|_|Wybrane produkty SALUS Controls współpracują z Google Home. Odkryj wygodę komend głosowych.;;https://salus-controls.pl/2021/03/26/salus-controls-i-google-home-uzyj-glosu-aby-sterowac-domem/;;SALUS Controls i Google Home – użyj głosu, aby sterować domem;;

Aplikacja Google Home

Inteligentne domy – te obecne, a na pewno te z przyszłości – będą coraz gęściej wyposażane w elementy tzw. sztucznej inteligencji. I nie chodzi wcale o wyjętą z sience fiction robotykę albo przesuwane w powietrzu hologramy, lecz o spersonalizowaną sieć urządzeń domowych dopasowanych do Twojego stylu życia. Założenie jest takie, że dzięki sztucznej inteligencji na co dzień żyje Ci się wygodniej, ekonomiczniej i bezpieczniej. Kluczową częścią tej technologicznej rewolucji od pewnego czasu jest znany na całym świecie Google Asystent oraz aplikacja Google Home, za pomocą której, używając jedynie swojego głosu, możesz sterować np. oświetleniem, regulatorami temperatury, inteligentnymi wtyczkami, kamerami w domu, czy ogrodowym monitoringiem. Poprzez aplikację zarządzasz urządzeniami kompatybilnymi z Google Home.

UWAGA: Domowa usługa głosowa Google dostępna jest na milionach urządzeń od Google oraz innych producentów z systemem Android.

Urządzenia SALUS Controls współpracują z Google Home

Nasze wybrane produkty bardzo dobrze współpracują z asystentem domowym. Oznacza to, że interfejs Google "dogaduje się" z nimi i poprawnie je obsługuje. Na obecną chwilę za pośrednictwem Google Home możesz swobodnie sterować następującymi urządzeniami:

 1. Regulatorami temperatury: SQ610, SQ610RF, VS10WRF, VS10BRF, VS20WRF, VS20BRF, HTRP-RF(50), HTRS-RF(30)
 2. Czujnikiem temperatury i jednocześnie najprostszą wersją regulatora TS600
 3. Regulatorem klimakonwektorów FC600
 4. Inteligentną wtyczką SPE600 (Smart Plug)
 5. Inteligentnym przekaźnikiem SR600 (Smart Relay)

Światło i temperatura, a komendy głosowe

Sterowanie światłem za pomocą komend głosowych ma szereg zalet. W przypadku systemu SALUS Smart Home połączonego z Google Home masz tę możliwość dzięki inteligentnym wtyczkom i przekaźnikom. Warto poświęcić chwilę na konfigurację tych oprogramowań, ponieważ do zyskania masz wiele ułatwień. Przykładowo, gdy nocą leżysz w łóżku, bez wstawania możesz zgasić światło w całym budynku lub wyłączyć/włączyć tylko pojedyncze lampy. Wracając do domu późnym wieczorem, w sekundę oświetlisz wybrane pomieszczenia. Z kolei mając zajęte lub brudne ręce, wypowiesz w kuchni hasło i urządzenia spełnią polecenie – oświetlenie dotrzyma Ci kroku. Taki "drobiazg" odczuwalnie podnosi komfort życia.

Głosowe sterowanie ogrzewaniem to również ogromna wygoda. Oczywiście system grzewczy najwydajniej i najekonomiczniej pracuje z wykorzystaniem dostosowanych do Twojego rytmu życia harmonogramów, jednak zdarzają się sytuacje, w których stałe ustawienia warto doraźnie nadpisać. Wykorzystanie do tego celu komend głosowych pozwala na szybką reakcję, bez odrywania się od wykonywanych czynności. Asystent głosowy poinformuje także o aktualnej temperaturze w danej strefie i pozwoli na głosowe zarządzanie ciepłem w pokojach, w których aktualnie nie przebywasz. Co ważne, symulacja rozmowy jest intuicyjna i przyjazna dla domowników. Po prostu przebiega naturalnie, „przy okazji” toczącego się życia.

Jak sterować produktami SALUS Controls poprzez Google Home?

Po pierwsze musisz pobrać Google Home (aplikacja jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store).

Następnie uruchom usługę Salus Smarthome EU.

Skonfiguruj swój inteligentny dom z naszym systemem, postępując według poniższej instrukcji:

Zaloguj się:

Dodaj urządzenia, którymi będziesz sterować:

UWAGA: Bramka internetowa UGE600 („serce” sytemu SALUS Smart Home) oraz asystent głosowy Google Home nie muszą się znajdować w tej samej sieci Wi-Fi. Muszą być podłączone do Internetu, ale mogą pracować w oddzielnych sieciach (np. Wi-Fi).

Zasadniczo więc sterowanie głosowe wybranymi produktami SALUS Controls wymaga od Ciebie jedynie: pobrania aplikacji Google Home, uruchomienia usługi Salus SmartHome EU oraz zalogowania się na koncie Google Home, aby połączyć swoje urządzenia.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/Cover2-1.jpg|_|Aplikacja SALUS Plus - wypróbuj z nami moc mobilnych rozwiązań. Zainstaluj i bądź zawsze NA PLUSIE!;;https://salus-controls.pl/2021/03/03/aplikacja-mobilna-salus-plus-i-jestes-na-plusie/;;Aplikacja mobilna SALUS Plus i jesteś NA PLUSIE!;;

SALUS Plus to nasza darmowa, nowoczesna i  przyjazna w obsłudze aplikacja mobilna, która zapewnia użytkownikom oraz instalatorom urządzeń SALUS Controls łatwy dostęp do informacji produktowych, a także szybki kontakt z serwisem technicznym.

Dodatkowo SALUS Plus oferuje autoryzowanym  instalatorom SALUS Controls stworzoną dla nich STREFĘ INSTALATORA, w której obsługiwany jest atrakcyjny program lojalnościowy. Aby z niego skorzystać wystarczy pobrać aplikację, a potem założyć konto firmowe.

Dla kogo?

Aplikacja mobilna SALUS Plus jest skierowana nie tylko do zawodowych instalatorów, ale też do osób zainteresowanych rozwiązaniami z zakresu nowoczesnej automatyki budynkowej.

Przyszłym klientom marki SALUS Controls aplikacja SALUS Plus zapewnia:

Obecnym klientom marki SALUS Controls aplikacja SALUS Plus zapewnia:

Podsumowując, z SALUS Plus:

Ale to nie wszystko!

Profesjonalne narzędzie pracy dla instalatorów

Aplikacja SALUS Plus zapewnia certyfikowanym instalatorom naszej marki dodatkowe korzyści finansowe, a mianowicie punkty wymieniane na pieniądze. Warunkiem skorzystania z programu jest założenie konta firmowego w STREFIE INSTALATORA, które, po pozytywnej weryfikacji, zostanie aktywowane w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Do każdego aktywowanego konta będzie również przypisany opiekun – koordynator danego regionu.

Od tego momentu instalatorzy zarejestrują w aplikacji zakupione produkty promowane, za które zbiorą wyznaczoną dla danego modelu liczbę punktów. Zebrane punkty będą przeliczone na pieniądze, które my wypłacimy instalatorowi. Aby otrzymać zapłatę wystarczy zeskanować kod SN (instrukcja skanowania jest dostępna w aplikacji), a następnie wystawić FV.

UWAGA: Jeżeli jeszcze nie posiadasz certyfikatu autoryzowanego INSTALATORA SALUS Plus, koniecznie skontaktuj się z koordynatorem swojego regionu , który przeprowadzi szkolenie; przekaże Ci wiedzę na temat produktów, a następnie nauczy ich prawidłowego montażu. Zdobywając certyfikat możesz w pełni skorzystać z programu lojalnościowego SALUS Plus.

Podsumowując, z SALUS Plus instalatorzy zyskuję:

Jak korzystać z programu lojalnościowego?

To bardzo łatwe i z pewnością nie przysporzy Ci problemu:

Wypróbuj z nami moc mobilnych rozwiązań! Dołącz do SALUS Plus, zbieraj punkty i zarabiaj!

#wspieramypolskiegoinstalatora

Na zakończenie podsumowanie wszystkich funkcji aplikacji

W aplikacji mobilnej SALUS Plus:

 1. Poznasz produkty i zaplanujesz system (oferta produktowa + konfigurator).
 2. Pobierzesz potrzebne pliki (instrukcje, schematy podłączeń, deklaracje zgodności etc.).
 3. Zdobędziesz informacje o promocjach i nowościach w ofercie.
 4. Zdobędziesz wiedzę techniczną (filmy szkoleniowe i instruktażowe).
 5. Uzyskasz darmowe wsparcie specjalistów marki SALUS Controls.

A także:

 1. Przystąpisz do korzystnego programu lojalnościowego (STREFA INSTALATORA).
 2. Rozliczysz punkty, wystawisz FV, zarobisz pieniądze (STREFA INSTALATORA).

Aplikację mobilną SALUS Plus bezpłatnie pobierzesz w Google Play i APP Store.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/cover2.jpg|_|Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Zobacz, jakie masz możliwości.;;https://salus-controls.pl/2020/10/30/sterowanie-ogrzewaniem/;;Sterowanie ogrzewaniem: 3 kroki do bycia eko nie wychodząc z domu;;

Wpływ człowieka na przyrodę jest zgubny (patrz: Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?). Rozwój cywilizacji niszczy środowisko naturalne i przyczynia się do powstawania groźnych chorób. Spalanie śmieci, emisja pyłów i toksyn do atmosfery, marnowanie energii – to nasza codzienność. Nie przewidzimy kiedy dosięgnie nas katastrofa ekologiczna, ale, jeśli nie zrobimy nic albo zrobimy niewiele, to nie będzie odległa przyszłość. Seria klęsk żywiołowych może dotknąć nas, nasze dzieci, a niemal na pewno dotknie nasze wnuki.

Świadomość ta jest potrzebna, aby się mobilizować do zmian i szukać odpowiedzi na pytanie: co w swoim wąskim zakresie możemy robić, aby do tego nie dopuścić? Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Wariantów – poza wymianą kotła węglowego na ekologiczny – jest wiele.

Możemy:

Po pierwsze: zatrzymaj ciepło w domu

Nawet najbardziej ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna i drzwi. Spowoduje to niepotrzebne zużywanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.

