla nich STREFĘ INSTALATORA, w której obsługiwany jest atrakcyjny program lojalnościowy. Aby z niego skorzystać, wystarczy pobrać aplikację, a potem założyć konto firmowe.

Dla kogo?

Aplikacja mobilna CONTROLS Plus jest skierowana nie tylko do zawodowych instalatorów, ale też do osób zainteresowanych rozwiązaniami z zakresu nowoczesnej automatyki budynkowej.

Naszym przyszłym klientom aplikacja CONTROLS Plus zapewnia:

Naszym obecnym klientom aplikacja CONTROLS Plus zapewnia:

Podsumowując, z CONTROLS Plus:

Ale to nie wszystko!

Profesjonalne narzędzie pracy dla instalatorów

Aplikacja CONTROLS Plus zapewnia certyfikowanym instalatorom naszej marki dodatkowe korzyści finansowe, a mianowicie punkty wymieniane na pieniądze. Warunkiem skorzystania z programu jest założenie konta firmowego w STREFIE INSTALATORA, które, po pozytywnej weryfikacji, zostanie aktywowane w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Do każdego aktywowanego konta będzie również przypisany opiekun – koordynator danego regionu.

Od tego momentu instalatorzy zarejestrują w aplikacji zakupione produkty promowane, za które zbiorą wyznaczoną dla danego modelu liczbę punktów. Zebrane punkty będą przeliczone na pieniądze, które my wypłacimy instalatorowi. Aby otrzymać zapłatę wystarczy zeskanować kod SN (instrukcja skanowania jest dostępna w aplikacji), a następnie wystawić FV.

UWAGA: Jeżeli jeszcze nie posiadasz certyfikatu autoryzowanego INSTALATORA, koniecznie skontaktuj się z koordynatorem swojego regionu, który przeprowadzi szkolenie; przekaże Ci wiedzę na temat produktów, a następnie nauczy ich prawidłowego montażu. Zdobywając certyfikat możesz w pełni skorzystać z programu lojalnościowego CONTROLS Plus.

Podsumowując, z CONTROLS Plus instalatorzy zyskuję:

Jak korzystać z programu lojalnościowego?

To bardzo łatwe i z pewnością nie przysporzy Ci problemu:

Wypróbuj z nami moc mobilnych rozwiązań! Dołącz do CONTROLS Plus, zbieraj punkty i zarabiaj!

#wspieramypolskiegoinstalatora

Na zakończenie podsumowanie wszystkich funkcji aplikacji

W aplikacji mobilnej CONTROLS Plus:

 1. Poznasz produkty i zaplanujesz system (oferta produktowa + konfigurator).
 2. Pobierzesz potrzebne pliki (instrukcje, schematy podłączeń, deklaracje zgodności etc.).
 3. Zdobędziesz informacje o promocjach i nowościach w ofercie.
 4. Zdobędziesz wiedzę techniczną (filmy szkoleniowe i instruktażowe).
 5. Uzyskasz darmowe wsparcie specjalistów marki SALUS Controls.

A także:

 1. Przystąpisz do korzystnego programu lojalnościowego (STREFA INSTALATORA).
 2. Rozliczysz punkty, wystawisz FV, zarobisz pieniądze (STREFA INSTALATORA).

Aplikację mobilną CONTROLS Plus bezpłatnie pobierzesz w Google Play i APP Store.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/cover3.jpg|_|Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Zobacz, jakie masz możliwości.;;https://salus-controls.pl/2020/10/30/sterowanie-ogrzewaniem/;;Sterowanie ogrzewaniem: 3 kroki do bycia eko nie wychodząc z domu;;

Wpływ człowieka na przyrodę jest zgubny (patrz: Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?). Rozwój cywilizacji niszczy środowisko naturalne i przyczynia się do powstawania groźnych chorób. Spalanie śmieci, emisja pyłów i toksyn do atmosfery, marnowanie energii – to nasza codzienność. Nie przewidzimy kiedy dosięgnie nas katastrofa ekologiczna, ale, jeśli nie zrobimy nic albo zrobimy niewiele, to nie będzie odległa przyszłość. Seria klęsk żywiołowych może dotknąć nas, nasze dzieci, a niemal na pewno dotknie nasze wnuki.

Świadomość ta jest potrzebna, aby się mobilizować do zmian i szukać odpowiedzi na pytanie: co w swoim wąskim zakresie możemy robić, aby do tego nie dopuścić? Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Wariantów – poza wymianą kotła węglowego na ekologiczny – jest wiele.

Możemy:

Po pierwsze: zatrzymaj ciepło w domu

Nawet najbardziej ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna i drzwi. Spowoduje to niepotrzebne zużywanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.

W przypadku budynków nowo powstających energooszczędność jest z góry narzucana przez Ministerstwo Infrastruktury już na etapie projektowania i budowy. Podobnie w przypadku obiektów gruntowanie modernizowanych. Najnowsze parametry dopuszczające do użytku domy jednorodzinne określają przepisy WT 2021, które wchodzą w życie od początku stycznia 2021 roku (zobacz: Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021). Do tego czasu – czyli jeszcze przez dwa miesiące – obowiązują mniej restrykcyjne ustalenia zawarte w WT 2017. Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja tych wytycznych powstaje średnio co 5 lat.

Co jednak można robić na własną rękę podczas użytkowania naszych domów? Zwłaszcza tych starszych, których standardy energetyczne są, z grubsza rzecz biorąc, niewystarczające.

O czym pamiętać, aby zatrzymać ciepło w domu?

Po drugie: monitoruj zużycie energii

Codzienne marnowanie energii to plaga. Tymczasem taka nieroztropność kosztuje zarówno w wymiarze finansowym, jak i ekologicznym: nie wyłączmy świateł, nie wyjmujemy z gniazdek ładowarek, śpimy przy zapalonych lampkach nocnych. Nie zawsze też zwracamy uwagę na to, jakiej klasy energetycznej urządzenia każdego dnia użytkujemy. Sumując te oraz wiele innych zaniedbań, niechcący powodujemy gigantyczny wzrost kosztów eksploatacji naszych domów i niczym nieuzasadnione straty energii.

Automatyka budynkowa marki SALUS Controls – wyposażona w serię Smart Home – to rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim, dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy, regulatory temperatury, Smart Plugi czy inteligentne przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem, ale również oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF. Dla przykładu, o ustalonej porze od wybranych urządzeń zostanie odcięte zasilanie, co automatycznie zmniejszy pobór energii. Wystarczy stworzyć regułę  wyłączającą wszystko o północy.

Ponadto, bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek (Smart Plug), wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru (czytelne wykresy) pozwala przeprowadzać jednoznaczną kalkulację. Nie trzeba już strzelać w ciemnio – grzejnik w korytarzu, lampa w sypialni, komputer? Które urządzenia nie działają wydajnie i wymagają zmiany trybu pracy? Które są nieekologiczne? Które trzeba wymienić na nowe? Mając konkretne dane, wiadomo, czego pilnować.

Po trzecie: unikaj przesterowań

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – a jest – że największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego ważne jest robienie tego „z głową”, poprzez dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji oraz pory dnia. Warto, żeby w sypialni było chłodniej niż w salonie, z kolei w salonie dobrze jest utrzymywać temperaturę ekonomiczną (a nie komfortową lub przeciwnie – zbyt niską) w czasie dłuższej nieobecności domowników. Te z pozoru drobne udogodnienia nie tylko podnoszą komfort życia i sprzyjają lepszemu zdrowiu, ale też odciążają przeładowaną skutkami rozwoju cywilizacyjnego przyrodę. Dopiero taka mikroskala naszych działań przyniesie makrorezultaty.

Trzeba również pamiętać, że niekontrolowane cykle przegrzań oraz wychłodzeń nie sprzyjają stabilnemu funkcjonowaniu instalacji grzewczej i zwiększają jej awaryjność.

Regulatory temperatury marki SALUS Controls ograniczają zbędną aktywność urządzenia grzewczego, utrzymując w pomieszczeniach indywidualną, ustaloną przez domowników temperaturę. Dostarczają tyle ciepła, ile potrzeba, eliminując niekomfortowy i niesprzyjający środowisku efekt przesterowania.

Sterowanie temperaturą w domu zmniejsza straty energii. Nie tylko wymiana kotła i paliwa grzewczego (patrz: warunki uzyskania dofinansowania na likwidację pieca węglowego i zakup proekologicznego urządzenia grzewczego ), ale także mądre sterowanie ogrzewaniem CO jest rozwiązaniem wysoce ekologicznym.

Podsumowując

Dlaczego warto zastosować inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

Po pierwsze dopasowując temperaturę pomieszczeń do swoich bieżących potrzeb (np. 23 stopnie w łazience, 21 stopni w salonie, 19 stopni w sypialni), unikamy przegrzania mniej uczęszczanych pokoi i opłat za ciepło, którego nie potrzebujemy.

Po drugie regulatory pokojowe SALUS Controls działają elastycznie. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie w pokojach ustalonej temperatury (harmonogramy grzania). Nie oznacza to jednak, że będąc poza domem, nie mamy wpływu na pracę urządzeń grzewczych. Dzięki serii SALUS Smart Home, z biura, z hotelu – na bieżąco możemy reagować. Regulatory pracują według harmonogramów, lecz uwzględniają także doraźne decyzje użytkownika.

Po trzecie sterowanie ogrzewaniem sprzyja ograniczeniu strat energetycznych podczas codziennej eksploatacji budynku, co przekłada się na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza, którym oddychamy (zmniejszenie smogu), a także obniżenie domowych opłat.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/bbbbb.jpg|_|Smog to w Polsce potężny problem. Co go powoduje? Dlaczego sposób ogrzewanie domów ma wpływ na jakość powietrza?;;https://salus-controls.pl/2020/10/16/smog-jak-powstaje-i-dlaczego-jest-grozny/;;Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?;;

Czym jest smog?

Smog powstaje z połączenia czterech głównych czynników środowiskowych:
•zanieczyszczeń wytworzonych przez człowieka
•mgły
•braku wiatru
•niskiej temperatury

Smog jest więc atmosferyczną "chmurą zanieczyszczeń i pyłów" – gęstą mgłą na cząsteczkach dymu – co wyraża się również w jego nazwie: połączenie anglojęzycznych słów smoke (dym) oraz fog (mgła).

Pyły i gazy trujące (głównie dwutlenek siarki) od zawsze przedostawały się do powietrza, za co odpowiedzialna była nie tylko działalność człowieka, ale i naturalne zjawiska przyrodnicze, np. erupcje wulkanów. Jednak skażenie środowiska stało się prawdziwym powodem do obaw dopiero wskutek rozwoju przemysłu opartego na wykorzystywaniu energii węgla kamiennego (XIX w). W kolejnym stuleciu na coraz większe zanieczyszczenie powietrza wpłynęła galopująca motoryzacja (zwiększona liczba samochodów i ilość spalin) oraz – co jest wielką ekologiczną zmorą, a nie zawsze sobie ten fakt uświadamiamy – prowadzenie gospodarstw domowych w sposób zagrażający nam samym.

Obecnie – zwłaszcza w sezonie grzewczym – zjawisko smogu nikogo nie dziwi. Choć utrudnia nam życie i pogarsza zdrowie, przywykliśmy do jego obecności do tego stopnia, że coroczne alarmy smogowe nie robią na nas takiego wrażenia, jak powinny – wielu z nas je traktuje jako zło nieuniknione. Niesłusznie.

Powietrze, którym oddychamy

Smog to w Polsce od lat potężny problem. W okresie najwyższego zanieczyszczenia, powietrze przestaje być przejrzyste. Czujemy, a nawet gołym okiem widzimy „chmurę zanieczyszczeń”. Wdychamy pyły, ołów, kwaśne gazy, dwutlenek siarki, tlenki azotu, węglowodory.

W wielu miejscowościach naszego kraju normy stężenia szkodliwych pyłów każdej zimy są przekroczone o kilkaset procent, co skutkuje tym, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umierają ludzie. Problem jest aktualny mimo ostrzeżeń ekologów oraz uruchamianych przez polityków programów proekologicznych – np. rządowy program Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń pochodzących z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Choć z roku na rok świadomość Polaków w tym zakresie wzrasta, w naszych działaniach nadal brakuje efektu skali.

Zgodnie z prognozami Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) sprzed kilku lat, jeżeli nie będą prowadzone systematyczne i efektywne działania ograniczające emisję szkodliwych gazów i pyłów, w 2030 roku poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach będzie należał do najwyższych w UE.

Przyczyny powstawania smogu

Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe, czyli tzw. niska emisja (nazwa pochodzi od niskich, niefabrycznych kominów). Największym problemem jest nieodpowiednie ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz kamienic (palenie węgla, drewna, opon, nadal się zdarza, że śmieci). Równie istotne jest przegrzewanie pomieszczeń, zużywanie zbyt dużo paliwa grzewczego, skutkujące nadmierną emisją produktów spalania do atmosfery.