W przypadku budynków nowo powstających energooszczędność jest z góry narzucana przez Ministerstwo Infrastruktury już na etapie projektowania i budowy. Podobnie w przypadku obiektów gruntowanie modernizowanych. Najnowsze parametry dopuszczające do użytku domy jednorodzinne określają przepisy WT 2021, które wchodzą w życie od początku stycznia 2021 roku (zobacz: Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021). Do tego czasu – czyli jeszcze przez dwa miesiące – obowiązują mniej restrykcyjne ustalenia zawarte w WT 2017. Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja tych wytycznych powstaje średnio co 5 lat.

Co jednak można robić na własną rękę podczas użytkowania naszych domów? Zwłaszcza tych starszych, których standardy energetyczne są, z grubsza rzecz biorąc, niewystarczające.

O czym pamiętać, aby zatrzymać ciepło w domu?

Po drugie: monitoruj zużycie energii

Codzienne marnowanie energii to plaga. Tymczasem taka nieroztropność kosztuje zarówno w wymiarze finansowym, jak i ekologicznym: nie wyłączmy świateł, nie wyjmujemy z gniazdek ładowarek, śpimy przy zapalonych lampkach nocnych. Nie zawsze też zwracamy uwagę na to, jakiej klasy energetycznej urządzenia każdego dnia użytkujemy. Sumując te oraz wiele innych zaniedbań, niechcący powodujemy gigantyczny wzrost kosztów eksploatacji naszych domów i niczym nieuzasadnione straty energii.

Automatyka budynkowa marki SALUS Controls – wyposażona w serię Smart Home – to rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim, dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy, regulatory temperatury, Smart Plugi czy inteligentne przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem, ale również oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF. Dla przykładu, o ustalonej porze od wybranych urządzeń zostanie odcięte zasilanie, co automatycznie zmniejszy pobór energii. Wystarczy stworzyć regułę  wyłączającą wszystko o północy.

Ponadto, bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek (Smart Plug), wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru (czytelne wykresy) pozwala przeprowadzać jednoznaczną kalkulację. Nie trzeba już strzelać w ciemnio – grzejnik w korytarzu, lampa w sypialni, komputer? Które urządzenia nie działają wydajnie i wymagają zmiany trybu pracy? Które są nieekologiczne? Które trzeba wymienić na nowe? Mając konkretne dane, wiadomo, czego pilnować.

Po trzecie: unikaj przesterowań

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – a jest – że największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego ważne jest robienie tego „z głową”, poprzez dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji oraz pory dnia. Warto, żeby w sypialni było chłodniej niż w salonie, z kolei w salonie dobrze jest utrzymywać temperaturę ekonomiczną (a nie komfortową lub przeciwnie – zbyt niską) w czasie dłuższej nieobecności domowników. Te z pozoru drobne udogodnienia nie tylko podnoszą komfort życia i sprzyjają lepszemu zdrowiu, ale też odciążają przeładowaną skutkami rozwoju cywilizacyjnego przyrodę. Dopiero taka mikroskala naszych działań przyniesie makrorezultaty.

Trzeba również pamiętać, że niekontrolowane cykle przegrzań oraz wychłodzeń nie sprzyjają stabilnemu funkcjonowaniu instalacji grzewczej i zwiększają jej awaryjność.

Regulatory temperatury marki SALUS Controls ograniczają zbędną aktywność urządzenia grzewczego, utrzymując w pomieszczeniach indywidualną, ustaloną przez domowników temperaturę. Dostarczają tyle ciepła, ile potrzeba, eliminując niekomfortowy i niesprzyjający środowisku efekt przesterowania.

Sterowanie temperaturą w domu zmniejsza straty energii. Nie tylko wymiana kotła i paliwa grzewczego (patrz: warunki uzyskania dofinansowania na likwidację pieca węglowego i zakup proekologicznego urządzenia grzewczego ), ale także mądre sterowanie ogrzewaniem CO jest rozwiązaniem wysoce ekologicznym.

Podsumowując

Dlaczego warto zastosować inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

Po pierwsze dopasowując temperaturę pomieszczeń do swoich bieżących potrzeb (np. 23 stopnie w łazience, 21 stopni w salonie, 19 stopni w sypialni), unikamy przegrzania mniej uczęszczanych pokoi i opłat za ciepło, którego nie potrzebujemy.

Po drugie regulatory pokojowe SALUS Controls działają elastycznie. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie w pokojach ustalonej temperatury (harmonogramy grzania). Nie oznacza to jednak, że będąc poza domem, nie mamy wpływu na pracę urządzeń grzewczych. Dzięki serii SALUS Smart Home, z biura, z hotelu – na bieżąco możemy reagować. Regulatory pracują według harmonogramów, lecz uwzględniają także doraźne decyzje użytkownika.

Po trzecie sterowanie ogrzewaniem sprzyja ograniczeniu strat energetycznych podczas codziennej eksploatacji budynku, co przekłada się na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza, którym oddychamy (zmniejszenie smogu), a także obniżenie domowych opłat.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/bbbbb.jpg|_|Smog to w Polsce potężny problem. Co go powoduje? Dlaczego sposób ogrzewanie domów ma wpływ na jakość powietrza?;;https://salus-controls.pl/2020/10/16/smog-jak-powstaje-i-dlaczego-jest-grozny/;;Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?;;

Czym jest smog?

Smog powstaje z połączenia czterech głównych czynników środowiskowych:
•zanieczyszczeń wytworzonych przez człowieka
•mgły
•braku wiatru
•niskiej temperatury

Smog jest więc atmosferyczną "chmurą zanieczyszczeń i pyłów" – gęstą mgłą na cząsteczkach dymu – co wyraża się również w jego nazwie: połączenie anglojęzycznych słów smoke (dym) oraz fog (mgła).

Pyły i gazy trujące (głównie dwutlenek siarki) od zawsze przedostawały się do powietrza, za co odpowiedzialna była nie tylko działalność człowieka, ale i naturalne zjawiska przyrodnicze, np. erupcje wulkanów. Jednak skażenie środowiska stało się prawdziwym powodem do obaw dopiero wskutek rozwoju przemysłu opartego na wykorzystywaniu energii węgla kamiennego (XIX w). W kolejnym stuleciu na coraz większe zanieczyszczenie powietrza wpłynęła galopująca motoryzacja (zwiększona liczba samochodów i ilość spalin) oraz – co jest wielką ekologiczną zmorą, a nie zawsze sobie ten fakt uświadamiamy – prowadzenie gospodarstw domowych w sposób zagrażający nam samym.

Obecnie – zwłaszcza w sezonie grzewczym – zjawisko smogu nikogo nie dziwi. Choć utrudnia nam życie i pogarsza zdrowie, przywykliśmy do jego obecności do tego stopnia, że coroczne alarmy smogowe nie robią na nas takiego wrażenia, jak powinny – wielu z nas je traktuje jako zło nieuniknione. Niesłusznie.

Powietrze, którym oddychamy

Smog to w Polsce od lat potężny problem. W okresie najwyższego zanieczyszczenia, powietrze przestaje być przejrzyste. Czujemy, a nawet gołym okiem widzimy „chmurę zanieczyszczeń”. Wdychamy pyły, ołów, kwaśne gazy, dwutlenek siarki, tlenki azotu, węglowodory.

W wielu miejscowościach naszego kraju normy stężenia szkodliwych pyłów każdej zimy są przekroczone o kilkaset procent, co skutkuje tym, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umierają ludzie. Problem jest aktualny mimo ostrzeżeń ekologów oraz uruchamianych przez polityków programów proekologicznych – np. rządowy program Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń pochodzących z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Choć z roku na rok świadomość Polaków w tym zakresie wzrasta, w naszych działaniach nadal brakuje efektu skali.

Zgodnie z prognozami Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) sprzed kilku lat, jeżeli nie będą prowadzone systematyczne i efektywne działania ograniczające emisję szkodliwych gazów i pyłów, w 2030 roku poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach będzie należał do najwyższych w UE.

Przyczyny powstawania smogu

Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe, czyli tzw. niska emisja (nazwa pochodzi od niskich, niefabrycznych kominów). Największym problemem jest nieodpowiednie ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz kamienic (palenie węgla, drewna, opon, nadal się zdarza, że śmieci). Równie istotne jest przegrzewanie pomieszczeń, zużywanie zbyt dużo paliwa grzewczego, skutkujące nadmierną emisją produktów spalania do atmosfery.

Dopiero odwołując się do danych liczbowych widzimy, jak wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego mają nasze codzienne wybory. Za emisję szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 gospodarstwa domowe są odpowiedzialne aż w 46%, co robi wrażenie szczególnie w zestawieniu z przemysłem (20%) oraz – mocno demonizowanym pod tym kątem – transportem drogowym (8%). Jeszcze większe dysproporcje widzimy w źródłach emisji rakotwórczego benzopirenu. Tutaj niska emisja ponosi winę w aż 84%, przemysł w 10%, a transport drogowy zaledwie w 1% (dane KOBiZE za 2017 rok).

Warto też zauważyć – i tutaj nie trzeba się odwoływać do danych liczbowych – że problem smogu latem praktycznie zanika, mimo wzmożonego ruchu samochodowego. Smog pojawia się dopiero zimą, gdy wszyscy ogrzewamy nasze domy. Tak więc – choć bez wątpienia ruch samochodowy jest źródłem zanieczyszczeń (emisja tlenków azotu) – silniki spalinowe nie są głównym winowajcą odpowiadającym za powstawanie smogu.

Jaki z tego wniosek? To nie dymy z fabrycznych kominów i samochodowe spaliny najbardziej zatruwają powietrze, którym oddychamy. Robią to nasze niewłaściwie ogrzewane domy.

Niewłaściwe ogrzewanie domów, czyli co?

Mówiąc o niewłaściwym ogrzewaniu domów, mamy na myśli głównie:

•stosowanie kotłów węglowych (przypomnijmy: szkodliwe produkty powstałe w wyniku spalania opału to: dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie oraz pyły zawieszone PM10, PM2,5)
•spalanie odpadów, plastiku, tworzyw sztucznych
•straty ciepła wynikające z nieszczelności budynków
•straty ciepła wynikające z przesterowań (nieefektywne ogrzewanie pomieszczeń)

Skutki oddziaływania smogu na organizm człowieka

Zła jakość powietrza sprawia, że ciężej nam się oddycha, gorzej się czujemy, a także częściej zapadamy na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Nie są to jedyne skutki oddziaływania smogu na nasz organizm. W perspektywie długofalowej skażone powietrze przyczynia się do rozwoju:

•nowotworów
•przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
•astmy i alergii
•choroby wieńcowej i niewydolności serca
•groźnych ataków duszności
•nadciśnienia tętniczego
•kłopotów z gardłem, krtanią, oskrzelami
•zapalenia spojówek
•zaburzeń koncentracji
•problemów ze snem

Jak zapobiegać degradacji środowiska?