Dopiero odwołując się do danych liczbowych widzimy, jak wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego mają nasze codzienne wybory. Za emisję szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 gospodarstwa domowe są odpowiedzialne aż w 46%, co robi wrażenie szczególnie w zestawieniu z przemysłem (20%) oraz – mocno demonizowanym pod tym kątem – transportem drogowym (8%). Jeszcze większe dysproporcje widzimy w źródłach emisji rakotwórczego benzopirenu. Tutaj niska emisja ponosi winę w aż 84%, przemysł w 10%, a transport drogowy zaledwie w 1% (dane KOBiZE za 2017 rok).

Warto też zauważyć – i tutaj nie trzeba się odwoływać do danych liczbowych – że problem smogu latem praktycznie zanika, mimo wzmożonego ruchu samochodowego. Smog pojawia się dopiero zimą, gdy wszyscy ogrzewamy nasze domy. Tak więc – choć bez wątpienia ruch samochodowy jest źródłem zanieczyszczeń (emisja tlenków azotu) – silniki spalinowe nie są głównym winowajcą odpowiadającym za powstawanie smogu.

Jaki z tego wniosek? To nie dymy z fabrycznych kominów i samochodowe spaliny najbardziej zatruwają powietrze, którym oddychamy. Robią to nasze niewłaściwie ogrzewane domy.

Niewłaściwe ogrzewanie domów, czyli co?

Mówiąc o niewłaściwym ogrzewaniu domów, mamy na myśli głównie:

•stosowanie kotłów węglowych (przypomnijmy: szkodliwe produkty powstałe w wyniku spalania opału to: dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie oraz pyły zawieszone PM10, PM2,5)
•spalanie odpadów, plastiku, tworzyw sztucznych
•straty ciepła wynikające z nieszczelności budynków
•straty ciepła wynikające z przesterowań (nieefektywne ogrzewanie pomieszczeń)

Skutki oddziaływania smogu na organizm człowieka

Zła jakość powietrza sprawia, że ciężej nam się oddycha, gorzej się czujemy, a także częściej zapadamy na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Nie są to jedyne skutki oddziaływania smogu na nasz organizm. W perspektywie długofalowej skażone powietrze przyczynia się do rozwoju:

•nowotworów
•przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
•astmy i alergii
•choroby wieńcowej i niewydolności serca
•groźnych ataków duszności
•nadciśnienia tętniczego
•kłopotów z gardłem, krtanią, oskrzelami
•zapalenia spojówek
•zaburzeń koncentracji
•problemów ze snem

Jak zapobiegać degradacji środowiska?

Wydaje się więc, że – poza rozwiązaniami ustawowymi (uchwały antysmogowe, programy wspierające nowe standardy ogrzewania domów indywidualnych) – kluczem do poprawy sytuacji ekologicznej w naszym kraju jest edukacja społeczna oraz powszechne użytkowanie nowych technologii grzewczych. Poprawę jakości powietrza przyniesie tylko promowanie dobrych praktyk oraz wskazywanie korzyści wynikających z ich wdrożenia.

Czy Polacy są tego świadomi? Czy wiedzą, które skutki rozwoju cywilizacyjnego niszczą ich zdrowie? Czy zaliczają do nich niewłaściwe ogrzewanie własnych domów? Jakie w związku z tym podejmują działania?

Wkrótce na naszym blogu opublikujemy wnioski z sondażu przeprowadzonego w lutym 2020 roku przez BioStat® Centrum Badawczo-Rozwojowe na zlecenie firmy SALUS Controls. Raport zatytułowany Smog i ekologia oczami Polaków jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak na co dzień dbamy o ekologię oraz czy wykorzystujemy do tego celu technologię Smart Home. Już dziś zapraszamy do lektury.

Zobacz także:

ZAGROŻENIE SMOGOWE

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover1.jpg|_|Konfigurator SALUS Controls jest przyjaznym w obsłudze narzędziem pomagającym w stworzeniu systemu sterowania ogrzewaniem.;;https://salus-controls.pl/2020/10/09/konfigurator-systemu-sterowania-salus-controls-ile-kosztuje-inteligentny-dom/;;Konfigurator systemu sterowania SALUS Controls – ile kosztuje inteligentny dom?;;

Posiadacze, inwestorzy oraz instalatorzy systemów inteligentnego sterowania domem wiedzą, że zakup ten jest inwestycją, która polepsza komfort życia. Jeżeli rozważasz zainwestowanie pieniędzy w nowoczesną automatykę budynkową, chcesz wiedzieć, z jakiego rzędu wydatkiem musisz się liczyć. I w tym miejscu od razu zdradzamy, że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od nieruchomości oraz potrzeb i oczekiwań jej użytkowników.

Z tekstu się dowiesz:
• czym jest i do czego służy konfigurator systemu SALUS Controls?
• od czego zależy koszt instalacji systemu?

Smart Home to więcej niż wygoda

Komfort, który oferuje automatyka domowa, nie ogranicza się jedynie do zdalnego wyłączania żelazka lub włączania lampy. Inteligentne sterowanie domem oznacza:

a. optymalną regulację ogrzewania: idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu
b. domową ekonomię: mniejsze wydatki za pobór energii
c. sterowanie urządzeniami, np. roletami, oświetleniem, zraszaczami ogrodowymi
d. bezpieczeństwo mienia: czujniki alarmowe, powiadomienia SMS
e. ochronę środowiska: mniejszą emisję zanieczyszczeń
f. komfort i wygodę na co dzień

Inteligentny dom kojarzy się dziś z nowoczesnością, energooszczędnością, bezpieczeństwem, kontrolą wydatków. Scenariusze zależności między pracującymi w systemie urządzeniami są niemal niewyczerpane. Otwarta natomiast pozostaje kwestia tworzenia systemu oraz jego ceny. I dlatego specjaliści techniczni firmy SALUS Controls stworzyli konfigurator systemu.

Konfigurator systemu – co to jest?

Konfigurator SALUS Controls jest przyjaznym w obsłudze narzędziem doboru pomagającym instalatorowi/użytkownikowi w skompletowaniu produktów i stworzeniu systemu najlepiej  odpowiadającego potrzebom domowników. Mamy różne architektonicznie domy/mieszkania, różne typy instalacji grzewczych. Rytm życia każdego z nas też jest inny. Nie istnieje więc system uniwersalny. Taki, którego z góry zaprogramowane ustawienia sprostają oczekiwaniom wszystkich. Dlatego elementy sterujące inteligentnym domem trzeba dobierać indywidualnie. „Uszyć na miarę", jak strój u krawca.

Konfigurator systemu SALUS Controls powstał w oparciu o doświadczenia naszych ekspertów wyniesione z rozmów z klientami dzwoniącymi na Infolinię Wsparcia Technicznego. Wiedząc, jakie są ich najczęstsze pytania, a także, jakie problemy mają użytkownicy i instalatorzy z wyborem urządzeń i dostosowaniem ich do warunków panujących w budynku, stworzyliśmy „wirtualną wersję doradcy”, czyli konfigurator. Skorzystać z niego możesz w dowolnym momencie, pracując we własnym tempie, wybierając różne kombinacje produktów oraz na bieżąco kalkulując możliwości sterowania oraz koszty.Posługiwanie się konfiguratorem SALUS Controls w opcji "użytkownik" polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dotyczących warunków technicznych budynku (rodzaj instalacji, powierzchnia podłogi, liczba grzejników etc.). Informacje te są kluczowe dla wyboru urządzeń sterujących. W opcji "instalator" pytania mają bardziej techniczny charakter, pytamy np. o liczbę rozdzielaczy (co odpowiada liczbie potrzebnych listew sterujących), liczbę pętli podłączonych do rozdzielacza.

Po podaniu odpowiedzi konfigurator wskazuje listę i liczbę potrzebnych produktów; dostępne warianty, z których można wybrać odpowiednie pod względem funkcji, ceny, designu.

Na zakończenie program konfigurujący wskazuje propozycje produktów opcjonalnych, czyli takich, których zakup może się okazać konieczny dopiero podczas montażu (czujnik temperatury, osłona zabezpieczająca głowicę, moduł przekaźnika 16A, dodatkowy wzmacniacz sieci ZigBee etc.). W ten sposób powstaje poglądowa kalkulacja kosztów.

Inteligentny dom – ile kosztuje wdrożenie systemu?

Od czego zacząć?

Na początku musisz wiedzieć, czy zależy Ci na sterowaniu ogrzewaniem przez Internet. Z jednej strony ta opcja wymaga dopłaty, ale z drugiej – nieporównywalnie podnosi wygodę i funkcjonalność całego systemu. Następnie należy podać, jakim typem ogrzewania chcesz sterować: grzejnikowym, podłogowym, elektrycznym. Jeżeli w grę wchodzi sterowania ogrzewaniem mieszanym, trzeba uwzględnić produkty potrzebne do regulowania systemu grzewczego obu typów (podłogowego i grzejnikowego). Akcesoria Smart Home to dodatkowy koszt.

Charakterystyka przykładowego domu

Budynek, na podstawie którego orientacyjnie pokażemy działanie naszego konfiguratora, jest parterowy, z użytkowym poddaszem. Na dole znajduje się ogrzewany podłogówką salon z kuchnią oraz łazianka, a na poddaszu trzy ogrzewane grzejnikowo sypialnie – w każdej jeden kaloryfer. Łącznie pięć pomieszczeń. W łazience jest jedno okno. Załóżmy, iż mieszkańcy się zdecydowali na sterowanie przez Internet, z wykorzystaniem wybranych akcesoriów SALUS Smart Home. Jakie produkty wskazał konfigurator? Co dzięki nim zyskają domownicy?

Poznaj możliwości: jak działa konfigurator?

Podzielmy obszary sterowania domem na cztery kategorie:

• sterowanie ogrzewaniem
• sterowanie oświetleniem i roletami
• przykładowe reguły OneTouch
• wykrywanie awarii

Sterowanie ogrzewaniem

Aby w tak zaprojektowanym domu sterować ogrzewaniem przez Internet, trzeba się zaopatrzyć w: regulatory temperatury – np. nowoczesny Quantum SQ610RF z wbudowanym czujnikiem wilgotności oraz funkcją Warm Floor. Optymalne sterowanie instalacją grzewczą osiąga się regulując temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu, a więc zawsze potrzeba tyle regulatorów, ile pokoi. Ogrzewany płaszczyznowo dół wymaga listwy sterującej i siłowników (np. samoregulujący siłownik THB). Do sterowanie trzema grzejnikami w sypialniach należy zakupić trzy bezprzewodowe głowice termostatyczne. No i oczywiście „serce” systemu, bez którego nie ma możliwości kierowania domem online – bramka internetowa UGE600.

Sterowanie oświetleniem i roletami

Chcąc stworzyć funkcjonalne reguły OneTouch dla oświetlenia i rolet, do kosztów systemu należy doliczyć dodatkowo akcesoria (wybór urządzeń w zależności od reguł):

Smart Relay (SR600)
Roller Shutter (RS600)
Smart Plug (SPE600, inteligentna wtyczka)

Jak działają te produkty? Smart Plug, jako rozszerzenie gniazdka elektrycznego, steruje wpiętymi w nie urządzeniami. Smart Relay umożliwia sterowanie odbiornikiem o mocy obciążeniowej do 16A. Roller Shutter steruje napędami rolet okiennych i oświetleniem (230V AC). Dzięki tym niewielkim gabarytowo sprzętom dostosujesz do swoich potrzeb moment włączania lub wyłączania światła w wybranych pomieszczeniach lub uzależnisz pracę lamp od innych czynności, np. wejścia do pokoju, zamknięcia okna, uruchomienia wentylatora etc. Za ich pomocą stworzysz także symulację obecności domowników wtedy, gdy dom stoi pusty. Ostateczny koszt zależy od tego, iloma roletami/urządzeniami w domu chcesz sterować.

Jakie reguły OneTouch możesz tworzyć?

W aplikacji SALUS Smart Home zaprogramujesz zależności – scenariusze pracy urządzeń. Przykładowo:

 1. O zachodzie słońca w korytarzu zapali się lampka, a o wschodzie – zgaśnie.
 2. W godzinach porannych rolety w sypialniach się otworzą na 30%, po godzinie na 60%, a po kolejnej na 100%.
 3. Podczas otwarcia okna ogrzewanie w łazience się wyłączy.
 4. O 20:00 temperatura z 22 ℃ obniży się do 20 ℃, ale w łazience podłoga pozostanie komfortowo ciepła do godziny 23:00.
 5. Po naciśnięciu zamontowanego przy drzwiach wyjściowych aktywatora reguł OneTouch, temperatura zadana we wszystkich pokojach spadnie do 18 ℃, w salonie i jadalni zamkną się rolety i zgaśnie światło.

Aby urzeczywistnić te scenariusze w naszym przykładowym domu – poza bramką internetową, aplikacją (bezpłatna) oraz regulatorami temperatury – potrzeba: minimum pięciu Roller Shutterów do automatycznej obsługi rolet, czujnika otwarcia do łazienki, przycisku aktywującego regułę przy wyjściu z domu, inteligentnych wtyczek, których liczba zależy od liczby lamp, mających się wyłączyć w momencie wyjścia. Załóżmy, że potrzeba więc dwóch Smart Plugów i Smart Relaya.

To  wszystko można bez pośpiechu przemyśleć i po podjęciu decyzji wprowadzić w pola konfiguratora.

Wykrywanie awarii

Czujniki wykrywające awarie domowe są elementami serii SALUS Smart Home, co oznacza, że do ich działania jest niezbędna bramka oraz aplikacja. W zależności od tego, które, gdzie i ile czujników chcemy zamontować, poniższe kwoty musimy zwielokrotnić:

Jak działają te urządzenia? Czujnik dymu wykrywa dym. Czujnik zalania wykrywa wodę na powierzchni lub stykach. Czujnik otwarcia wskazuje, które okna/drzwi zostały otwarte oraz umożliwia wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia. Urządzenia w systemie pozwalają na otrzymywanie wiadomości SMS o zdarzeniu.

Podsumowując

Oferta jest bogata, ale czy musisz być bogaty, żeby z niej skorzystać? Firma SALUS Controls proponuje klientom nie tylko ekskluzywne linie premium, ale i dobre na start, standardowe warianty produktów, które świetnie się sprawdzą, a jednocześnie będą przyjazne dla portfela.

Skorzystaj z naszego konfiguratora i sprawdź, jakie rozwiązania najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Dane wprowadzone do programu konfigurującego pomogą Ci się zorientować, ilu i jakich urządzeń będziesz potrzebował do sterowania domem oraz stworzą przybliżony kosztorys całego przedsięwzięcia.

Co ważne, kwoty będą poglądowe – liczone w oparciu o ceny katalogowe netto. Pamiętaj, że nasi dystrybutorzy na pewno zaproponują Ci korzystny rabat.

W razie jakichkolwiek wątpliwości radą służą świetnie wyszkoleni instalatorzy oraz ekipa techniczna SALUS Controls.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover_v1.jpg|_|Od 2021 roku w życie wchodzą nowe standardy energetyczne budynków. Sprawdź, jakie!;;https://salus-controls.pl/2020/10/02/ogrzewanie-a-nowe-standardy-wt-2021/;;Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021;;

WT 2021, czyli stworzona pod kątem energooszczędności oraz troski o środowisko naturalne, aktualizacja warunków technicznych stawianych budynkom powstającym od 1.01.2021 roku.

Z uwagi na stały rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja wytycznych dopuszczających budynek do użytku pod kątem jak najniższych strat energii powstaje średnio co 5-6 lat – ostatnią nowelizację Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło w roku 2017 (WT 2017).

Jakim przepisom rozporządzenia trzeba będzie sprostać tym razem? Jakie to będzie miało konsekwencje dla wyboru oraz użytkowania urządzenia grzewczego?

Nowe wytyczne energooszczędnego domu

Standardy WT 2021 są związane z izolacyjnością cieplną oraz oszczędnością energii. Nowe wymogi dla budynków i instalacji obejmują zmianę maksymalnych dopuszczalnych wartości współczynników:

Chodzi więc o ścisłą kontrolę nad tym, ile budynek straci ciepła (ile ciepła „ucieknie” przez izolację, stolarkę okienną) oraz jakie jest jego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną niezbędną do ogrzania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU, oświetlenia. Oczywiście w obu sytuacjach dąży się do jak najmniejszych strat energetycznych, a więc do jak najniższych wartości U i EP.

Dla energooszczędności domu istotny jest także współczynnik EK, który w projekcie określa zapotrzebowanie na energię końcową. Uwzględnia on dwa poprzednie współczynniki, ponieważ określa, ile energii zostanie rzeczywiście zużytej oraz jak bardzo danym paliwem obciążone zostanie środowisko, co z kolei wynika zarówno z konstrukcji danego budynku, jak i z pracujących w nim instalacji.

Obostrzeniom będzie podlegał każdy projekt domu jednorodzinnego, który pozwolenie na budowę otrzyma po 31 grudnia 2020 roku. Do nowych norm WT 2021 dostosować się będą musiały także budynki, które od tej daty będą rozbudowywane lub modernizowane. Co ważne, wszystkie projekty, które nie zostaną sfinalizowane do końca roku 2020 także będę podlegały nowym warunkom technicznym.

WT 2021 a ogrzewanie budynku jednorodzinnego

Współczynnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię początkową (EP) ściśle się wiąże z rodzajem zastosowanego w domu ogrzewania. Aby projekt domu jednorodzinnego odpowiadał nowemu rozporządzeniu, nie wystarczy zadbać o właściwa izolację obiektu – równocześnie trzeba postawić na instalację grzewczą wykorzystującą surowce odnawialne.

Obecnie EP dla budynku jednorodzinnego nie może przekraczać wartości 95 kWh/(m2/rok). Nowe przepisy redukują tę wartość do 70 kWh(m2/rok).

Trzeba zaznaczyć, iż nowych restrykcyjnych standardów nie spełniają nie tylko tradycyjne kotły na węgiel, ale także kotły olejowe i gazowe – również te najnowszej generacji.

Wybór urządzenia grzewczego

Jakie urządzenie grzewcze najlepiej spełnia wymogi Ministerstwa Infrastruktury?

Do obniżenia wskaźnika EP najbardziej się przyczyniają odnawialne źródła energii (OZE), czyli takie, które w procesie przetwarzania wykorzystują energię wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną.

Co z tym się wiąże, coraz większą popularność zyskują pompy ciepła – urządzenia te najlepiej spełniają wymagania WT 2021 w odniesieniu do EP, ponieważ umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku.

Pompa ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej, wymuszając przepływ ciepła z gruntu, wody lub powietrza do ogrzewanych pomieszczeń i/ lub instalacji CWU.

Wprawdzie obecnie większość pomp ciepła jest zasilanych drogą energią elektryczną, jednak wykorzystują one surowce odnawialne, które są darmowe i niewyczerpane.

Nowe eko trendy

W ślad za nowymi przepisami i z myślą o jak najtańszej eksploatacji gospodarstw domowych, z pewnością wzrośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak:

 1. Panele fotowoltaiczne, które umożliwiają zamianę energii promieni słonecznych w energię elektryczną, co w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem stanie się źródłem zasilania pomp ciepła.
 2. Rekuperacja, czyli wentylacja przebiegająca z odzyskiwaniem ciepła pochodzącego z usuwanego, zużytego już powietrza (bez wychładzania i zawilgacania pomieszczeń). Rekuperator jest wymiennikiem ciepła: świeże powietrze zostaje ogrzane ciepłem w nim zgromadzonym (z powietrza wymienianego) oraz oczyszczone z alergenów.

Sterowanie ogrzewaniem w służbie energooszczędności

Wymogi techniczne domów jednorodzinnych zawarte w WT 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc dużego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze (ogrzewanie płaszczyznowe; podłogówka) oraz automatyka sterująca.

Dlaczego?

Chociażby dlatego, że – optymalne w myśl nowych przepisów – urządzenia grzewcze, pompy ciepła, najlepszą sprawność osiągają w systemach niskotemperaturowych. Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego sterowania. Nie wspominając o tym, że zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosowuje temperaturę w domu do indywidualnych potrzeb użytkownika, ograniczając kosztowne i nieekologiczne stany przesterowania.

Idąc o krok dalej, optymalizację poboru energii, wynikającą z zastosowania automatyki (systemy sterujące ogrzewaniem), można założyć już na etapie projektowania budynku, jako wspomaganie rozwiązań budowlanych.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Firma SALUS Controls posiada w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym – przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet (z wykorzystaniem bramki i aplikacji internetowej). Oszczędności, ekologia oraz zwiększony komfort cieplny to najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania naszych urządzeń.

Zalety produktów marki SALUS Controls:
Przykładowe produkty SALUS Controls

Quantum SQ610RF to wielofunkcyjny regulator temperatury z wbudowanym czujnikiem wilgotności, przeznaczony do bezprzewodowego sterowania produktami serii SALUS Smart Home. SQ610RF zapewnia sterowanie online (poprzez UGE600 i aplikację mobilną). Wśród wielu rewolucyjnych cech tego urządzenia na uwagę zasługują: możliwość wyboru algorytmu sterującego (ITLC, histereza, siłownik THB), wejście na dodatkowy czujnik (temperatury, zajętości – np. karta hotelowa), blokada PIN i ustawienie limitów temperatury (hotelarstwo), a także luksusowa funkcja komfortowej podłogi (Warm Floor).

Z kolei VS10WRF to cyfrowy regulator temperatury z precyzyjnym algorytmem grzania TPI, również z wejściem na dodatkowy czujnik temperatury (podłogi/powietrza) lub zajętości (np. karta hotelowa). VS10WRF służy do bezprzewodowego sterowania urządzeniami z serii SALUS Smart Home: listwa centralna KL08RF, głowica TRV, moduł sterujący RX10RF. Może być sterowane offline (z koordynatorem CO10RF – wówczas pracuje jako regulator tygodniowy, dobowy lub programator czasowy CWU – z RX10RF) oraz online (za pomocą bramki UGE600 i aplikacji SALUS Smart Home). Oferuje możliwość tworzenia własnych harmonogramów.

UGE600, czyli uniwersalna bramka internetowa do urządzeń serii SALUS Smart Home. Sprzedawana z kablem LAN i zasilaczem, jest łatwym w montażu koordynatorem systemu SALUS Smart Home, który – wraz z bezpłatną aplikacją – pozwala na bezprzewodowe sterowanie online urządzeniami w sieci. Obsługa urządzeń następuje z poziomu smartfona lub komputera.

Reasumując

Aby spełnić standardy określone w nowym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury, domy jednorodzinne będą musiały być dobrze izolowane oraz zasilane zieloną energią (obojętną dla środowiska). Im większy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku mieszkalnego, tym większe szanse na sprostanie standardom WT 2021.

Naszą przyszłością są więc domy energooszczędne, w których zaletą nie do przeceniania – poza wymiarem ekologicznym – jest tańsza eksploatacja (ciepło akumulowane wewnątrz budynku).

Urządzenia sterujące ogrzewaniem nie tylko znacznie się przyczyniają do podniesienia komfortu cieplnego użytkowników, ale – poprzez ograniczenie stanów przesterowania i bezcelowego zużywania energii – wspomagają walkę z globalnymi zmianami klimatycznymi i ich fatalnym wpływem na zdrowie człowieka.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover.jpg|_|Dowiedz się, jak skutecznie i niedrogo ogrzać wodę w basenie ogrodowym.;;https://salus-controls.pl/2022/08/04/jak-ogrzac-wode-w-basenie/;;Zadbaj o ciepłą wodę w basenie;;

Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?

Mamy początek sierpnia, a więc lato w pełnej krasie. W drugim miesiącu wakacji w niemal całej Polsce prognozowane są wysokie temperatury, dlatego wielu z nas, jeśli dotąd tego nie zrobiło, rozważa zakup przydomowego basenu. A jeżeli ktoś zdecyduje się na jacuzzi, będzie mógł korzystać z prywatnego spa do późnej jesieni. Niestety wkrótce nie tylko temperatury mają być wysokie. Szykują się też podwyżki cen energii, które zmuszą nas do oszczędzania. W takim razie jak ogrzać wodę w basenie lub ogrodowym jacuzzi, aby przy tej okazji nie zbankrutować? Dzisiaj wskazujemy najpopularniejsze możliwości.

Jak ogrzać wodę w basenie – systemy grzewcze dostępne na rynku

W polskiej strefie klimatycznej, mimo upalnych letnich dni, wieczory bywają chłodne. Pogoda potrafi się zmieniać z godziny na godzinę. To wszystko powoduje, że trudno przez dłuższy czas utrzymać optymalną temperaturę wody basenowej. Optymalną, czyli taką, która danego dnia będzie dla nas komfortowa. Nikomu nie chodzi przecież o to, aby wchodząc do jacuzzi dostać szoku termicznego od lodowatych temperatur. Z kolei czekanie na naturalne ogrzanie się wody, zajmie wiele dni.

Istnieje kilka sprawdzonych systemów do podgrzewania wody w basenie i jacuzzi. Mamy do wyboru:

Łatwo możemy się dowiedzieć, jak ogrzać wodę w basenie do temperatury dostosowanej do naszych potrzeb. Ale wiedzieć jakie są możliwości, to jedno. Natomiast podjąć decyzję, którą z możliwości wybrać, to drugie. Wciąż aktualne pozostaje pytanie, jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne? Które jest najwygodniejsze? Które wyjdzie najtaniej?