Wydaje się więc, że – poza rozwiązaniami ustawowymi (uchwały antysmogowe, programy wspierające nowe standardy ogrzewania domów indywidualnych) – kluczem do poprawy sytuacji ekologicznej w naszym kraju jest edukacja społeczna oraz powszechne użytkowanie nowych technologii grzewczych. Poprawę jakości powietrza przyniesie tylko promowanie dobrych praktyk oraz wskazywanie korzyści wynikających z ich wdrożenia.

Czy Polacy są tego świadomi? Czy wiedzą, które skutki rozwoju cywilizacyjnego niszczą ich zdrowie? Czy zaliczają do nich niewłaściwe ogrzewanie własnych domów? Jakie w związku z tym podejmują działania?

Wkrótce na naszym blogu opublikujemy wnioski z sondażu przeprowadzonego w lutym 2020 roku przez BioStat® Centrum Badawczo-Rozwojowe na zlecenie firmy SALUS Controls. Raport zatytułowany Smog i ekologia oczami Polaków jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak na co dzień dbamy o ekologię oraz czy wykorzystujemy do tego celu technologię Smart Home. Już dziś zapraszamy do lektury.

Zobacz także:

ZAGROŻENIE SMOGOWE

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover1.jpg|_|Konfigurator SALUS Controls jest przyjaznym w obsłudze narzędziem pomagającym w stworzeniu systemu sterowania ogrzewaniem.;;https://salus-controls.pl/2020/10/09/konfigurator-systemu-sterowania-salus-controls-ile-kosztuje-inteligentny-dom/;;Konfigurator systemu sterowania SALUS Controls – ile kosztuje inteligentny dom?;;

Posiadacze, inwestorzy oraz instalatorzy systemów inteligentnego sterowania domem wiedzą, że zakup ten jest inwestycją, która polepsza komfort życia. Jeżeli rozważasz zainwestowanie pieniędzy w nowoczesną automatykę budynkową, chcesz wiedzieć, z jakiego rzędu wydatkiem musisz się liczyć. I w tym miejscu od razu zdradzamy, że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od nieruchomości oraz potrzeb i oczekiwań jej użytkowników.

Z tekstu się dowiesz:
• czym jest i do czego służy konfigurator systemu SALUS Controls?
• od czego zależy koszt instalacji systemu?

Smart Home to więcej niż wygoda

Komfort, który oferuje automatyka domowa, nie ogranicza się jedynie do zdalnego wyłączania żelazka lub włączania lampy. Inteligentne sterowanie domem oznacza:

a. optymalną regulację ogrzewania: idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu
b. domową ekonomię: mniejsze wydatki za pobór energii
c. sterowanie urządzeniami, np. roletami, oświetleniem, zraszaczami ogrodowymi
d. bezpieczeństwo mienia: czujniki alarmowe, powiadomienia SMS
e. ochronę środowiska: mniejszą emisję zanieczyszczeń
f. komfort i wygodę na co dzień

Inteligentny dom kojarzy się dziś z nowoczesnością, energooszczędnością, bezpieczeństwem, kontrolą wydatków. Scenariusze zależności między pracującymi w systemie urządzeniami są niemal niewyczerpane. Otwarta natomiast pozostaje kwestia tworzenia systemu oraz jego ceny. I dlatego specjaliści techniczni firmy SALUS Controls stworzyli konfigurator systemu.

Konfigurator systemu – co to jest?

Konfigurator SALUS Controls jest przyjaznym w obsłudze narzędziem doboru pomagającym instalatorowi/użytkownikowi w skompletowaniu produktów i stworzeniu systemu najlepiej  odpowiadającego potrzebom domowników. Mamy różne architektonicznie domy/mieszkania, różne typy instalacji grzewczych. Rytm życia każdego z nas też jest inny. Nie istnieje więc system uniwersalny. Taki, którego z góry zaprogramowane ustawienia sprostają oczekiwaniom wszystkich. Dlatego elementy sterujące inteligentnym domem trzeba dobierać indywidualnie. „Uszyć na miarę", jak strój u krawca.

Konfigurator systemu SALUS Controls powstał w oparciu o doświadczenia naszych ekspertów wyniesione z rozmów z klientami dzwoniącymi na Infolinię Wsparcia Technicznego. Wiedząc, jakie są ich najczęstsze pytania, a także, jakie problemy mają użytkownicy i instalatorzy z wyborem urządzeń i dostosowaniem ich do warunków panujących w budynku, stworzyliśmy „wirtualną wersję doradcy”, czyli konfigurator. Skorzystać z niego możesz w dowolnym momencie, pracując we własnym tempie, wybierając różne kombinacje produktów oraz na bieżąco kalkulując możliwości sterowania oraz koszty.Posługiwanie się konfiguratorem SALUS Controls w opcji "użytkownik" polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dotyczących warunków technicznych budynku (rodzaj instalacji, powierzchnia podłogi, liczba grzejników etc.). Informacje te są kluczowe dla wyboru urządzeń sterujących. W opcji "instalator" pytania mają bardziej techniczny charakter, pytamy np. o liczbę rozdzielaczy (co odpowiada liczbie potrzebnych listew sterujących), liczbę pętli podłączonych do rozdzielacza.

Po podaniu odpowiedzi konfigurator wskazuje listę i liczbę potrzebnych produktów; dostępne warianty, z których można wybrać odpowiednie pod względem funkcji, ceny, designu.

Na zakończenie program konfigurujący wskazuje propozycje produktów opcjonalnych, czyli takich, których zakup może się okazać konieczny dopiero podczas montażu (czujnik temperatury, osłona zabezpieczająca głowicę, moduł przekaźnika 16A, dodatkowy wzmacniacz sieci ZigBee etc.). W ten sposób powstaje poglądowa kalkulacja kosztów.

Inteligentny dom – ile kosztuje wdrożenie systemu?

Od czego zacząć?

Na początku musisz wiedzieć, czy zależy Ci na sterowaniu ogrzewaniem przez Internet. Z jednej strony ta opcja wymaga dopłaty, ale z drugiej – nieporównywalnie podnosi wygodę i funkcjonalność całego systemu. Następnie należy podać, jakim typem ogrzewania chcesz sterować: grzejnikowym, podłogowym, elektrycznym. Jeżeli w grę wchodzi sterowania ogrzewaniem mieszanym, trzeba uwzględnić produkty potrzebne do regulowania systemu grzewczego obu typów (podłogowego i grzejnikowego). Akcesoria Smart Home to dodatkowy koszt.

Charakterystyka przykładowego domu

Budynek, na podstawie którego orientacyjnie pokażemy działanie naszego konfiguratora, jest parterowy, z użytkowym poddaszem. Na dole znajduje się ogrzewany podłogówką salon z kuchnią oraz łazianka, a na poddaszu trzy ogrzewane grzejnikowo sypialnie – w każdej jeden kaloryfer. Łącznie pięć pomieszczeń. W łazience jest jedno okno. Załóżmy, iż mieszkańcy się zdecydowali na sterowanie przez Internet, z wykorzystaniem wybranych akcesoriów SALUS Smart Home. Jakie produkty wskazał konfigurator? Co dzięki nim zyskają domownicy?

Poznaj możliwości: jak działa konfigurator?

Podzielmy obszary sterowania domem na cztery kategorie:

• sterowanie ogrzewaniem
• sterowanie oświetleniem i roletami
• przykładowe reguły OneTouch
• wykrywanie awarii

Sterowanie ogrzewaniem

Aby w tak zaprojektowanym domu sterować ogrzewaniem przez Internet, trzeba się zaopatrzyć w: regulatory temperatury – np. nowoczesny Quantum SQ610RF z wbudowanym czujnikiem wilgotności oraz funkcją Warm Floor. Optymalne sterowanie instalacją grzewczą osiąga się regulując temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu, a więc zawsze potrzeba tyle regulatorów, ile pokoi. Ogrzewany płaszczyznowo dół wymaga listwy sterującej i siłowników (np. samoregulujący siłownik THB). Do sterowanie trzema grzejnikami w sypialniach należy zakupić trzy bezprzewodowe głowice termostatyczne. No i oczywiście „serce” systemu, bez którego nie ma możliwości kierowania domem online – bramka internetowa UGE600.

Sterowanie oświetleniem i roletami

Chcąc stworzyć funkcjonalne reguły OneTouch dla oświetlenia i rolet, do kosztów systemu należy doliczyć dodatkowo akcesoria (wybór urządzeń w zależności od reguł):

Smart Relay (SR600)
Roller Shutter (RS600)
Smart Plug (SPE600, inteligentna wtyczka)

Jak działają te produkty? Smart Plug, jako rozszerzenie gniazdka elektrycznego, steruje wpiętymi w nie urządzeniami. Smart Relay umożliwia sterowanie odbiornikiem o mocy obciążeniowej do 16A. Roller Shutter steruje napędami rolet okiennych i oświetleniem (230V AC). Dzięki tym niewielkim gabarytowo sprzętom dostosujesz do swoich potrzeb moment włączania lub wyłączania światła w wybranych pomieszczeniach lub uzależnisz pracę lamp od innych czynności, np. wejścia do pokoju, zamknięcia okna, uruchomienia wentylatora etc. Za ich pomocą stworzysz także symulację obecności domowników wtedy, gdy dom stoi pusty. Ostateczny koszt zależy od tego, iloma roletami/urządzeniami w domu chcesz sterować.

Jakie reguły OneTouch możesz tworzyć?

W aplikacji SALUS Smart Home zaprogramujesz zależności – scenariusze pracy urządzeń. Przykładowo:

 1. O zachodzie słońca w korytarzu zapali się lampka, a o wschodzie – zgaśnie.
 2. W godzinach porannych rolety w sypialniach się otworzą na 30%, po godzinie na 60%, a po kolejnej na 100%.
 3. Podczas otwarcia okna ogrzewanie w łazience się wyłączy.
 4. O 20:00 temperatura z 22 ℃ obniży się do 20 ℃, ale w łazience podłoga pozostanie komfortowo ciepła do godziny 23:00.
 5. Po naciśnięciu zamontowanego przy drzwiach wyjściowych aktywatora reguł OneTouch, temperatura zadana we wszystkich pokojach spadnie do 18 ℃, w salonie i jadalni zamkną się rolety i zgaśnie światło.