Elektryczny podgrzewacz do wody

Podgrzewacze elektryczne to najbardziej popularna opcja. Pozwalają bardzo szybko osiągnąć w basenie oczekiwaną temperaturę. Ich wadą jest wysoki koszt eksploatacji – przy częstym użytkowaniu nagrzewanie wody wyjdzie drogo. Dlatego stosuje się to rozwiązanie raczej w małych basenach czy 3-4 osobowych jacuzzi. Mechanizm działania takich podgrzewaczy jest prosty – opiera się na pracy grzałki elektrycznej i przypomina ogrzewanie wody w akwarium pokojowym. Grzałka ogrzewa wodę, która przepływa przez urządzenie grzewcze, następnie ciepła już woda zostaje z powrotem wprowadzona do kąpieliska. Przepływ wody odbywa się dzięki filtracyjnym pompom basenowym. Krócej mówiąc, podgrzewacz pobiera zimną wodę z basenu, następnie ogrzewa ją. Podejmując decyzję o ogrzewaniu wody tą metodą, koniecznie trzeba kontrolować sprawność grzałki, ponieważ jest ona narażona na uszkodzenia i korozję (chlor, wapń w wodzie). Zaletą podgrzewaczy jest łatwy montaż oraz niski koszt zakupu. Przy wyborze podgrzewacza elektrycznego warto zdecydować się na model z panelem elektronicznym wyświetlającym aktualną temperaturę wody. To wygodne i praktyczne. Skoro już wiemy, jak ogrzać wodę w basenie za pomocą podgrzewaczy elektrycznych, sprawdźmy pozostałe możliwości.

Jak ogrzać wodę w basenie za pomocą wymiennika ciepła?

Wymienniki ciepła działają podobnie do podgrzewaczy, choć ich mechanizm jest bardziej skomplikowany pod względem konstrukcyjnym. Ten sposób ogrzewania wody wymaga podłączenia się do domowego kotła CO. Dzięki temu ciepła woda, która krąży w rurach instalacji centralnego ogrzewania, przekazuje ciepło chłodnej wodzie basenowej. Przy czym nie dochodzi tu do wymieszania wody z CO z wodą z basenu. Jest ona jedynie źródłem ciepła dla ogrodowego kąpieliska. Sposób jest łatwy w obsłudze i niskokosztowy, ponieważ energia cieplna pochodzi z użytkowanego przez nas kotła (węglowego, gazowego, elektrycznego). Z drugiej strony, żeby korzystać z tej opcji, potrzeba dużej wprawy instalacyjnej i odpowiedniego (dosyć drogiego) sprzętu. Nie wszędzie też można przeprowadzić montaż wymiennika ciepła. Wykorzystuje się go głównie w większych basenach, murowanych. Wiemy już, jak ogrzać wodę w basenie przez podłączenie się do instalacji CO. Sprawdźmy więc, jak inne urządzenia radzą sobie z tym zadaniem.

Jak ogrzać wodę w basenie dzięki pompie ciepła?

Elektryczna pompa ciepła to sposób, który z powodzeniem możemy nazwać „ekskluzywnym”. Jest bardzo skuteczna i niezawodna w działaniu. Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewanie budynków mieszkalnych, ponieważ są ekologiczne i niemal bezobsługowe. Z tego powodu można się spodziewać, że wkrótce będzie to też częsta metoda ogrzewanie wody basenowej. Na razie jednak nie jest popularna, zapewne z powodu wysokiej ceny wyjściowej. Na start łatwiej kupić dużo tańszy podgrzewacz elektryczny. Pompę ciepła trzeba podłączyć do domowego obiegu wody. Zimna „basenówka” jest przepompowywana przez pompę cyrkulacyjną do pompy ciepła, a następnie, po ogrzaniu, wraca do basenu/jacuzzi.

Obawy może budzić fakt, że pompa ciepła działa na prąd, który jest drogi. Jednak nie pobiera go dużo, a zapewnia skuteczne działanie na długie lata. Wielką zaletą pomp ciepła jest to, że ogrzeją wodę także przy niskich temperaturach zewnętrznych. Dzięki temu możemy cieszyć się ogrodowym kąpieliskiem nawet przy brzydkiej pogodzie i w chłodnych miesiącach. Pompy ciepła pracują cicho i wydajnie. Świetnie się sprawdzą przy większych basenach.

Kolektory solarne

Jak ogrzać wodę w basenie przy pomocy kolektorów solarnych? Panele solarne przechwytują ciepło słoneczne i przekazuję je wodzie, która przepływa przez urządzenie (dzięki pompie filtrującej wodę basenową). Ta metoda jest najbardziej ekologiczna i najtańsza w stosunku do pozostałych. Rozwiązanie to wykorzystuje czyste odnawialne źródło energii – słońce. Montaż kolektorów nie powinien nikomu sprawić kłopotu, a więc poradzi sobie z tym nawet osoba niezwiązana z branżą instalatorską. Kolektor nie musi być zainstalowany na dachu, można go również postawić na trawie przy basenie. Najważniejszą zasadą jest to, aby – dzięki swojej lokalizacji – wyłapał jak najwięcej promieni słonecznych. Co bardzo ważne, kolektory słoneczne można ze sobą połączyć poprzez montaż szeregowy. Im większy mamy basen, tym więcej płyt solarnych będziemy potrzebować do optymalnego ogrzania wody. Chcąc wydajnie sterować kolektorami, warto rozważyć zakup odpowiedniego sterownika.

Basenowe absorbery ciepła

Absorbery działają bardzo podobnie do kolektorów, lecz mają prostszą budowę, mniej złożoną i kosztowną technologię wykonania; nie posiadają przeszkleń, obudowy. Woda basenowa po prostu przepływa przez absorbery nagrzane promieniami słońca. Właśnie z tego względu często są one wybierane zamiast kolektorów. Cena absorberów basenowych może być nawet 3-krotnie niższa od ceny standardowych paneli solarnych. Natomiast ich efektywność jest zbliżona do efektywności kolektorów. Jeśli więc zapytamy, jak ogrzać wodę w basenie w sposób skuteczny i oszczędny, basenowe absorbery ciepła będą dobrą odpowiedzią.

Dzięki wszystkim omówionym sposobom możemy przedłużyć czas korzystania z odkrytego kąpieliska w ogrodzie nawet o kilka miesięcy.

Jak ogrzać wodę w basenie, wykorzystując mniej technologiczne „gadżety”?

Wiedząc, jak ogrzać wodę w basenie, możemy liczyć na relaksujące domowe spa. Jednak, aby korzystać z niego i nie zbankrutować, równie ważne jest umiejętne podtrzymywanie osiągniętej temperatury. Im dłużej uda nam się utrzymać ciepło „basenówki”, tym mniej zapłacimy za jej ponowne nagrzanie. W tym celu warto skorzystać z folii solarnej. Taka folia jest stosunkowo lekka i plastyczna (w dużych basenach zwijana na „zwijak”). Swobodnie pływa po powierzchni basenu, dlatego łatwo go przykrywać i odkrywać. Dzięki folii solarnej:

Mniejsze, przenośne kąpieliska możemy zakryć pokrywami piankowymi, aby w chłodniejsze dni nie traciły cennego ciepła. Pamiętajmy też, jak ważne jest utrzymywanie wody w czystości. Jest to istotne nie tylko ze względów higienicznych czy zdrowotnych, ale i ekonomicznych. Po zabrudzeniu konieczna będzie wymiana wody w basenie lub jacuzzi. A skoro wymiana, to i ponowne nagrzewanie.

Czym jeszcze można zabezpieczyć basen ogrodowy?

 1. Zadaszeniem basenowym
 2. Przykryciami na specjalnych prowadnicach
 3. Żaluzjami basenowymi
 4. Siatką bezpieczeństwa (mechanizm sprężynowy)
 5. Zimowym przykryciem z niezamarzającego tworzywa

Jak ogrzać wodę w basenie, nie wydając pieniędzy?

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że pomysłowość użytkowników ogrodowych basenów nie zna granic. W mediach społecznościowych (np. na platformie YouTube) niektórzy z nich pokazują jak ogrzać wodę w basenie praktycznie za darmo. Aby nie ponosić kosztów zakupu żadnego z opisanych w tym artykule sprzętów grzewczych, użytkownicy tworzą własne „tipy”. Jednym z nich jest własnoręczne skonstruowanie „nagrzewarki”, poprzez ułożenie na czarnej folii kilku węży ogrodowych, do których pompowana jest zimna woda z basenu. Pobór wody odbywa się grubą plastikową rurą, poprzez małą pompę połączoną z gumowym wężem (np. z chłodnicy). Za pomocą szybkozłączki wąż ten łączy się z wężami ogrodowymi, które ogrzewa darmowa energia słoneczna. Do basenu wraca więc już przyjemnie ciepła woda. Wpływa tam ostatnim elementem tej amatorskiej „nagrzewarki” – wężem ogrodowym. W naprawdę upalny dzień ta niecodzienna metoda pozwala uzyskać na wyjściu temperaturę wyższą nawet o 10℃.

Inne propozycje DIY pokazują, jak stworzyć „nagrzewarkę” przy użyciu węży do ogrzewania podłogowego i pompy cyrkulacyjnej.

Zanim jednak zdecydujemy się na zbudowanie takich pomysłowych konstrukcji, sprawdźmy ich rzeczywistą skuteczność. Dobrze jest podpytać ludzi, którzy wykonali już coś podobnego, wejść na fora internetowe poświęcone temu tematowi, stworzyć poglądowy kosztorys.

Zobacz także: Kolektory solarne a domowe układy grzewcze

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/08/BLOG_jak_ogrzac_wode_w_basenie_ogrodowym.png|_|Kolektory słoneczne to nowoczesne odnawialne źródło energii cieplnej. W ciepłych miesiącach pozwalają ogrzewać wodę użytkową darmową energią słoneczną. Dowiedz się więcej o kolektorach solarnych do grzania wody.;;https://salus-controls.pl/2022/07/07/kolektory-solarne-a-domowe-uklady-grzewcze/;;Kolektory solarne a domowe układy grzewcze;;

Czy kolektory solarne do grzania wody to dobra inwestycja?

Słońce jest doskonałym źródłem energii nie tylko dla ludzi. To również źródło ciepła dla naszych domów i biur. Aby móc z niego korzystać, potrzebujemy odpowiednich narzędzi – kolektorów solarnych, które mają za zadanie przechwytywać z otoczenia promienie słoneczne. Możemy wykorzystać kolektory solarne do grzania wody albo do wsparcia podstawowej instalacji grzewczej.

Co to są i jak działają kolektory solarne?

Kolektory solarne to urządzenia o budowie metalowo-szklanych płyt („luster”) albo rur, które montuje się na dachu budynku. Pochłaniają energię promieniowania słonecznego i przetwarzają je w ciepło. Proces ten odbywa się przy użyciu nośnika ciepła (ogrzewanego przez słońce czynnika roboczego) – wody, glikolu, powietrza – który przepływa przez układ solarny. Nagrzany czynnik roboczy prowadzony jest odpowiednim kanałem do zasobnika w kotłowni, skąd, po schłodzeniu, wraca do kolektorów i proces się powtarza.

Otrzymane w ten sposób ciepło trafia do domowych instalacji. Wykorzystujemy kolektory solarne do grzania wody użytkowej (najczęściej), do przygotowania ogrodowego jacuzzi, jak i do wsparcia centralnego ogrzewania. Inne zalety kolektorów solarnych wskażemy za chwilę, lecz przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one odnawialnym źródłem energii cieplnej budynku (OZE). Stanowią wsparcie dla jego bilansu energetycznego. Po prostu się opłacają.

Budowa i rodzaje kolektorów solarnych do grzania wody

Każdy kolektor solarny składa się z:

Możemy wybrać między kolektorem płaskim a rurowym. Kolektory o płaskiej konstrukcji (płaski absorber) są najbardziej popularne. Wynika to z dobrego stosunku jakości do ceny. Tutaj absorber, czyli płyta wykonana z miedzi lub aluminium, pokrywa ciemna warstwa pochłaniająca promieniowanie (szkło hartowane). Na wierzchu absorbera przytwierdzone są przewody, którymi przepływa czynnik grzewczy. Rozprowadza on wytworzone ciepło do zbiornika solarnego. Z kolei kolektory solarne do grzania wody o konstrukcji rurowej zbudowane są z równolegle ułożonych szklanych rurek, w których zamontowano otoczony próżnią absorber (próżnia ogranicza straty ciepła). Kolektory próżniowe są droższe, jednak, w przeciwieństwie do płaskich, działają wydajnie nawet przy niższych temperaturach.