Aby urzeczywistnić te scenariusze w naszym przykładowym domu – poza bramką internetową, aplikacją (bezpłatna) oraz regulatorami temperatury – potrzeba: minimum pięciu Roller Shutterów do automatycznej obsługi rolet, czujnika otwarcia do łazienki, przycisku aktywującego regułę przy wyjściu z domu, inteligentnych wtyczek, których liczba zależy od liczby lamp, mających się wyłączyć w momencie wyjścia. Załóżmy, że potrzeba więc dwóch Smart Plugów i Smart Relaya.

To  wszystko można bez pośpiechu przemyśleć i po podjęciu decyzji wprowadzić w pola konfiguratora.

Wykrywanie awarii

Czujniki wykrywające awarie domowe są elementami serii SALUS Smart Home, co oznacza, że do ich działania jest niezbędna bramka oraz aplikacja. W zależności od tego, które, gdzie i ile czujników chcemy zamontować, poniższe kwoty musimy zwielokrotnić:

Jak działają te urządzenia? Czujnik dymu wykrywa dym. Czujnik zalania wykrywa wodę na powierzchni lub stykach. Czujnik otwarcia wskazuje, które okna/drzwi zostały otwarte oraz umożliwia wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia. Urządzenia w systemie pozwalają na otrzymywanie wiadomości SMS o zdarzeniu.

Podsumowując

Oferta jest bogata, ale czy musisz być bogaty, żeby z niej skorzystać? Firma SALUS Controls proponuje klientom nie tylko ekskluzywne linie premium, ale i dobre na start, standardowe warianty produktów, które świetnie się sprawdzą, a jednocześnie będą przyjazne dla portfela.

Skorzystaj z naszego konfiguratora i sprawdź, jakie rozwiązania najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Dane wprowadzone do programu konfigurującego pomogą Ci się zorientować, ilu i jakich urządzeń będziesz potrzebował do sterowania domem oraz stworzą przybliżony kosztorys całego przedsięwzięcia.

Co ważne, kwoty będą poglądowe – liczone w oparciu o ceny katalogowe netto. Pamiętaj, że nasi dystrybutorzy na pewno zaproponują Ci korzystny rabat.

W razie jakichkolwiek wątpliwości radą służą świetnie wyszkoleni instalatorzy oraz ekipa techniczna SALUS Controls.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover_v1.jpg|_|Od 2021 roku w życie wchodzą nowe standardy energetyczne budynków. Sprawdź, jakie!;;https://salus-controls.pl/2020/10/02/ogrzewanie-a-nowe-standardy-wt-2021/;;Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021;;

WT 2021, czyli stworzona pod kątem energooszczędności oraz troski o środowisko naturalne, aktualizacja warunków technicznych stawianych budynkom powstającym od 1.01.2021 roku.

Z uwagi na stały rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja wytycznych dopuszczających budynek do użytku pod kątem jak najniższych strat energii powstaje średnio co 5-6 lat – ostatnią nowelizację Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło w roku 2017 (WT 2017).

Jakim przepisom rozporządzenia trzeba będzie sprostać tym razem? Jakie to będzie miało konsekwencje dla wyboru oraz użytkowania urządzenia grzewczego?

Nowe wytyczne energooszczędnego domu

Standardy WT 2021 są związane z izolacyjnością cieplną oraz oszczędnością energii. Nowe wymogi dla budynków i instalacji obejmują zmianę maksymalnych dopuszczalnych wartości współczynników:

Chodzi więc o ścisłą kontrolę nad tym, ile budynek straci ciepła (ile ciepła „ucieknie” przez izolację, stolarkę okienną) oraz jakie jest jego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną niezbędną do ogrzania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU, oświetlenia. Oczywiście w obu sytuacjach dąży się do jak najmniejszych strat energetycznych, a więc do jak najniższych wartości U i EP.

Dla energooszczędności domu istotny jest także współczynnik EK, który w projekcie określa zapotrzebowanie na energię końcową. Uwzględnia on dwa poprzednie współczynniki, ponieważ określa, ile energii zostanie rzeczywiście zużytej oraz jak bardzo danym paliwem obciążone zostanie środowisko, co z kolei wynika zarówno z konstrukcji danego budynku, jak i z pracujących w nim instalacji.

Obostrzeniom będzie podlegał każdy projekt domu jednorodzinnego, który pozwolenie na budowę otrzyma po 31 grudnia 2020 roku. Do nowych norm WT 2021 dostosować się będą musiały także budynki, które od tej daty będą rozbudowywane lub modernizowane. Co ważne, wszystkie projekty, które nie zostaną sfinalizowane do końca roku 2020 także będę podlegały nowym warunkom technicznym.

WT 2021 a ogrzewanie budynku jednorodzinnego

Współczynnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię początkową (EP) ściśle się wiąże z rodzajem zastosowanego w domu ogrzewania. Aby projekt domu jednorodzinnego odpowiadał nowemu rozporządzeniu, nie wystarczy zadbać o właściwa izolację obiektu – równocześnie trzeba postawić na instalację grzewczą wykorzystującą surowce odnawialne.

Obecnie EP dla budynku jednorodzinnego nie może przekraczać wartości 95 kWh/(m2/rok). Nowe przepisy redukują tę wartość do 70 kWh(m2/rok).

Trzeba zaznaczyć, iż nowych restrykcyjnych standardów nie spełniają nie tylko tradycyjne kotły na węgiel, ale także kotły olejowe i gazowe – również te najnowszej generacji.

Wybór urządzenia grzewczego

Jakie urządzenie grzewcze najlepiej spełnia wymogi Ministerstwa Infrastruktury?

Do obniżenia wskaźnika EP najbardziej się przyczyniają odnawialne źródła energii (OZE), czyli takie, które w procesie przetwarzania wykorzystują energię wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną.

Co z tym się wiąże, coraz większą popularność zyskują pompy ciepła – urządzenia te najlepiej spełniają wymagania WT 2021 w odniesieniu do EP, ponieważ umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku.

Pompa ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej, wymuszając przepływ ciepła z gruntu, wody lub powietrza do ogrzewanych pomieszczeń i/ lub instalacji CWU.

Wprawdzie obecnie większość pomp ciepła jest zasilanych drogą energią elektryczną, jednak wykorzystują one surowce odnawialne, które są darmowe i niewyczerpane.

Nowe eko trendy

W ślad za nowymi przepisami i z myślą o jak najtańszej eksploatacji gospodarstw domowych, z pewnością wzrośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak:

 1. Panele fotowoltaiczne, które umożliwiają zamianę energii promieni słonecznych w energię elektryczną, co w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem stanie się źródłem zasilania pomp ciepła.
 2. Rekuperacja, czyli wentylacja przebiegająca z odzyskiwaniem ciepła pochodzącego z usuwanego, zużytego już powietrza (bez wychładzania i zawilgacania pomieszczeń). Rekuperator jest wymiennikiem ciepła: świeże powietrze zostaje ogrzane ciepłem w nim zgromadzonym (z powietrza wymienianego) oraz oczyszczone z alergenów.

Sterowanie ogrzewaniem w służbie energooszczędności

Wymogi techniczne domów jednorodzinnych zawarte w WT 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc dużego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze (ogrzewanie płaszczyznowe; podłogówka) oraz automatyka sterująca.

Dlaczego?

Chociażby dlatego, że – optymalne w myśl nowych przepisów – urządzenia grzewcze, pompy ciepła, najlepszą sprawność osiągają w systemach niskotemperaturowych. Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego sterowania. Nie wspominając o tym, że zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosowuje temperaturę w domu do indywidualnych potrzeb użytkownika, ograniczając kosztowne i nieekologiczne stany przesterowania.

Idąc o krok dalej, optymalizację poboru energii, wynikającą z zastosowania automatyki (systemy sterujące ogrzewaniem), można założyć już na etapie projektowania budynku, jako wspomaganie rozwiązań budowlanych.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Firma SALUS Controls posiada w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym – przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet (z wykorzystaniem bramki i aplikacji internetowej). Oszczędności, ekologia oraz zwiększony komfort cieplny to najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania naszych urządzeń.

Zalety produktów marki SALUS Controls:
Przykładowe produkty SALUS Controls

Quantum SQ610RF to wielofunkcyjny regulator temperatury z wbudowanym czujnikiem wilgotności, przeznaczony do bezprzewodowego sterowania produktami serii SALUS Smart Home. SQ610RF zapewnia sterowanie online (poprzez UGE600 i aplikację mobilną). Wśród wielu rewolucyjnych cech tego urządzenia na uwagę zasługują: możliwość wyboru algorytmu sterującego (ITLC, histereza, siłownik THB), wejście na dodatkowy czujnik (temperatury, zajętości – np. karta hotelowa), blokada PIN i ustawienie limitów temperatury (hotelarstwo), a także luksusowa funkcja komfortowej podłogi (Warm Floor).

Z kolei VS10WRF to cyfrowy regulator temperatury z precyzyjnym algorytmem grzania TPI, również z wejściem na dodatkowy czujnik temperatury (podłogi/powietrza) lub zajętości (np. karta hotelowa). VS10WRF służy do bezprzewodowego sterowania urządzeniami z serii SALUS Smart Home: listwa centralna KL08RF, głowica TRV, moduł sterujący RX10RF. Może być sterowane offline (z koordynatorem CO10RF – wówczas pracuje jako regulator tygodniowy, dobowy lub programator czasowy CWU – z RX10RF) oraz online (za pomocą bramki UGE600 i aplikacji SALUS Smart Home). Oferuje możliwość tworzenia własnych harmonogramów.

UGE600, czyli uniwersalna bramka internetowa do urządzeń serii SALUS Smart Home. Sprzedawana z kablem LAN i zasilaczem, jest łatwym w montażu koordynatorem systemu SALUS Smart Home, który – wraz z bezpłatną aplikacją – pozwala na bezprzewodowe sterowanie online urządzeniami w sieci. Obsługa urządzeń następuje z poziomu smartfona lub komputera.