Zaletą kolektorów solarnych jest ich długowieczność – powinny być sprawne przynajmniej przez kilkanaście lat. Z tego powodu warto zainwestować w zestaw solarny wykonany z naprawdę solidnych materiałów.

Poznaj zalety kolektorów solarnych

Dlaczego warto się zdecydować na kolektory słoneczne do grzania wody? Wypunktujmy najważniejsze korzyści z ich zakupu:

 1. Przyjazne środowisku pozyskiwanie ciepła potrzebnego do przygotowania CWU oraz wspomagania ogrzewania budynku. Kolektory nie produkują spalin, nie trują środowiska szkodliwymi gazami. Dostajemy ciepło czyste ekologicznie.
 2. Energooszczędność: dobrze dobrany zestaw solarny pokrywa od 70 do nawet 100% zapotrzebowania na energię cieplna niezbędną do zagrzania wody użytkowej (sezon letni). Daje to realne oszczędności, ponieważ zużycie paliwa grzewczego i energii znacznie spada w skali roku.
 3. Niezależność: energia cieplna jest odnawialna i darmowa. Pozwala się uniezależnić od dostawców tradycyjnych – nieekologicznych i drogich – źródeł energii (węgiel, gaz). Wydatek ponosimy tylko raz – podczas montażu.
 4. Wygoda użytkowania: system solarny jest bezobsługowy, nie trzeba go doglądać.
 5. Bezawaryjność: system solarny właściwie się nie psuje – powinien służyć latami.
 6. Uniwersalność: kolektory solarne można zamontować na dachu każdego budynku – jednorodzinnego, wielorodzinnego, ale także na blokach mieszkalnych.
 7. Wyższa wartość obiektu: budynek wyposażony w nowoczesne kolektory jest dużo więcej wart na rynku nieruchomości.

Kolektory solarne a panele fotowoltaiczne

Rozważając montaż energooszczędnych rozwiązań dla domu można sobie zadać pytanie: lepiej zainwestować w kolektory słoneczne do grzania wody czy w panele fotowoltaiczne? Często bywa również tak, że te dwie instalacje są ze sobą mylone. Niesłusznie, bo sposób działania obu technologii jest inny. Przede wszystkim otrzymujemy inny produkt końcowy. Jak już wiemy, kolektory słoneczne zamieniają energię promieni słonecznych w ciepło, które przekazują do domowych układów grzewczych. Tymczasem ogniwa fotowoltaiczne z promieni słonecznych produkuję energię elektryczną (prąd), którą finalnie możemy wykorzystać na wiele sposobów: do podgrzania CWU, do ogrzania domu (np. zasilając kocioł elektryczny, pompę ciepłą) czy do uruchomienia sprzętów elektrycznych (pozwoli to oszczędzać na rachunkach za prąd). Panele, w przeciwieństwie do kolektorów, nie muszą być zamontowane na dachu.

Wydaje się więc, że przydomowa fotowoltaika ma przewagę nad solarami. Z drugiej strony jest droższa w montażu, a nie każde gospodarstwo domowe ma warunki czy nawet potrzebę samodzielnego wytwarzania prądu. Instalacja dla domu jednorodzinnego kosztuje od 15 do 30 tysięcy złotych. Dotacja z rządowego Programu Czyste Powietrze na mikroinstalację fotowoltaiczną wynosi maksymalnie 5000 zł (zobacz). Koszt kolektorów solarnych powinien się zamknąć w kwocie 10 tysięcy złotych, a i tu można liczyć na jego zmniejszenie dzięki dotacjom.

Osobną kwestią pozostają zmieniające się przepisy dotyczące rozliczania wytworzonego prądu. Trudno przewidzieć ostateczny rozwój zdarzeń w tym temacie. Pamiętajmy jednak, że prognozy dla cen energii są coraz bardziej pesymistyczne. Dlatego fotowoltaika jest niemal w każdym scenariuszu opłacalna. Kolektory solarne również. Przed dokonaniem wyboru trzeba tylko zrobić bilans energetyczny i przemyśleć faktyczne zapotrzebowanie naszego budynku.

Na co trzeba uważać?

Podstawowa zasada brzmi: aby korzystać z zalet kolektorów solarnych, potrzebujemy wysokiego nasłonecznienia. Jeśli nie ma słońca, instalacja nie wytworzy ciepła. Z tego powodu podczas montażu kolektory powinny być skierowane na południe. Wtedy pochłoną najwięcej promieniowania. Niestety w naszej szerokości geograficznej nasłonecznienie to może być kłopot, ponieważ w okresie zimowym solary nie mają najlepszych warunków do działania. Słońce świeci krótko, słabo, na dodatek nie każdego dnia. Niepewna efektywność w skali całego roku budzi wątpliwości, czy inwestować w kolektory solarne do grzania wody użytkowej. Weźmy jednak pod uwagę, że w ostatnim czasie polskie lato jest upalne i długie. Zdarzają się wręcz tropikalne temperatury. Zimy złagodniały. Obserwujemy coraz więcej ciepłych miesięcy, pogodnie może być od wiosny do późnej jesieni. Przez cały ten czas mamy szansę korzystać z CWU ogrzanej darmową energią słoneczną. Może nie zawsze będzie to woda gorąca, ale na pewno przyjemnie ciepła, a przez to wystarczająca do codziennych potrzeb.

Niektórzy z nas boją się także przegrzania instalacji, czyli wytworzenia nadmiaru ciepła w czasie upałów, wakacyjnych wyjazdów. Aby tego uniknąć, kluczowe będzie dopasowanie zestawu solarnego do budynku oraz wybór odpowiednich sterowników (z alarmem, funkcją wyłączenie pompy solarnej po osiągnięciu maksymalnej temperatury zasobnika, funkcją zrzutu ciepła). Sterowniki zwiększają też wydajność instalacji solarnej – rozprowadzają ciepło z kolektorów słonecznych tak, aby uzyskać z nich jak najwięcej energii.

Kolektory solarne do grzania wody to sposób na domowe oszczędności

W czasach, w których poszukujemy sposobów na zatrzymanie pieniędzy w portfelu, warto rozważyć inwestycję w dopasowany do naszych potrzeb zestaw solarny. Jest on właśnie jednym z takich sposobów – skutecznym, sprawdzonym. Jeżeli możemy sobie pozwolić na jednorazowy wydatek związany z kupnem i montażem solarów, bądźmy pewni, że koszty się zwrócą. Słońce produkuje energię niewyczerpanie, bezpłatnie, bez żadnych obciążeń dla przyrody. Każdy miesiąc korzystania z niej zapewnia zysk ekologiczny i ekonomiczny. Nawet jeśli wydajność kolektorów solarnych spadnie zimą, wiosną i latem wzrośnie z nawiązką. Oszczędności w skali całego roku będą widoczne.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/07/1920x500_kolektory-solarne-1.png|_|Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu z naszymi siłownikami w roli głównej!;;https://salus-controls.pl/2022/06/06/kup-silowniki-i-wygraj-nagrody-konkurs-zawleczkowy/;;Zawleczki zbieraj, nagrody odbieraj 2022 – kolejna edycja konkursu;;
Wracamy z konkursem tak lubianym przez naszych instalatorów! Zasady są niezmienne, choć tym razem łączymy siły z marką ENGO Controls:
Co możesz wygrać?

Zadbaliśmy o to, żeby nagrodzić jak największą liczbę uczestników:

I miejsce: Hulajnoga elektryczna XIAOMI Mi 3 2022 w kolorze czarnym
II miejsce: Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka MAKITA DDF453SHE101 42Nm LXT 18V + 2 akumulatory 1,5Ah + akcesoria
III miejsce: Alkomat DaTech Pro X-5 + dodatkowe ustniki
Wyróżnienie dla 3 osób: Zestaw narzędzi BOSCH V-Line Titanium (83 elementy)

Zbieramy i pomagamy

Wzorem ubiegłej edycji i tym razem połączymy naszą zabawę z pomocą charytatywną. Za każdą zebraną zawleczkę przekażemy cegiełkę pieniężną na szczytny cel - wesprzemy wybraną zbiórkę na leczenie chorego dziecka.

Pracuj z najlepszymi

Nasze siłowniki są najlepsze na rynku. Wyróżnia je: uniwersalność, niezawodność i szybki czas otwarcia. Przyłącz się do zabawy z SALUS Controls i ENGO Controls. Twoi klienci zyskają produkt doskonałej jakości, a Ty dasz sobie szansę na zdobycie atrakcyjnej nagrody!

Weź udział w konkursie

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/06/1920x520_BLOG-konkurs-zawleczkowy2022_v2-2.png|_|Świadectwo charakterystyki energetycznej, zwane certyfikatem lub paszportem energetycznym, szacuje roczne zużycie energii przez instalacje domowe. Dlaczego ten dokument jest tak ważny?;;https://salus-controls.pl/2022/05/20/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-domu-lub-mieszkania/;;Paszport energetyczny domu lub mieszkania;;

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej określa, ile energii potrzeba do codziennego użytkowania nowo wybudowanego budynku. Dziś odpowiadamy na pytanie, co dokładnie zawiera taki dokument, kto powinien się o niego starać i z jakimi kosztami wiąże się jego otrzymanie.

Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?

Certyfikat energetyczny (zwany także paszportem energetycznym) wskazuje zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc informuje o jego standardzie energetycznym. O tym, ile będzie kosztowało utrzymanie nieruchomości. Dokument szacuje, jakie jest roczne zużycie oraz koszt energii na potrzeby:

Obliczeń dokonuje się na podstawie parametrów właściwych poszczególnym typom instalacji, a więc zakładając standardowe zużycie (metoda obliczeniowa) lub na podstawie faktycznego zużycia (metoda zużyciowa). Jak łatwo przewidzieć, inaczej będzie to wyglądało dla budynku wzniesionego z użyciem tradycyjnej technologii, a inaczej dla domu wykorzystującego rozwiązania energooszczędne. Przy obecnym społecznym wzroście świadomości ekologicznej oraz w dobie systemowej ochrony środowiska, szczególnie ważną częścią tego dokumentu jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) oraz energię końcową (EK). W tym temacie warto się także zapoznać z nowymi warunkami technicznymi, stawianymi budynkom powstającym od 01.01.2021 roku (WT2021 - zobacz). Dotrzymanie wymagań WT jest uwzględnione w paszporcie energetycznym.

Charakterystyka energetyczna jest świadectwem oficjalnym. A więc, nawet jeżeli potrafimy dokonać szacunków, potrzebujemy odpowiednich uprawnień. Aby dokument był prawnie wiążący, musi je wystawić osoba upoważniona do tego zadania – w innej formie nie posiada mocy urzędowej.

Certyfikat energetyczny nie jest potrzebny każdemu, ale…

Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy dla każdego. Jeżeli budujemy dom wyłącznie na własny użytek, nie będziemy potrzebować takiego paszportu. Nie potrzebują go również:

Jednak o audyt energetyczny warto zadbać, ponieważ znajomość szczegółów eksploatacyjnych to bezcenna wiedza dla właściciela nieruchomości. Takie dane pozwolą określić długofalowe koszty utrzymania domu. Dają możliwość ewentualnych zmian w projekcie i zastosowania rozwiązań energooszczędnych, które – w perspektywie kolejnych lat – przyniosą realne oszczędności. Paszport energetyczny jest także przydatny, jeśli mamy w planach wnioskowanie o dofinansowanie do termomodernizacji domu (patrz: Program Czyste Powietrze).

Kto potrzebuje świadectwa charakterystyki energetycznej?

O świadectwo charakterystyki energetycznej bezwzględnie należy się postarać, jeżeli mamy zamiar dokonać jakiejkolwiek transakcji obrotu naszą nieruchomością.

Potrzebujemy go więc w przypadku:

oraz:

Pamiętajmy, że wymóg przedstawienia świadectwa energetycznego spoczywa na sprzedającym albo wynajmującym obiekt. Dokument załącza się do aktu notarialnego. Jeżeli ten obowiązek nie zostanie spełniony, kupujący lub wynajmujący ma prawo żądać uzupełnienia dokumentacji. Trzeba na to zwracać uwagę, ponieważ zwlekanie ze zdobyciem świadectwa charakterystyki energetycznej może świadczyć o nieuczciwych intencjach sprzedającego. Na przykład o chęci zatajenia wad budynku, które powodują niekorzystne wskazania energetyczne.

Jakie informacje znajdziemy w audycie energetycznym?

Każde świadectwo charakterystyki energetycznej opiera się na odgórnie ustalonym wzorze (formularz czterostronicowy). Pismo takie zawiera następujące informacje:

Certyfikat jest ważny przez 10 lat od dnia wystawienia, chyba że budynek zostanie poddany remontowi lub innym działaniom zmieniającym jego charakterystykę energetyczną (np. (ocieplenie ścian, zmiana lub modernizacja instalacji grzewczej).

Gdzie zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej oraz kto je wydaje?

Certyfikat wydaje tzw. audytor energetyczny, czyli osoba legitymująca się uprawnieniami do projektowania w budownictwie (uprawienia projektowe, wykończeniowe, instalacyjne etc.). Pomiary mogą też wykonać absolwenci kierunków wyższych: inżynierii środowiska, budownictwa, energetyki, architektury – po uprzednim zgłoszeniu się do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (szczegóły). Aby zdobyć prawo wydawania certyfikatów i znaleźć się w wykazie, trzeba przedstawić także zaświadczenie o niekaralności.

Warto podkreślić, że paszportu energetycznego nie musi nam wydawać projektant danego budynku. Co istotne, nie można sporządzić charakterystyki energetycznej dla obiektu, który jest naszą własnością. Takie praktyki są karane usunięciem z rejestru uprawnionych do wydawania świadectw energetycznych!

UWAGA: Sprawdź, czy osoba, którą wybrałeś, posiada uprawienia - REJESTR.

Ile trzeba zapłacić za świadectwo charakterystyki energetycznej?

Z reguły jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu. Ważny jest tutaj cały profil architektoniczny; konstrukcja dachu i ścian, liczba przegród budowlanych, rodzaj zastosowanych instalacji, technologia budowy, posiadana dokumentacja techniczna. Zasadniczo koszt zaczyna się od 150/200 zł wzwyż (mieszkanie), 300/500 zł wzwyż (dom jednorodzinny). Domy wielorodzinne, jak i budynki innego przeznaczenia, wyceniane są indywidualnie. Podsumowując, ostateczna kwota jest ustalana po wstępnym zapoznaniu się ze specyfiką obiektu.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/05/swiadectwo_charakterystyki_energetycznej_dla_budynku.png|_|Które smart rozwiązania poprawią Twój komfort i zmniejszą wydatki? Dziś piszemy o energooszczędnych urządzeniach, które pracują w inteligentnym domu.;;https://salus-controls.pl/2022/05/11/rozwiazania-smart-w-twoim-domu/;;Rozwiązania smart w Twoim domu;;

Jak rozwiązania smart home wspomagają oszczędzanie energii?

Słysząc „rozwiązania smart home”, naszą pierwszą myślą jest głosowe uruchamianie playlisty z ulubionymi piosenkami lub włączanie światła na klaśnięcie dłoni. I to się zgadza – automatyzacja domu zapewnia wygodę, buduje przytulny klimat. Porównuje się ją do technologicznej magii. Ale smart home może znacznie więcej. Zwłaszcza w trudnych ekonomicznie czasach, gdy oszczędzanie energii jest na wagę złota. W tym temacie również warto zaufać technologii. Oszczędności zaczynają się w domu.

Czy smart rozwiązania wspomagają oszczędzanie energii, skoro są drogie? Czy faktycznie są drogie?

Wysoka cena jest skutecznym „odstraszaczem” każdej usługi, towaru, branży. Tym bardziej jeśli nie chcemy wydawać, a przeciwnie – oszczędzać. Smart home kojarzy się właśnie z czymś drogim, ekskluzywnym. Z czymś, na co stać nielicznych. Z czymś, co nie pomoże przytrzymać pieniędzy w budżecie gospodarstwa domowego. Jednak takie myślenie jest błędne. Rozwiązania smart home to nie są jedynie gadżety w luksusowych posiadłościach. Oczywiście poprawiają codzienny komfort domowników, ale duża część smart rozwiązań to urządzenia, które w przemyślany sposób usprawniają pracę instalacji domowych. A jeśli instalacje w domu pracują optymalnie, pobierają mniej energii i tworzą rezerwy finansowe. Zwykle nie trzeba na to długo czekać.

Pamiętajmy, że energia jest wydatkiem regularnym (a przy tym stale rosnącym), zaś urządzenia, które decydują o jej poborze, są wydatkiem jednorazowym. Skoro energia dużo kosztuje, trzeba mądrze sterować jej zużyciem. Jeśli o to nie zadbamy, będziemy ją niepotrzebnie marnować i płacić jeszcze więcej. Niby dlaczego mam marnować energię? – ktoś zapyta. I pewnie świadomie robi to niewielu z nas. Niestety, nie zawsze zależy to od odpowiedzialności i samodyscypliny domowników. Bez wsparcia sterowników nie da się uniknąć marnotrawstwa. Sami nie jesteśmy w stanie tak ustawić poboru, aby część energii „wciągniętej” przez instalacje domowe nie została niewykorzystana. Płacimy na próżno. Dlatego oszczędzanie energii w każdym domu powinna być priorytetem.

Z jakimi rozwiązaniami smart jest Ci po drodze?

Na rynku znajdziemy wiele mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które pomagają zaoszczędzać energię: inteligentne systemy grzewcze, oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa. Smart rozwiązań mamy od wyboru do koloru. Pozostaje więc pytanie, które bez żalu pominąć, a którymi się zainteresować.

Listwy sterujące, siłowniki, regulatory, głowice TRV

Urządzenia sterujące ogrzewaniem to jedna z najważniejszych kategorii rozwiązań smart, które służą energooszczędności. W naszej strefie geograficznej przez około 8 miesięcy w roku musimy ogrzewać domy. Sezon zimowy zaczyna się wczesną jesienią, a kończy późną wiosną. Wydatki na ogrzewanie napędzają gigantyczne koszty. Aby utrzymać je w ryzach i zaoszczędzić energię, potrzebujemy nowoczesnych technologii. Może nie wszystkie smart rozwiązania są tak widowiskowe, jak pogawędka z asystentem głosowym, jednak bardzo ich potrzebujemy.

Idealnym przykładem będzie tu dobrze zaprojektowana listwa centralna do ogrzewania płaszczyznowego (np. do podłogówki). Pozwala ona kontrolować rozdział czynnika grzewczego na poszczególne pętle za pomocą siłowników termoelektrycznych (siłowniki otwierają/zamykają przepływ). A skąd listwa i siłowniki (albo samo urządzenie grzewcze) „wiedzą”, jak rozdzielać czynnik grzewczy, żeby utrzymać temperaturę? Dzięki regulatorom pokojowym. W odpowiednim momencie regulator temperatury wysyła sygnał grzania lub zaprzestania grzania. Dzieje się tak na skutek ciągłego pomiaru temperatury pomieszczenia i porównywania jej (według ustalonego algorytmu) z temperaturą zadaną. Podobnie w przypadku głowicy TRV – choć to już element instalacji grzejnikowej – która, we współpracy z regulatorem, rozdziela ciepło do kaloryferów.

Umysł ludzki nie jest w stanie zastąpić algorytmów i urządzeń technicznych, które sterują przepływem czynnika w układzie grzewczym. To czysta inżynieria i matematyka. Systemy sterujące są grupą smart rozwiązań, które najbardziej wspomagają oszczędzanie energii. Zapewniają optymalne ciepło możliwie najniższym kosztem. Nie wspominając już o tym, że idealna temperatura poprawia komfort życia i sprzyja dobremu samopoczuciu.

Niewielkie smart rozwiązania: inteligentne wtyczki i czujniki

Smart plugi, czyli inteligentne wtyczki (potocznie nazywane inteligentnymi gniazdkami), to niewielkie urządzenia o wielkiej mocy. Nie kosztują dużo, ale potrafią uprzyjemnić życie i oszczędzić energię. Jak działają? Naprawdę prosto. Inteligentną wtyczkę podłączamy do gniazdka elektrycznego. Staje się ona jego przedłużeniem o szczególnych funkcjach. Jeżeli do tak zamontowanej wtyczki podepniemy urządzenie elektryczne np. lampę – co dzieje się najczęściej – smart plug w wybranych momentach włączy ją lub wyłączy. Dzięki temu nie będzie się świeciła, gdy nie jest to potrzebne – pobierze mniej prądu, a my zaoszczędzimy energię. Tak rozszerzone gniazdko świetnie się sprawdzi również w tzw. scenariuszach pracy inteligentnego domu . Przykładowo pozwoli na sterowanie lampą zależnie od pracy innego urządzenia, ewentualnie od wschodu, zachodu słońca lub wybranej pory. Kombinacji jest o wiele więcej. Można chociażby ustalić, żeby światło zgasło, kiedy w sypialni spadnie temperatura. Podobnie sytuacja ma się z czujnikami – np. z czujnikiem ruchu. Można stworzyć regułę wyłączającą oświetlenie, kiedy w kuchni nikogo nie będzie (kiedy ustanie ruch). Oczywiście, aby to działało po naszej myśli, najpierw należy zaprogramować odpowiednie reguły w aplikacji smart home (np. takiej). Robi się to tylko raz i potem dom „żyje” według naszych reguł.

Warto też zwrócić uwagę na inne czujniki, które przysłużą się energooszczędności. Choćby na ściemniacz światła (więcej tutaj) czy czujnik otwarcia, który zasygnalizuje otwarcie okna i – wpleciony w regułę – umożliwi wyłączenie ogrzewanie w wietrzonym pomieszczeniu. No bo po co płacić za ogrzewanie balkonu czy podwórka? Przydatny będzie także czujnik zalania; właściwie sprzężony z domowym układem hydraulicznym, spowoduje zamknięcie dopływu wody do łazienki po wykryciu awarii pralki. Możemy więc oszczędzić nie tylko na poborze energii, ale i na kosztach remontu.

Smart rozwiązania pomagają w oszczędzaniu energii – podsumowanie

W tych trudnych ekonomicznie i ekologicznie czasach są i dobre wiadomości. Choćby taka, że nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć zużycie energii. Wystarczy przysiąść do tematu, sprawdzić możliwości i postawić na smart rozwiązania, które pomogą sterować tym nieuniknionym codziennym procesem. Każdy z nas żyje inaczej, ma inne nawyki, inne potrzeby, inaczej zorganizowaną przestrzeń domową. Dlatego zanim się zdecydujemy na jakikolwiek zakup, zastanówmy się, które nowinki techniczne akurat nam pomogą zoptymalizować zużycie energii. Jest to ważne zwłaszcza przy instalacjach, które pochłaniają najwięcej pieniędzy (ogrzewanie, oświetlenie). Pamiętajmy, że systemy sterujące to inwestycja, które będzie procentowała latami. Przecież nawet proste modele regulatorów pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Nie wspominając o tych, które posiadają rozbudowane harmonogramy. Dzięki nim pobór energii przestanie być przypadkowy. Tymczasem – według na bieżąco aktualizowanych badań i statystyk – obniżenie temperatury już o 1℃, przełoży się na zmniejszenie opłat za ogrzewanie średnio o 5-8[SC1] %. I to już nie jest technologiczna magia. To są konkretne liczby, które pomagają nam przytrzymać pieniądze w domowym budżecie.


 [SC1]Źródło: 20stopnidlaklimatu.pl,Cire.pl

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/05/smart-rozwiazania-wspieraja-oszczedzanie-energii.png|_|Jak bezpiecznie sterować pompą ciepła, aby osiągnąć w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę?;;https://salus-controls.pl/2022/05/04/sterowanie-pompa-ciepla/;;Sterowanie pompą ciepła;;

Pompa ciepła - czy można nią sterować strefowo?

Pompa ciepła jest wydajnym i ekologicznym urządzeniem grzewczym. Jej wielką zaletą jest to, że korzysta z energii cieplnej pozyskanej ze źródeł odnawialnych (OZE; powietrze, grunt, wody gruntowe). Ponadto pompa ciepła nie emituje gazów cieplarnianych, pracuje bezobsługowo i pobiera niewiele energii. Trudno więc się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. Pozostaje jeszcze kwestia sterowania ciepłem przez nią wytwarzanym. Uważa się, że sterowanie strefowe zwiększa jej awaryjność. Ale czy to prawda? Jak bezpiecznie sterować pompą ciepła, aby osiągnąć w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę?

Jak działa pompa ciepła?

Urządzenie pompuje ciepło z dolnego źródła do górnego, pobierając przy tym energię elektryczną. Źródłem dolnym jest miejsce poboru czynnika roboczego; woda, grunt albo powietrze, i właśnie od tego zależy rodzaj pompy. W pompach powietrznych dolnym źródłem będzie powietrze, w pompach wodnych – wody gruntowe, w pompach gruntowych energię pobiera się bezpośrednio z gruntu. Górne źródło to nic innego jak system ogrzewania domu.

Pompa ciepła składa się z:

Podsumowując, pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej. Wymusza przepływ ciepła z gruntu, wody lub powietrza do ogrzewanych pomieszczeń, ewentualnie też do instalacji CWU. Takie pompy z powodzeniem zasilą grzejniki, ogrzewanie podłogowe oraz klimakonwektory.

Sterowanie strefowe a pompa ciepła

W dużym uproszczeniu, sterowanie strefowe polega na zamontowaniu regulatorów w każdym pomieszczeniu, co pozwala dostosować temperaturę w domu do potrzeb użytkownika.