Reasumując

Aby spełnić standardy określone w nowym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury, domy jednorodzinne będą musiały być dobrze izolowane oraz zasilane zieloną energią (obojętną dla środowiska). Im większy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku mieszkalnego, tym większe szanse na sprostanie standardom WT 2021.

Naszą przyszłością są więc domy energooszczędne, w których zaletą nie do przeceniania – poza wymiarem ekologicznym – jest tańsza eksploatacja (ciepło akumulowane wewnątrz budynku).

Urządzenia sterujące ogrzewaniem nie tylko znacznie się przyczyniają do podniesienia komfortu cieplnego użytkowników, ale – poprzez ograniczenie stanów przesterowania i bezcelowego zużywania energii – wspomagają walkę z globalnymi zmianami klimatycznymi i ich fatalnym wpływem na zdrowie człowieka.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover.jpg|_|Co to jest sieć ZigBee? Dlaczego jest tak szeroko wykorzystywana w automatyce domowej? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu. ;;https://salus-controls.pl/2021/10/11/siec-zigbee-co-to-wlasciwie-jest-i-gdzie-sie-ja-wykorzystuje/;;Sieć ZigBee – co to właściwie jest i gdzie się ją wykorzystuje?;;

Smart Home na dobre zagościł na salonach. Tworzenie sieci domowych (PAN – Personal Area Networks) stało się koniecznością, ponieważ prawie każdy ma dziś na wyciągnięcie ręki rozwiązania, które poprawiają komfort i ekonomię domu: sterowniki, czujniki, inteligentne wtyczki, regulatory temperatury. Pracujące w domu urządzenia muszą działać szybko, we wzajemnym powiązaniu. Dlatego producenci nowych technologii proponują klientom coraz lepsze narzędzia, służące do budowania powiązań i zależności między sprzętem domowym. Jednak, aby urządzenia mogły się komunikować bezprzewodowo, potrzebują odpowiedniej drogi transmisji danych, czyli tzw. protokołu komunikacyjnego. Takiego jak ZigBee.

Technologia ZigBee a automatyka domowa

ZigBee to protokół transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, wykorzystywany do dwustronnej komunikacji między urządzeniami. Dwustronność komunikacji oznacza, że każde urządzenie może zarówno odbierać, jak i wysyłać sygnał. System został stworzony w 2002 roku przez organizację ZigBee Alliance, która do teraz zajmuje się jego rozwojem i promocją. Główną cechą nowego standardu komunikacyjnego miał być niski pobór energii oraz prosta, tania budowa. I to się udało. Z organizacją ZigBee Alliance współpracuje wiele znanych marek technologicznych, np. Philips, Siemens, Samsung, Amazon, Bosch.

Właściwie trudno sobie wyobrazić Smart Home bez technologii ZigBee. Wykorzystuje się ją do zarządzania urządzeniami ułatwiającymi codzienne użytkowanie domu (sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem), ale także do zwiększenia bezpieczeństwa (czujniki, alarmy).

Przy czym nie chodzi tylko o zdalną obsługę urządzeń, a o tworzenie między nimi wymyślonych przez użytkownika zależności. Na przykład: kiedy czujnik ruchu wykryje obecność domownika, sygnał zostanie posłany dalej, na skutek czego zapali się światło, zamkną się rolety, wzrośnie temperatura. Odbywa się to automatycznie, bez udziału człowieka – raz zaprogramowane urządzenia wysyłają sobie wzajemnie sygnały do „działania”. Nowoczesna automatyka budynkowa opiera się na scenariuszach (regułach, zależnościach), które użytkownik tworzy sam, kierując się własnymi potrzebami.

Zalety ZigBee

System ZigBee został stworzony do obsługi sieci domowej (PAN) i bardzo dobrze się do tego nadaje. Jego główne walory to:

Jak jest zorganizowana sieć ZigBee?

Domowa sieć ZigBee może być zorganizowana według trzech typologii: gwiazdy, drzewa, i kraty (inaczej: siatki, mesh). Chodzi o to, żeby pracujące w niej elementy – koordynator, wzmacniacz sygnału, końcowe urządzenia wykonawcze – dobrze realizowały schemat komunikacji, a tym samym pełniły swoją rolę w zautomatyzowanym domu.

Gwiazda

Prosta typologia zastosowana np. w Bluetooth. Koordynatorem jest pojedyncze urządzenie i wszystkie pozostałe są względem niego podrzędne (slave) – komunikują się bezpośrednio z koordynatorem i tylko z nim.

Drzewo

Typologia ma układ hierarchiczny. Koordynator jest „korzeniem” i zarządza „gałęziami”. Każdy węzeł posiada elementy sobie podległe. Urządzenia końcowe (wykonawcze) mogę się znajdować tylko na końcu gałęzi, nie komunikują się z innymi. Jedynie wykonują „polecenia”. W tym schemacie opóźnienia transmisji występują najczęściej.

Krata (mesh)

Typologia siatkowa nie jest hierarchiczna. Tutaj każde urządzenie może się komunikować z innym – bezpośrednio albo za pomocą urządzenia pośredniczącego. Ta cecha poprawia funkcjonalność systemu, dlatego uznaje się, że to najlepszy typ organizacji sieci ZigBee.

Sieć ZigBee w technologii SALUS Controls

Technologia SALUS Controls opiera się na typologii kraty: po instalacji koordynatora, należy zamontować urządzenia zasilane napięciowo (one jednocześnie stają się repeaterami sieci), a dopiero na końcu urządzenia zasilane bateryjnie. Dzięki temu komunikacja między wszystkimi elementami jest szybka i płynna.

Urządzenia w standardzie ZigBee są koordynowane przez bramkę internetową, która w sieci domowej spina je w spójny system. Natomiast w opcji sterowania online, jest również łącznikiem domowej sieci ze światem zewnętrznym. W połączeniu z aplikacją internetową bramka umożliwia sterowanie domem z dowolnego miejsca.

ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth – na czym polega różnica?

Wi-Fi (Wireless Fidelity) to używany na całym świecie bezprzewodowy sposób łączności. Jest wykorzystywany zarówno w sieciach PAN (domowych), jak i we wszelkich miejscach użyteczności publicznej. Czym się różni od protokołu ZigBee? Przede wszystkim pobiera więcej mocy. Poza tym ZigBee tworzy siatkę połączeń między urządzeniami, poszerzając zasięg do 100m. Jedno urządzenie emituje sygnał na mniej więcej 10 metrów. W przypadku Wi-Fi potrzebne są dodatkowe repeatery, które zwiększą zasięg sieci przez siatkę. Z kolei oba standardy deklasują pod względem zasięgu technologię Bluetooth – tutaj zasięg wynosi tylko 10m. Zużycie energii jest niskie, lecz transfer danych wymaga łączności z innym urządzeniem obsługującym ten protokół. Sprzęty muszą się „wyszukać”, „zobaczyć”. Bluetooth wykorzystywany jest głównie w urządzeniach przenośnych.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/10/post-blog-1920x500-x3.jpg|_|Dlaczego ceny rosną? Czy można tego uniknąć? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Zapraszamy do lektury.;;https://salus-controls.pl/2021/09/10/dlaczego-wzrosna-ceny-za-ogrzewanie-co-zrobic-zeby-placic-mniej/;;Dlaczego wzrosną ceny za ogrzewanie? Co zrobić, żeby płacić mniej?;;

Prognozy nie pozostawiają złudzeń: nadchodzą podwyżki

To już pewne: branża grzewcza nie uniknie radykalnych podwyżek. W związku z zaostrzeniem europejskich celów klimatycznych, czyli konsekwentnym odchodzeniem od opalania domów kotłami na węgiel, zmienia się rzeczywistość ogrzewnictwa. Po pierwsze ceny uprawnień do emisji CO2 w UE skoczyły w ciągu roku o pond 150%. Ciepłownie, żeby podołać galopującym opłatom, muszą pobrać środki od konsumentów paliwa grzewczego. Opłata za prawo do emisji gazów cieplarnianych jest częścią rachunków za ogrzewanie. Nie znamy jeszcze ostatecznych kwot, ale szacuje się, że podwyżki wyniosą od 5 do 10%. Odczujemy ten wzrost już w nadchodzącym sezonie grzewczym. Po drugie ustawowo odchodzimy od ogrzewania domów i mieszkań kotłami węglowymi – nawet tymi nowszej generacji. Europejska polityka klimatyczna dąży do przejścia na technologie niskoemisyjne. Docelowo jest to działanie bardzo potrzebne, jednak na etapie modernizacji gospodarstw domowych generuje koszty.

To nie koniec wydatków. Analitycy rynku ostrzegają, że więcej zapłacimy za wodę, za energię elektryczną, za gaz. Podsumowując, koszty eksploatacji budynków będą rosły. Opłaty zabiorą Polakom spory procent comiesięcznych zarobków. Na szczeblu systemowym podwyżki są nie do uniknięcia. Pozostaje nam oszczędne gospodarowanie zużyciem energii we własnym zakresie.

Likwidacja „kopciuchów” – akcja kosztowna, ale niezbędna

Sprawa jest świeża, lecz sporo zmienia. 1 lipca tego roku wystartował tzw. spis „kopciuchów”, czyli akcja, w której każdy właściciel domu musi zadeklarować, jakiego źródła ciepła i spalania paliw używa. Projekt ma na celu zdobycie informacji, jaka jest skala ogrzewania węglowego w Polsce i gdzie kierować działania edukacyjne (uchylenie się od spisu zagrożone jest grzywną do 5 tyś. zł.). Akcja wymiany „kopciuchów” prowadzona jest na szeroką skalę.

Zmiany zaszły również w rządowym Programie Czyste Powietrze , którego ideą jest zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. W ubiegłych latach dotacje obejmowały kotły na paliwa stałe nowej generacji, ale polityka ekologiczna poszła krok dalej i ta dotacja została wycofana (jest możliwa tylko do 31 grudnia 2021 r.). Cel jest jasny: odchodzimy od ogrzewanie nieefektywnymi źródłami ciepła oraz paliwem niskiej jakości.