Tymczasem pompa ciepła, z uwagi na swój mechanizm działania, ma dosyć długi rozruch. W związku z tym potrzebuje czasu, żeby nagrzać pobrany ze środowiska czynnik (np. powietrze). Ma to oczywiste wady w przypadku, gdy chcemy zastosować komfortowe dla domowników sterowanie strefowe. Przykładowo, chcąc ogrzać podłogowo niewielkie pomieszczenie (np. łazienkę), w krótkim czasie wymuszamy włączenie i wyłączenie pompy ciepła. A to, siłą rzeczy, może powodować jej awaryjność. Dlatego nie sterujemy bezpośrednio pompą ciepła, lecz rozdziałem wody z bufora, który gromadzi wyprodukowane przez nią ciepło. Pozwala to korzystać ze wszystkich zalet strefowego sterowania domem.

Warto też przypomnieć, że ogrzewanie pompą ciepła doskonale się wpisuje w nowe wymogi techniczne stawiane budynkom powstającym od stycznia 2021 roku (WT 2021). Wymogi te, w duchu energooszczędności, skupiają się na odnawialnych źródłach ciepła (zobacz tutaj). W tym kontekście niskotemperaturowe instalacje grzewcze (ogrzewanie podłogowe) oraz automatyka sterująca nabierają jeszcze większego znaczenia. Pompy ciepła największą sprawność osiągają właśnie w systemach niskotemperaturowych. A ogrzewanie podłogowe wymaga dobrego sterowania.

Korzyści ze sterowania ogrzewaniem

Strefowe sterowanie każdym typem ogrzewania pozwala uniknąć stanów przegrzania pomieszczeń oraz ogranicza straty energii. W efekcie wykorzystujemy tyle ciepła, ile faktycznie potrzebujemy – ani więcej, ani mniej. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, dbamy o przyrodę. Jeśli więc zastosujemy sterowanie strefowe dla tak ekologicznego i ekonomicznego urządzenia, jakim jest pompa ciepła, zyski się mnożą. Wprawdzie większość pomp jest zasilanych energią elektryczną (która, niestety, nie jest tania), ale wykorzystują one surowce odnawialne (OZE), które są darmowe i niewyczerpane, co równoważy koszty.

Bilans zysków płynących ze sterowania ogrzewaniem:

 1. Tworzenie stref ciepła: osobna regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu
 2. Unikanie przegrzania i wyziębienia: temperatura dostosowana do funkcji pokoju
 3. Optymalne zużywanie energii
 4. Oszczędność paliwa grzewczego i pieniędzy
 5. Ochrona środowiska naturalnego
 6. Komfort i wygoda

Zapamiętaj

Sterowanie strefowe jest potrzebne. Jednak, aby było wydajne i bezpieczne dla pompy ciepła, instalacja grzewcza powinna być wyposażona w odpowiedni zbiornik buforowy – zgromadzone w nim ciepło jest rozdzielane na pętle grzewcze. Sterowniki i regulatory dawkują ciepło zgodnie z ustawieniami domowników. Pozwala to zautomatyzować rozkład czynnika grzewczego i utrzymać w domu wybraną temperaturę. Sterowanie odbywa się na poziomie bufora, a nie pompy ciepła. W takim przypadku zarządzanie temperaturą staje się równie wygodne i efektywne jak przy ogrzewaniu gazowym albo elektrycznym.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/04/blog_1920x500_sterowanie_pompa_ciepla.png|_|Dobrze wyregulowana hydraulicznie instalacja grzewcza zapewnia idealną temperaturę w Twoim domu. Sprawdź, dlaczego THB zrobi to najlepiej!;;https://salus-controls.pl/2022/04/19/silownik-thb-twoj-sposob-na-wydajne-ogrzewanie-podlogowe/;;Siłownik THB – Twój sposób na wydajne ogrzewanie podłogowe;;

Siłownik samoregulujący - dlaczego warto?

Dobrze wyregulowana hydraulicznie instalacja grzewcza zapewnia idealną temperaturę w pomieszczeniach domowych. Gwarantuje poczucie komfortu, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a także generuje oszczędności. Narzędziem oferującym właściwe ustawienie pracy podłogówki jest siłownik samoregulujący THB.

Czym jest i jak działa siłownik samoregulujący THB?

Siłownik THB23030/THB2430 to nowoczesne urządzenie samoregulujące – montowane na rozdzielaczu – które znajduje zastosowanie w systemach ogrzewania płaszczyznowego. Jego precyzja nie ma sobie równych: poprzez ciągłe pomiary na początku i końcu pętli grzewczej, urządzenie utrzymuje optymalną różnicę temperatury i dostosowuje przepływ wody do potrzeb budynku.

W jaki sposób?

Na zasilaniu i powrocie odpowiedniej pętli ogrzewania podłogowego siłownik THB posiada przylgowe czujniki, które mierzą temperaturę i automatycznie ustawiają pracę siłownika tak, aby utrzymać prawidłową różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem (ΔT).

Dlaczego to ważne?

Szacuje się, że około 90% instalacji CO jest niewyregulowanych hydraulicznie. Oznacza to, że rozdział strumienia cieczy grzewczej jest w nich niewłaściwy – dom jest nierównomiernie ogrzewany (przegrzanie/niedogrzanie także w ramach jednej strefy). Powoduje to straty energetyczne, wyższe rachunki oraz nieodpowiedni mikroklimat wnętrza, który z kolei wywołuje gorsze samopoczucie domowników.

Dlaczego tak się dzieje?

Powody są różne (więcej na ten temat poniżej), ale jednym z najczęstszych jest zaniedbanie na etapie instalacji. Z uwagi na dużą liczbę zleceń i szybkie tempo pracy, przy którym brakuje czasu na precyzję, niektórzy instalatorzy nie przywiązują właściwej wagi do wyregulowania ogrzewania podłogowego, które zakładają. Niestety skutkuje to późniejszą niską efektywnością układu grzewczego.

Samoregulujący siłownik THB jest rozwiązaniem tego problemu, ponieważ stosując go, zyskujesz idealny komfort cieplny przy minimalnym zużyciu energii.

Zrównoważenie hydrauliczne (kalibracja hydrauliczna)

Zrównoważenie hydraulicznie systemu grzewczego pozwala uzyskać równomierny, zgodny z projektem budynku, rozdział nośnika ciepła (cieczy grzewczej). Eliminuje to niepożądane nadprzepływy oraz podprzepływy, co obniża koszty ogrzewania o kilka, a nawet kilkanaście procent w skali roku.

Zrównoważony hydraulicznie system opiera się na rzeczywistych przepływach cieczy. Nawet najdłuższe pętle ogrzewania podłogowego mają zapewnione odpowiednie natężenie jej przepływu – nie następuje wychłodzenie pomieszczenia. Z kolei najkrótsze pętle nie są narażone na jej przesadne natężenie – nie następuje przegrzanie. Wszystkie pętle mają właściwy poziom natężenia przepływu czynnika grzewczego, dzięki czemu układ cechuje komfort użytkowania i efektywne wykorzystanie energii.

Kalibracja hydrauliczna jest bardzo istotna w budynkach poddawanych termomodernizacji oraz w instalacjach niskoparametrowych, zasilanych przez pompy ciepła lub kotły kondensacyjne.

Czynniki zakłócające wyrównoważenie hydrauliczne instalacji CO

Dlaczego większość instalacji jest źle zrównoważonych hydraulicznie? Wpływ na to ma wiele czynników, które nie zawsze zależą od Ciebie. Najczęstsze to:

Twoje korzyści z zakupu siłownika THB

Po pierwsze szybka instalacja (tylko 3 kroki). Wystarczy, że zainstalujesz siłownik na rozdzielaczu, podepniesz czujniki i podłączysz zasilanie. Po drugie wygoda i oszczędność czasu. Nie ma potrzeby regularnego sprawdzania i dostrajania systemu – siłownik robi to za Ciebie. Po trzecie łatwe dopasowanie; THB użyjesz zarówno na rozdzielaczach z przepływomierzami (rotametrami), jak i bez nich. Pasują do najpopularniejszego rozmiaru gwintów M30x1,5. Co istotne, decydując się na rozdzielacz z przepływomierzami, trzeba się liczyć z wyższą ceną urządzenia, jednak bez gwarancji na to, że system będzie zawsze pracował niezawodnie. Rotametry bywają problematyczne; po pewnym czasie użytkowania zużywają się i przestają prawidłowo pełnić swoje zadanie. Stosując siłowniki THB to ryzyko znika, ponieważ w ogóle nie potrzebujesz przepływomierzy. Można kupić tańszy rozdzielacz i zapewnić sobie najlepiej wyregulowany układ grzewczy. To naprawdę duża zaleta ekonomiczna i funkcjonalna.

Zyskujesz efektywnie pracujące ogrzewanie. Podłogówka pracuje wydajnie przy różnych długościach pętli, a nawet przy zmieniającym się wystroju wnętrza, dając równą temperaturę w całej strefie.

Pozostałe zalety siłownika THB

Innowacyjna regulacja z siłownikiem THB

Skuteczność działania urządzenia potwierdziły badania techniczne. Instytut iTG Dresden[1] stwierdził, że siłownik samoregulujący THB prawidłowo równoważy hydraulicznie instalację ogrzewania podłogowego. We współpracy z iTG Dresden przetestowaliśmy i udoskonaliliśmy nasz siłownik.

PAMIĘTAJ: Zmniejszenie zużycia energii po zrównoważeniu hydraulicznym to rocznie około 10 – 20 kWh/m2, co oznacza oszczędności rzędu 1000 PLN dla domu o powierzchni 100 m2. Korzyści z zakupu siłownika są więc wymierne, a nie hipotetyczne.


[1] Instytut Technicznego Wyposażenia Budowlanego ITG w Dreźnie, oferujący usługi badawcze w zakresie technicznego wyposażenia budynków.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/04/thb2.png|_|Siłownik ma za zadanie otwierać i zamykać przepływ czynnika grzewczego w pętli. Na jaki model się zdecydować?;;https://salus-controls.pl/2022/04/07/silownik-termoelektryczny-co-to-jest-jak-wybrac-odpowiedni/;;Siłownik termoelektryczny;;

Siłownik termoelektryczny - co to jest i jak wybrać odpowiedni?

Wydajne ogrzewanie budynków stało się wyzwaniem dla inwestorów. Nie chodzi już tylko o to, aby domownikom było ciepło. Liczy się znacznie więcej: dostosowanie temperatury do funkcji pomieszczeń, niskie zużycie paliwa grzewczego, długowieczność instalacji, wygodna obsługa. To wszystko przekłada się na oszczędność pieniędzy, ochronę środowiska oraz lepszą jakość życia. Od zamontowanego w budynku systemu grzewczego zależy nasz codzienny komfort, koszty eksploatacji domu, a także ekologiczna przyszłość planety. Sporo zadań to wykonania… Dlatego nowoczesne instalacje grzewcze muszą działać efektywnie. Aby to było możliwe, powinny być wyposażone w trwałe i bezpieczne elementy sterujące przepływem czynnika grzewczego. Jednym z takich elementów jest siłownik termoelektryczny.

Co to jest siłownik termoelektryczny?

Siłownik termoelektryczny jest stworzony do sterowania instalacją grzewczą – podłogową, jak i grzejnikową. Umożliwia otwarcie oraz zamknięcie przepływu czynnika grzewczego (np. gorącej wody) w pętli, zapewniając kontrolę nad temperaturą w budynku. Można go używać zarówno na wkładkach zaworowych przy grzejnikach, jak i w rozdzielaczach grzejnikowych i podłogowych. Jednak należy pamiętać, że niektóre modele siłowników sprawdzą się jedynie przy określonych wkładkach zaworowych (takich informacji trzeba szukać w instrukcji, karcie produktu). Siłowniki termoelektryczne wykorzystuje się również do sterowania ciepłem w bojlerach i zasobnikach C.W.U. W takim przypadku należy zastosować sterowniki zewnętrzne. Nowoczesne siłowniki współpracują z termostatami pokojowymi (regulatorami temperatury) i centralnymi listwami sterującymi. Podsumowując, siłowniki termoelektryczne montuje się głownie po to, aby kontrolować pracę poszczególnych układów systemu grzewczego.

Jak działa siłownik termoelektryczny?

Zasada działania nie jest skomplikowana, wystarczy ją sobie zobrazować. Podstawową funkcją siłownika termoelektrycznego jest dociskanie oraz zwalnianie trzpienia zaworu danego układu grzewczego. Zasadniczo wygląda to tak (przykład dla siłowników typu NC): gdy nie zostanie podane napięcie sterujące (tzw. stan beznapięciowy), siłownik dociska trzpień zaworu – zawór jest zamknięty (czynnik grzewczy nie przepływa przez układ, nie grzeje). Kiedy pojawi się napięcie sterujące, siłownik zwalnia trzpień – zawór się otwiera (czynnik grzewczy przepływa przez układ i ogrzewa pomieszczenie). Ten mechanizm sterujący, choć prosty, ma kluczowe znaczenie dla wydajnej pracy ogrzewania.

Jaki siłownik termoelektryczny wybrać?

Łatwo zauważyć, że niezawodne działanie siłowników jest kluczem do prawidłowej i efektywnej pracy całego układu sterowania ogrzewaniem. Wybierając siłowniki termoelektryczne do swojego domu (lub do domu klienta), trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze dopasowanie do posiadanej instalacji: siłowniki muszą współpracować z resztą systemu grzewczego. W pierwszej kolejności trzeba więc sprawdzić, czy pasują do zaworów. Ważnym parametrem jest tu tzw. skok siłownika (podawany w mm). Decyduje on o tym, z jakimi wkładkami termostatycznymi (z jakimi rozdzielaczami) siłownik jest kompatybilny. Im większy skok, tym większa pewność, że urządzenie będzie działało z daną wkładką. Czyli, że będzie wkładkę (zawór) w stanie otworzyć na tyle, aby zapewnić przepływ, a także zamknąć, żeby na 100% przepływu nie było.

Po drugie typ siłownika pod kątem stanu beznapięciowego. Na rynku kupimy siłowniki NO – normalnie otwarte (w stanie beznapięciowym zawór jest otwarty, napięcie zamyka zawór) bądź (i tych jest więcej) siłowniki NC – normalnie zamknięte. Tutaj w stanie beznapięciowym zawór jest zamknięty, napięcie otwiera zawór i uruchamia grzanie.

Pod trzecie obsługiwane napięcie. Większość siłowników jest przystosowana do napięcia 230V, jednak przed zakupem trzeba to sprawdzić. Niektórzy producenci, w tym SALUS Controls, oferują również modele zasilane napięciem 24V.

Po czwarte roboczy pobór prądu: nie powinien przekraczać 5 W. Lepiej, gdy jest mniejszy.

Po piąte czas otwarcia: pamiętajmy, że siłowniki mają opóźnione działanie. Najlepszej jakości urządzenia uruchamiają się w czasie krótszym niż 3 minuty.

Po szóste wskaźnik stanu. Niby nic niezbędnego, a jednak czyni różnicę. Dzięki niemu wiemy, czy zawór w danym momencie jest otwarty czy zamknięty.

I wreszcie po siódme, dodatkowe ułatwienia montażowe. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt, który nas interesuje, posiada funkcję first open. Jeżeli tak, przy pierwszym montażu urządzenie znajduje się w pozycji otwartej, co umożliwia przepływ cieczy i wykonanie próby ciśnieniowej bez zdejmowania siłownika. Usprawnia to instalację.

Idealny siłownik termoelektryczny do Twojej podłogówki

Nasze siłowniki są jednymi z najbardziej cenionych na rynku urządzeń sterujących przepływem grzewczym w obiegach instalacji płaszczyznowej (podłogowej). Są trwałe, bezpieczne, proste w obsłudze. Mają małe gabaryty, pobierają niewiele prądu (tylko 2W), a pierwszą instalację ułatwia wspomniana funkcja first open. Kolejnymi ich zaletami są: szybki czas otwarcia (ok. 2 minut) oraz czteromilimetrowy skok. Przy skoku o wartości 4 mm siłownik będzie dobrze działał praktycznie z każdą wkładką termostatyczną dostępną w polskich sklepach. Siłowniki do rozdzielacza ogrzewania podłogowego SALUS Controls mają również wyraźnie widoczny element wskazujący stan urządzenia; otwarcie bądź zamknięcie.

Poznaj: T30NC_230V_M30x1_5 , T30NC_24V_M30x1_5 , T28NC_230V_M28x1_5, T30NO_230V_M30x1_5, T30NO_24V_M30x1_5.

A już w następnym artykule opowiemy o naszym "mocarzu" - siłowniku samoregulującym!

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/04/blog-7-1920x500-2.jpg|_|Dowiedz się, jak połączyć w łazience instalację podłogową i grzejnikową. Dlaczego warto się na to zdecydować? ;;https://salus-controls.pl/2022/03/21/jak-wybrac-ogrzewanie-do-lazienki/;;Jakie wybrać ogrzewanie do łazienki?;;

Ogrzewanie do łazienki - jak to zrobić z głową?

Wybór rodzaju ogrzewania do łazienki jest kluczowy dla komfortu domowników. Na jaką instalację się zdecydować: nowoczesną podłogową czy tradycyjną grzejnikową? Przecież i ciepła podłoga, i gorący kaloryfer to rozwiązania bardzo przydatne w każdej łazience. Wielu z nas decyduje się więc na instalację mieszaną. Jak umiejętnie połączyć te dwa systemy grzewcze w niewielkim pomieszczeniu? To nie musi być trudne, o ile podejdziemy do tematu z głową. Ogrzewanie do łazienki nie może być decyzją przypadku.

Łazienka to szczególne miejsce w każdym domu. Cenimy w niej prywatność, chcemy się czuć bezpiecznie, przytulnie, a przede wszystkim swobodnie. Jednak poza walorami aranżacyjnymi, na które zwracamy uwagę urządzając „domową przestrzeń spa”, chcemy również, aby była ona funkcjonalna i dostosowana do intymnych okoliczności – w łazience często przebywamy nago, boso, regenerujemy siły. Dlatego tak ważne jest, żeby było nam po prostu ciepło.

Ogrzewanie do łazienki w domu z podłogówką

Wybierając idealne ogrzewanie do łazienki, często chcemy mieć możliwość jej dodatkowego dogrzanie oraz użycia grzejnika drabinkowego, jako wygodnej suszarki na pranie. Podłogówka, choć zapewnia ciepło u stóp, nie daje nam tej możliwości. W jaki sposób połączyć w łazience ogrzewanie podłogowe z grzejnikowym, jeżeli nasz dom w całości jest oparty o podłogówkę?

Pierwszy sposób

Najłatwiej to zrobić, podłączając grzejnik drabinkowy pod instalację ogrzewania podłogowego, poprzez stworzenie dodatkowej pętli i podłączenie jej do rozdzielacza podłogówki. Taki sposób wydaje się najbardziej intuicyjny i zwyczajnie najprostszy, aby w niewielkim pomieszczeniu powiązać instalację grzejnikową z podłogową. Niestety, jak na najprostszy sposób przystało, nie jest on idealny. Wadą tego rozwiązania jest stale niska temperatura grzejnika, która wynika z niskich temperatur zasilających. Pamiętajmy, że podłogówka jest systemem ogrzewania niskotemperaturowego. Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 28ºC w pokojach mieszkalnych oraz 35°C w korytarzach, czy właśnie łazienkach. Jaki z tego wniosek? Kiedy czynnik grzewczy z podłogówki popłynie do grzejnika, grzejnik będzie co najwyżej ciepły, o ile nie letni. Nie dogrzeje więc łazienki podczas kąpieli, nie spełni roli suszarki na pranie – a na tym przecież nam zależy. Przy okazji warto przypomnieć, że z tego powodu podłogówka sprawdzi się jako ogrzewanie podstawowe jedynie w budynkach z porządną izolacją termiczną.

Drugi sposób

Drugim, sensowniejszym rozwiązaniem, jest zamontowanie grzałki do grzejnika podłączonego do podłogówki. Nie róbmy tego jednak w dowolnym miejscu! Ze względów bezpieczeństwa grzałka musi być oddalona od umywalki, wanny, bidetu etc. Trzeba jednak wiedzieć, że gdy uruchamiamy grzałkę, musimy odciąć grzejnik od instalacji podłogowej. W przeciwnym razie wyprodukowane przez grzałkę ciepło popłynie z grzejnika na dalsze części instalacji. Mówiąc obrazowo, „rozpłynie się w podłodze”. Kiedy odetniemy grzejnik od instalacji podłogowej, ciepło zostanie w łazience, w grzejniku drabinkowym, czyli dokładnie tam, gdzie chcemy, aby grzało. Przy tym rozwiązaniu nie wolno zapominać o redukowaniu nadwyżki ciśnienia, które w naturalny sposób powstanie przy podgrzewaniu wody. Dlatego nie zamykajmy drugiego zaworu odcinającego. Ogrzewanie do łazienki trzeba zaplanować z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

Jeśli jednak nie mamy możliwości zamontowania w naszej łazience tradycyjnego grzejnika, możemy się zdecydować na grzejnik elektryczny. Ma sporo zalet. Łatwo się go obsługuje i bez trudu koryguje moc pracy. Pozwoli nam to w potrzebnym czasie zadać wyższą temperaturę zasilającą i uniknąć „kombinowania” w instalacji wodnej. Przewidywalną wadą tego sposobu jest... cena. Eksploatowanie grzejnika elektrycznego nie należy do najtańszych. Z tego względu konieczne jest zainwestowanie w system sterowania ogrzewaniem. Mądrze dobrany regulator temperatury pozwoli zachować komfort cieplny przy minimalnym poborze energii grzewczej. Pamiętajmy, że grzejnik elektryczny należy umieszczać z dala od jakichkolwiek źródeł wilgoci.

Trzeci sposób

Najskuteczniejsze (najbardziej pracochłonne) jest stworzenie odrębnych obiegów grzewczych, które będą pracowały niezależne od siebie. A więc: osobny obieg dla grzejnika, osobny obieg dla podłogówki. Dzięki temu niska temperatura zasilania obiegu podłogówkowego nie stanowi najmniejszego problemu, gdyż temperatura zasilania grzejnika będzie od niej niezależna.

Ogrzewanie do łazienki w domu z ogrzewaniem grzejnikowym

No dobrze, lecz co w sytuacji, gdy podstawowym systemem grzewczym w naszym domu jest ogrzewanie grzejnikowe i podczas budowy domu nie zaplanowaliśmy korzystania w łazience z wodnej podłogówki? Nierzadko tak jest, bo w przypadku ogrzewania do łazienki (i nie tylko) kaloryfery dają naprawdę sporo plusów. Odpada problem braku suszarki na pranie, ponieważ mamy w pakiecie grzejnik drabinkowy i kaloryfery pokojowe. Wysoka temperatura zasilania grzejników bez trudu pozwoli dogrzać łazienkę i cały dom według potrzeb nawet największego zmarzlucha. No, ale nie skorzystamy z komfortu ciepłej podłogi, który dla wielu osób jest bezcenny. Do dobrych rozwiązań szybko się przyzwyczajamy. Jeśli tego spróbujemy, podgrzewanie podłogi najprawdopodobniej stanie się dla nas kwestią oczywistą. Co ważne, ciepła podłoga w łazience pełni również funkcje higieniczne; podłoże szybciej wysycha, nie gromadzi brudu, na płytkach nie powstają zacieki, nie rozwija się grzyb. Gdy w mieszkaniu z ogrzewaniem grzejnikowym chcemy się cieszyć ciepłą podłogą, lecz nie planujemy gruntownego remontu, nie jesteśmy bez wyjścia.

W takiej sytuacji warto przemyśleć zastosowanie elektrycznych mat grzejnych. Dużą korzyścią tej opcji jest możliwość szybkiego podgrzania podłogi do przyjemnego „ciepła u stóp” nawet poza sezonem grzewczym, czyli wtedy, gdy centralne ogrzewanie nie pracuje. Docenimy to miłe doświadczenie zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią, gdy po kąpieli ciepło od podłogi rozejdzie się po naszym ciele. Aby zminimalizować koszty eksploatacji mat grzejnych trzeba jednak pomyśleć o termostacie z precyzyjnym algorytmem sterującym, który zapewni nie tylko niższe rachunki, ale i większy komfort użytkowania „domowego spa”.

Mamy nadzieję, że odpowiedź na pytanie "Jakie wybrać ogrzewanie do łazienki?" jest teraz znacznie łatwiejsza.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/03/blog-6-1920x500-1.jpg|_|Sprawdź, co możesz zyskać w naszym nowym programie doradczym STEROWANIE NA ZAWOŁANIE!;;https://salus-controls.pl/2022/03/07/skorzystaj-z-programu-sterowanie-na-zawolanie/;;Skorzystaj z programu STEROWANIE NA ZAWOŁANIE;;

Budujesz wymarzony dom? A może planujesz gruntowny remont? Już teraz pomyśl o sterowaniu ogrzewaniem, które pozwoli ograniczyć wydatki w sezonie grzewczym. Skorzystaj z naszego nowego programu STEROWANIE NA ZAWOŁANIE!

Warto, bo możesz tylko zyskać:

Wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami i opowiedzieć o planach budowlanych lub remontowych. My zajmiemy się resztą.

ZADZWOŃ: 730 10 70 70

STEROWANIE NA ZAWOŁANIE

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2022/03/aktualnosci.jpg