Trzeba wyraźnie powiedzieć: w wymiarze ekologicznym te działania są konieczne. Likwidacja „kopciuchów” jest jedyną szansą na poprawę fatalnej sytuacji klimatycznej, ponieważ tego typu „piece” nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Zanieczyszczenie środowiska nas zatruwa i bezwzględnie należy z nim walczyć (zobacz: Zagrożenie smogowe ). Musimy być jednak świadomi, że ta walka nie jest tania. Jej skutkiem ubocznym będzie wzrost ubóstwa energetycznego wśród obywateli, którzy mają niskie dochody i z tego powodu nie planują przejścia na kosztowne w instalacji technologie niskoemisyjne. Oczywiście pomocne są tutaj ekologiczne programy rządowe (np. wspomniany Program Czyste Powietrze, obsługiwany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). W obecnej formie, aby otrzymać dofinansowanie na modernizację kotłowni, trzeba najpierw „wyłożyć” własne środki. Program jednak jest stale udoskonalany i dostosowywany do potrzeb obywateli, co powinno przyspieszyć tempo zmian proekologicznych.

Na co wymienić „kopciucha”, żeby dostać dofinansowanie?

Podwyżki dotykają cen paliw grzewczych, dlatego efektywnie działająca instalacja jest kluczem do realnych oszczędności. Warto podjąć wysiłek (także finansowy) i jak najszybciej się pozbyć prymitywnego kotła węglowego. I tak niedługo nie będzie wyjścia. Trzeba również pamiętać, że naszą przyszłością jest nie tylko energetyka odnawialna (energia wiatrowa, słoneczna), ale również rozpowszechnienie sterowania ogrzewaniem. Temperatura w domach nie może być przypadkowa i tutaj nie chodzi tylko o komfort i lepsze samopoczucie. Chodzi o uszczelnienie naszych portfeli.

Jakie źródła ogrzewania podlegają dofinansowaniu w ramach Programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie można otrzymać także na:

Wniosek o dotację można złożyć online lub bezpośrednio w urzędzie. Szczegóły.

UWAGA: w wakacje 2021 wystartowały specjalne kredyty antysmogowe, które ułatwią modernizację instalacji grzewczej. Wniosek o taki kredyt oraz o dotację z programu Czyste Powietrze będzie można złożyć w okienkach wybranych banków (Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank, Banki Spółdzielcze SGB). Warunki kredytów antysmogowych mają być przyjazne obywatelom dzięki gwarancjom Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ogrzewanie gazowe jest ekologiczne. Dlaczego więc ceny gazu wzrosną?

Ogrzewanie budynku gazem ziemnym nie przyczynia się do powstawania smogu i praktycznie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Ten typ ogrzewania mieszkań i domów dobrze się wpisuje w realizowaną w Unii Europejskiej politykę klimatyczną – jest ekologiczny. Dlaczego więc musimy się liczyć z podwyżkami?

Wszystko rozbija się o Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), czyli dokument, w którym rozpisano plan działań w zakresie polityki energetycznej na najbliższe 20 lat. Plan ten zakłada od 2024 r. liberalizację rynku gazowego dla odbiorców indywidualnych (czyli dla przysłowiowych Kowalskich) przez zniesienie obowiązku urzędowego zatwierdzania cen gazu. Na razie Urząd Regulacji Energetyki (URE) pilnuje tych cen, chroniąc portfele obywateli. Jest parasolem ochronnym dla właścicieli domów i mieszkań. Mimo że – dzięki parasolowi – ceny teoretycznie nie są mordercze, za ogrzanie gazem typowego domu jednorodzinnego w sezonie grzewczym i tak musimy zapłacić średnio 800 – 1000 zł miesięcznie. To dużo, a za 3 lata będzie znacznie więcej. „Ochrona” się skończy i będziemy płacić tyle, ile każe dostawca. Dostawców zaś jest niewielu, więc nie ochroni nas konkurencja między nimi.

Tak więc, choć uwolnienie cen jest zdrowym krokiem (tak to działa w całej UE), w Polsce może się okazać trudne do przełknięcia dla przeciętnego zjadacza chleba.

Wyjęcie cen gazu spod kontroli URE to kwestia przyszłościowa. Tak czy tak, podwyżki odczujemy już w najbliższych miesiącach. W sierpniu 2021 Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Według nowej taryfy ceny gazu będą średnio o 12,4% wyższe niż dotychczas.

Skoro będzie drogo – jak oswoić podwyżki i gdzie szukać oszczędności?

W przypadku każdego typu ogrzewania w pierwszej kolejności trzeba zadbać o wysokiej klasy system grzewczy. Dzięki temu zyskamy bezpieczeństwo, oszczędność na rachunkach, a także łatwość obsługi – np. ogrzewanie gazowe jest w pełni zautomatyzowane. Musimy też pamiętać o przeglądach instalacji, co się przełoży na jej efektywność, a w konsekwencji na oszczędność paliwa grzewczego i naszych pieniędzy.

Oszczędność paliwa grzewczego zyskamy również utrzymując w pomieszczeniach względnie stałą temperaturę. Co ważne, gdy jesteśmy poza domem, powinna w nim panować temperatura ekonomiczna. Nie należy wyłączać instalacji, bo to spowoduje wyziębienie domu, który trzeba będzie ogrzać od zera. Tymczasem instalacja zużywa zdecydowanie więcej energii na ogrzanie wychłodzonych wnętrz, niż na utrzymanie w nich ustalonej temperatury. Jednocześnie warto zadbać o to, aby ciepło było dostosowane do intensywności użytkowania pokoi oraz do potrzeb mieszkańców. Lubimy gdy w jednych pomieszczeniach jest cieplej (np. salon, łazienka), a w innych chłodniej (np. sypialnia, kuchnia). Chcąc to pogodzić, warto zdać się na automatykę sterującą ogrzewaniem.

Nowoczesne regulatory temperatury oferują dobrze przemyślane, ekonomiczne (i ekologiczne) harmonogramy pracy. W efekcie możemy zaprogramować niższą temperaturę na czas, kiedy jesteśmy w pracy i wyższą na swój powrót. W sypialni możemy ustawić temperaturę o stopień lub dwa niższą niż w salonie. Dodatkowo, sterując ogrzewaniem online, możemy wpływać na temperaturę domu z dowolnego miejsca na świecie.

Reasumując: co nam daje sterowanie ogrzewaniem?

Pamiętajmy, że decyzja, czym ogrzewać dom oraz jak zarządzać instalacją grzewczą, to kwestia domowej ekonomii, jak również odpowiedzialności społecznej. Trzeba wziąć pod uwagę: cenę początkową instalacji, koszty późniejszej eksploatacji, żywotność systemu, efektywność, no i oczywiście wymiar ekologiczny. Opłaty za ogrzewanie każdego typu będę wyższe – takie są tendencje światowe, zwłaszcza w dobie koronakryzysu. Dlatego jedyne, co można zrobić, aby przytrzymać się za kieszeń, to mądrze zarządzać poborem paliwa grzewczego. Mądrze, czyli z wykorzystaniem nowych technologii. Zautomatyzowane systemy pozwalają zmniejszyć pobór, a tym samym oswoić podwyżki.

Zobacz także: SALUS Smart Home wspiera Twój budżet domowy , Sterowanie ogrzewaniem: 3 kroki do bycia eko nie wychodząc z domu , Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/09/A1-1920x500-1.jpg|_|Zadbaj o to, aby mikroklimat w Twoim domu był jak najbardziej korzystny.;;https://salus-controls.pl/2021/08/03/jaka-temperatura-w-domu-jest-najlepsza-dla-zdrowia/;;Jaka temperatura w domu jest najlepsza dla zdrowia?;;

Wpływ temperatury na nasze samopoczucie jest ogromny. Wydajna praca, prawidłowy sen, dobry nastrój – warunki termiczne użytkowanych pomieszczeń oddziałują na to wszystko. To, jaka temperatura panuje w domu, decyduje o tym, jak się czujemy. Co więcej, odpowiedni bilans cieplny domów i mieszkań wspiera zdrowie układu oddechowego, układu krążenia, a także warunkuje energię życiową człowieka. Komfort cieplny w domach, które nie są ani nadmiernie przegrzewane, ani wychładzane do zbyt niskich temperatur, zmniejsza naszą zachorowalność w szczególności na nieżyt górnych dróg oddechowych.

Zdrowie zaczyna się w domu

Oprócz dobrej wentylacji, dużej dawki światła dziennego, odpowiedniej wilgotności, a także właściwych warunków snu, równowaga cieplna to kluczowa cecha komfortowego domu.

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ dom to najbliższe człowiekowi środowisko, miejsce „ładowania akumulatorów”. W ostatnim czasie w domu bardzo często również pracujemy – a więc od panujących w nim warunków zależy nasze funkcjonowanie w wymiarze społecznym i psychologicznym. Chodzi już nie tylko o komfort cieplny, ale o komfort codziennego życia. Innymi słowy, gdy temperatura pomieszczeń jest dostosowane do ich funkcji – odpowiednia w pokoju dziennym, łazience, sypialni itd. – lepiej się czujemy i efektywniej korzystamy z przestrzeni domowej. Jaką temperaturę ustawimy w pokojach, zależy od naszych potrzeb.

Niesprzyjający mikroklimat panujący w budynkach obniża nie tylko samopoczucie dorosłych, ale i kondycję psychofizyczną dzieci, które częściej chorują, a także gorzej przyswajają wiedzę.

Do tego dochodzi zmiana naszego stylu życia w ostatnich latach – coraz mniej czasu spędzamy na powietrzu, coraz więcej w budynkach, w których relaksujemy się, prowadzimy życie towarzyskie i zawodowe.

Trudna sytuacja epidemiologiczna na świecie, z którą mierzymy się od półtora roku, dodatkowo podkreśla wagę argumentów mówiących o zmianie stylu życia ludzi w stosunku chociażby do ubiegłego stulecia. Faktem jest, że spędzamy w pomieszczeniach zdecydowanie więcej czasu niż dawniej. Temperatura wnętrz siłą rzeczy musi na nas wpływać w podobnym stopniu, w jakim wpływa pogoda czy warunki atmosferyczne; wspomaga lub utrudnia naturalną aktywność. Przebywając w domach przez długie godzinny, przez całe dnie, powinniśmy zadbać o to, aby ich mikroklimat był dla nas jak najbardziej korzystny.

Jaka temperatura w poszczególnych pomieszczeniach?

Trzeba zacząć od tego, że temperatura w domowych wnętrzach powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Aczkolwiek pewne zasady dotyczą wszystkich.

Komfort cieplny wnętrz rządzi się swoimi prawami i jest ściśle związany z fizjologią ludzkiego organizmu. Warto znać złoty środek. Z jednej strony długotrwale panujące niskie temperatury (uważa się, że poniżej 18℃) powodują wychłodzenie organizmu, spadek efektywności oraz wyższą podatność na infekcje. Z drugiej strony temperatura pomieszczeń użytkowych powyżej 21℃ sprawia, że zaczynają nam wysychać błony śluzowe dróg oddechowych i spojówki, co również obniża odporność na infekcje i stwarza warunki do rozwoju alergii, astmy. Przegrzanie sprzyja także zaburzeniom koncentracji, wzmożonemu poceniu się (czyli utracie elektrolitów), a nawet problemom kardiologicznym.

Jaka temperatura jest optymalna? W pokoju dziennym/biurze to ok. 20℃. Przy takich parametrach grzewczych z reguły czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru, a co za tym idzie, produktywni. Temperatura powyżej 21℃ (do 25℃) sprawdzi się co najwyżej w łaziance podczas kąpieli.

W kuchni z zasady temperatura powinna być niższa niż w pokoju dziennym (pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy), gdyż systematycznie ją dogrzewamy gotując posiłki. Wydaje się więc, że 19℃ to tutaj temperatura optymalna.

Nasze zadowolenie z pewnością zwiększa także świadomość, że budynek jest neutralny dla środowiska naturalnego oraz energooszczędny. Lubimy wiedzieć, że nasz dom nie zanieczyszcza przyrody, cenimy fakt, że jest ekonomiczny, że przynosi oszczędności w domowym budżecie. Te czynniki podnoszą też prestiż i poprawiają społeczną ocenę gospodarstw domowych.

Odpowiednia temperatura = zdrowy sen

Sen to podstawowa fizjologiczna potrzeba organizmu, bez której człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego temperatura pomieszczenia, w którym śpimy to kolejny ważny aspekt tematu.

Regenerujący sen jest na wagę złota – przywraca energię, pomaga uniknąć chorób – ale, wbrew pozorom, jego higiena wymaga spełnienia odpowiednich warunków.

Co wpływa na zdrowy sen?

Przyjmuje się, że temperatura idealna do snu to 17-19 ℃, czyli niższa niż dla aktywności, które podejmujemy w ciągu dnia. W sypialni powinno być odczuwalnie chłodniej niż w salonie.

Warto o tym pamiętać, ponieważ przegrzewając pomieszczenie, w którym śpimy, zmuszamy organizm do uruchamiania mechanizmu termoregulacji. Wzrasta krążenie krwi, a ciało się oblewa potem. Koncentrując się na ciągłym schładzaniu, nasz organizm nie wypoczywa tak, jak powinien. Śpimy płytko, niespokojnie. Rano budzimy się mokrzy, osłabieni, z obniżonym refleksem i nikłą chęcią do działania. Ale nie tylko „cieplarniane” warunki obniżają jakość snu. Niekorzystne skutki pojawiają się także w przeciwnej sytuacji. Gdy w sypialni jest zbyt zimno, budzimy się zmarznięci, z katarem i bólem gardła.

Teoria a rzeczywistość

Pomimo że wskazane wartości temperatury dla poszczególnych pomieszczeń w domu wydają się uniwersalne i dobrze uśrednione, optymalna temperatura do pracy, kąpieli, snu dla każdego może być inna. Odczuwanie ciepła jest kwestią bardzo indywidualną.

Na odczuwanie temperatury może wpływać wszystko: wiek, płeć, stan zdrowia, emocje, nasze samopoczucie danego dnia. Z tego względu, żeby dopasowywać do siebie pracę ogrzewania, warto wyposażyć dom w nowoczesne systemy sterujące.

Pokojowe regulatory temperatury, listwy sterujące, siłowniki, inteligentne głowice grzejnikowe – oto urządzenia zapewniające największą kontrolę nad parametrami grzewczymi. Przypilnują, jaka temperatura zapanuje w domu.

Przypomnijmy, spośród warunków mieszkaniowych wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka, najistotniejsze są: jakość powietrza, temperatura i wilgotność. Na wszystkie te czynniki możemy pozytywnie wpłynąć inwestując w nowoczesne technologie skierowane do branży budowlanej i instalacyjnej.

SALUS Controls: zdecyduj jaka temperatura zagości w Twoim domu

Systemy sterowania ogrzewaniem SALUS Controls pozwalają na łatwą zmianę parametrów grzewczych w zależności od pory dnia, aktywności mieszkańców czy przeznaczenia danego pomieszczenia. Dzięki nim możemy także ograniczać ogrzewanie pomieszczeń nieużywanych albo obniżać temperaturę w pokojach, kiedy przez dłuższy czas przebywamy poza domem, co się przekłada na mniejsze zużycie paliwa grzewczego.

Regulatory temperatury oraz pozostałe elementy systemów sterujących są bardzo elastyczne. Indywidualne sterowanie temperaturą pomieszczeń pozwala w łatwy i szybki sposób wpływać na klimat domu: tam, gdzie trzeba, jest cieplej, a tam, gdzie trzeba, jest chłodniej. Jednak w sytuacji, gdy nasze potrzeby nagle się zmienią, np. chcemy, aby to w sypialni, a nie w salonie, było cieplej, bo jesteśmy przeziębieni i leżymy w łóżku – kliknięciem w aplikacji mobilnej zmieniamy dotychczasowe ustawienia. Algorytmy sterujące dostosują temperaturę do nowych wskazań.

Serią produktów, którą warto szczególnie się zainteresować jest linia SALUS Smart Home, umożliwiająca nie tylko sterowanie ogrzewaniem, ale i stworzenie inteligentnego domu według osobistych preferencji.

Z czego się składa SALUS Smart Home?

W skład inteligentnego systemu wchodzą urządzenia, które umożliwiają kontrolę i regulację temperatury indywidualnie w każdym pomieszczeniu z dowolnego miejsca na świcie (przez Internet). Pozwalają też na sterowanie pracą kotła, pompy CO, CWU lub innego urządzenia grzewczego/chłodzącego. Obok zasilanych napięciowo lub bateryjnie regulatorów temperatury seria obejmuje:

 1. bramkę internetową UGE600 (wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami można sterować poprzez aplikację mobilną)
 2. listwy KL08RF i KL04RF (moduł rozszerzający) do sterowania ogrzewaniem/chłodzeniem płaszczyznowym
 3.  bezprzewodowe głowice termostatyczne TRV
 4. moduły sterujące
 5. Smart Plugi (pozwalające na sterowanie urządzeniami o mocy do 3600W)
 6. czujniki: otwarcia okna/drzwi, zalania, dymu, ruchu

Konfiguracja, proces parowania oraz wiązanie ze sobą urządzeń w aplikacji internetowej jest łatwe i intuicyjne. SALUS Smart Home to jeden z najprostszych w obsłudze, najsprawniej działających systemów dostępnych na rynku.

Dlaczego sterowanie ogrzewaniem to rozwiązanie bez którego dom nie może być ekonomiczny i nowoczesny?

Ponieważ tylko dzięki inteligentnemu sterowaniu instalacją grzewczą zyskujemy:

Reasumując, inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem przynoszą domownikom same korzyści. Rozkład temperatur dostosowany nie tylko do stylu życia, ale i potrzeb organizmu jest dla nas zbawienny w każdym wymiarze: zdrowotnym, psychologicznym, społecznym i zawodowym.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/08/A1-1920x500-v3-1.jpg|_|Jak czujniki systemu SALUS Smart Home wpływają na bezpieczeństwo domu i domowników? ;;https://salus-controls.pl/2021/06/09/czujniki-bezpieczenstwa-w-twoim-domu/;;Czujniki bezpieczeństwa w Twoim domu;;

Dlaczego czujniki bezpieczeństwa to taki ważny temat? Smart Home, czyli inteligentna sieć automatyki budynkowej, daje użytkownikom możliwość dopasowania funkcji domu do swoich potrzeb. Skoro komunikacja między urządzeniami może się odbywać z niewielkim udziałem człowieka (np. zaprogramowanie scenariuszy OneTouch), sterowanie nimi jest coraz wygodniejsze i coraz bardziej użyteczne. Rozwój cywilizacyjny jest tak szybki, że trudno przewidywać jak zaawansowane systemy będą nam towarzyszyć w przyszłości. Wiemy jednak, iż komfort życia mieszkańców, ekologia i ekonomiczne zużywanie energii nie wyczerpują tematu. Smart Home, dzięki nowoczesnym czujnikom bezpieczeństwa, zabezpiecza także dom przed niepożądanymi zdarzeniami.

Tekst odpowiada na pytania:

Inteligentny dom, inteligentna ochrona

Chociaż sterowanie funkcjami domu za pomocą przycisków, smartfonów, komputerów, czy komunikatów głosowych pomaga żyć łatwiej i przyjemniej, ludziom nie zawsze chodzi jedynie o wygodę. Wykorzystanie automatyki budynkowej na co dzień jest szersze. Smart technologie ostrzegają przed awariami i ułatwiają życie osobom starszych, niepełnosprawnych (oraz ich opiekunom).

Wkraczając w sektor Smart Home również marka SALUS Controls zadbała o ten aspekt. Choć myśl przewodnia firmy koncentruje się na inteligentnym sterowaniu ogrzewaniem, dużą zaletą systemu SALUS Smart Home jest dbałość o bezpieczeństwo użytkowników.

Instalując czujniki bezpieczeństwa serii smart zyskasz możliwość np. wyjścia do pracy czy na zakupy i pozostawienia w domu osoby, którą się opiekujesz. Pomocne są tutaj scenariusze OneTouch. Jeżeli ktoś przebywający w domu źle się poczuje i naciśnie przycisk alarmowy, otrzymasz automatyczną wiadomość SMS z wcześniej ustaloną treścią i w porę przyjdziesz z pomocą. Pomysł jest genialny. I naprawdę skuteczny.

Awarie i nagłe zdarzenia – przed czym Cię uchronią czujniki bezpieczeństwa?

Warto wiedzieć, że – poza usprawnianiem codziennych czynności, optymalizowaniem wydatków, rozrywką – smart rozwiązania stanowią świetne zabezpieczenie przed przykrymi zdarzeniami losowymi. Oczywiście żadna technologia nie uchroni człowieka przed wszelkimi zagrożeniami, ale w wielu sytuacjach warto powierzyć jej swój dobytek. Pamiętajmy, że monitoring nie rozwiąże każdego problemu. Tutaj z pomocą przychodzą czujniki bezpieczeństwa.

Na jakie elementy ochrony domu warto zwrócić uwagę? Na sygnalizację:

Sygnalizacja przeciwpożarowa to nie tylko lokalne wykrywanie dymu i uruchamianie syreny alarmowej. W systemie SALUS Smart Home w ślad za wykryciem dymu idzie automatyczne wysłanie użytkownikowi ostrzeżenia (SMS, e-mail). Podobnie w przypadku wykrycia wody (wskutek zalanie łazienki, kuchni, awarii akwarium) lub otwarcia drzwi, okna. Co więcej, jeśli stworzymy taką regułę OneTouch, system nie tylko wyśle powiadomienie o zalaniu, ale – przy wykorzystaniu wtyczki SPE600 lub przekaźnika SR600 – zamknie dopływ wody, hamując powstawanie dalszych szkód.

Jeśli więc jesteś na wyjeździe i w domu wydarzy się coś niepokojącego, otrzymasz komunikat oraz margines czasu na reakcję. Nawet jeżeli monitorujesz swoją posesję, kamery nie zawsze uchwycą to, co rejestrują dedykowane wykrywaniu awarii czujniki. Pracę niektórych urządzeń – chociażby lodówki, pralki – warto dozorować bezpośrednio. A jeżeli po wyjściu z domu nie jesteś pewien, czy zamknąłeś okno? Sprawdzisz to na odległość w aplikacji SALUS Smart Home (czujnik otwarcia). Powiadomienie możesz otrzymać również wtedy, gdy niepowołana osoba znajdzie się np. w Twoim garażu (czujnik ruchu).

Inną przydatną pod względem bezpieczeństwa funkcją systemu SALUS Smart Home jest symulacja obecności mieszkańców. Dzięki inteligentnemu oświetleniu i inteligentnym roletom,  puste wnętrza „udają”, że mieszkańcy są domu. Po co? Sprawiając wrażenie aktywności domowników, system zmyli potencjalnego złodzieja i uchroni dom przed włamaniem. W jaki sposób? Stworzenie i aktywowanie harmonogramu symulacji spowoduje, że w ustalonych godzinach światła w pokojach będą się włączać, a następnie – np. po kilku/kilkunastu minutach – wyłączać. Podobnie rolety: zamkną się o zachodzie słońca, otworzą o poranku.

Które czujniki bezpieczeństwa poprawią funkcjonowanie Twojego domu?

Czego potrzebujesz, aby zaprogramować powyższe scenariusze wzmacniające bezpieczeństwo domu? Przede wszystkim filarów systemu SALUS Smart Home, czyli bramki internetowej i aplikacji mobilnej. Ponadto:

Przyjrzymy się bliżej wybranym urządzeniom.

Internetowe przyciski systemu SALUS Smart Home SB600, CSB600: bezprzewodowe aktywatory zdarzeń. Uruchamiają jedno (CSB600) lub dwa (SB600) zdarzenia (np. wyłączenie oświetlenia, ogrzewania). CSB000 (panic button – model z pokrywą), wysyłając ustawione wcześniej powiadomienie, może funkcjonować jako przycisk alarmowy.

Czujnik dymu SD600: urządzenie wykrywa obecność dymu. Możne być użyty samodzielnie – bez bramki internetowej UGE600 i aplikacji mobilnej – jednak jedynie jako element systemu SALUS Smart Home ma funkcję zawiadamiania o zagrożeniach.

Czujnik zalania WLS600: wodoodporny czujnik zalania wykrywający wodę na powierzchni pod nim lub na stykach przewodów do niego podłączonych. Dzięki współpracy urządzeń w systemie SALUS Smart Home możliwe jest zamknięcie zaworu, gdy zostanie wykryty wyciek oraz wysłanie użytkownikowi bezpłatnego powiadomienia o awarii.

Czujnik otwarcia OS600/SW600: bezprzewodowe urządzenie działające we współpracy z regulatorami serii Smart Home. Pozwala na wpisane w harmonogram wyłączanie ogrzewania w pomieszczeniu na czas wietrzenia/otwarcia okna lub drzwi. Jako element systemu umożliwia też otrzymanie powiadomień o otwarciu.

Czujnik ruchu MS600: we współpracy z inteligentną wtyczką (SPE600) lub przekaźnikiem (SR600) detektor umożliwia włączanie lub wyłączanie oświetlenia w następstwie wykrycia ruchu.

Smart Plug SPE600: inteligentna wtyczka (rozszerzenie gniazda elektrycznego) wyposażona w zabezpieczenia przeciwobciążeniowe. Umożliwia sterowanie wpiętymi w nią urządzeniami. Co jeszcze potrafi? Wskazuje historię zużycia energii (aplikacja), zwiększa zasięg sieci ZigBee i współpracuje z Amazon ALEXA (sterowanie głosowe).

SR600 (Smart Relay): inteligentny przekaźnik dla urządzeń napięciowych (np. kotły, pompy, oświetlenie) i beznapięciowych (np. centrale alarmowe, sterowniki bram, czujniki otwarcia), przeznaczony do pracy w puszce łącznika, gniazda ściennego lub wszędzie tam, gdzie jest potrzeba sterowania odbiornikiem (maksymalna moc obciążeniowa – 16A). Smart Relay zwiększa zasięg sieci ZigBee. Można go sparować bezpośrednio z regulatorem – jako jedyny element smart systemu, gdyż inne pracują poprzez OneTouch. Odcina/dopuszcza dopływ prądu – tak jak Smart Plug.

Bezpieczeństwo z SALUS Smart Home – zapamiętaj:

Jak system SALUS Smart Home wpływa na bezpieczeństwo domu i domowników?

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/06/cover.jpg|_|Dowiedz się, w jaki sposób usprawnić pracę swojego klimakonwektora.;;https://salus-controls.pl/2021/05/24/klimakonwektory-wlasciwosci-i-rodzaje/;;Klimakonwektory – właściwości i rodzaje;;

Komu przysłużą się klimakonwektory? Przed nami lato – najgorętsza pora roku. Czas, w którym ogrzewanie pomieszczeń znika z naszych priorytetów, a w jego miejsce się pojawia poszukiwanie sposobów na skuteczne schładzanie przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Biorąc pod uwagę obecny klimat Polski – w miesiącach letnich niemal tropikalne upały – niektórzy z Was na pewno chcieliby klimatyzować wnętrza za pomocą jednego, uniwersalnego urządzenia. Klimatyzować, czyli utrzymywać w nich odpowiednie warunki niezależnie od pogody i pory roku. W praktyce: ogrzewać lub schładzać. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę montaż klimakonwektorów.

Tekst odpowiada na pytania:

 1. Co to są klimakonwektory?
 2. Jakie są ich zalety?
 3. Jakie wyróżniamy rodzaje klimakonwektorów?
 4. Jak podnieść skuteczność ich pracy?

Co to są klimakonwektory?

Klimakonwektory, czyli urządzenia grzewczo-chłodzące, które mają za zadanie utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Jak działają? Najprościej mówiąc, na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory. Jest to rozwiązanie praktyczne, od dawna stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Klimakonwektor ogrzewa, schładza albo ogrzewa i schładza wnętrza. Czynnikiem roboczym (grzewczym, chłodniczym) jest tu woda.

Klimakonwektory z reguły wykorzystuje się w dużych obiektach (biurowcach, aulach, salach kinowych), jednak nie ma przeciwwskazań, aby dla wygody domowników, montować je również w prywatnych domach. Warunkiem jest posiadanie instalacji chłodniczej.

Zalety używania klimakonwektorów

Jakie wyróżniamy rodzaje klimakonwektorów?

Klimakonwektory: podział pod kątem konstrukcji

 1. Dwururowe i czterorurowe
 2. Wentylatorowe i indukcyjne

Urządzenie dwururowe to takie, które posiada tylko jeden wymiennik ciepła, a więc – zależnie od potrzeb sezonu – albo grzeje albo chłodzi (wymaga przełączenia z chłodzenia na grzanie i z grzania na chłodzenie). Urządzenie posiadające dwa wymienniki (chłodnicę i nagrzewnicę), a więc obsługujące jednocześnie obydwa tryby, to klimakonwektor czterorurowy.

Powszechnie stosowany klimakonwektor wentylatorowy (tzw. fan-coil) – jak wskazuje jego nazwa – pracuje z wykorzystaniem wentylatora (wymusza cyrkulację powietrza). Natomiast klimakonwektor indukcyjny nie posiada wentylatora, lecz wykorzystuje siłę indukcji powietrza zewnętrznego. Powietrze jest zasysane, kierowane do wymiennika, ogrzewane/schładzane, po czym z części nawiewnej wydmuchiwane do pomieszczenia.

Klimakonwektory: podział w zależności od sposobu montażu

 1. Podłogowy – instalowany w zagłębionej w podłożu obudowie
 2. Podsufitowy – zależnie od wariantu montowany poziomo lub pionowo
 3. Kasetowy – najbardziej popularny wariant, montowany w podwieszanym suficie
 4. Ścienny – zaprojektowany do umieszczenia na ścianie

Podsumowując, większość dostępnych na rynku klimakonwektorów zapewnia: prosty montaż, łatwy dostęp oraz oszczędną, wydajną pracę w pomieszczeniach handlowych, usługowych i mieszkalnych. Jednak ich funkcjonalność można zwielokrotnić.

Klimakonwektory mogą pracować jeszcze skuteczniej

W jaki sposób? Wykorzystując nowoczesną automatykę sterującą. Odpowiednio wybrany system sterowania tym uniwersalnym urządzeniem pozwala uniknąć przegrzania albo nadmiernego wychłodzenia wnętrz.

W zakresie sterowania klimakonwektorami firma SALUS Controls ma do zaproponowania pomieszczeniowy, wielofunkcyjny sterownik FC600 , przeznaczony do regulowania pracy klimakonwektorów dwururowych lub czterorurowych.

Dlaczego FC600?

Użytkownicy instalacji sterowanej przez regulator FC600 odczuwają wzrost komfortu cieplnego. Urządzenie jest wyposażone w algorytm regulacji TPI. Steruje wentylatorem oraz zaworami w celu osiągnięcia, a następnie utrzymania w pomieszczeniu temperatury zadanej. W układzie dwururowym wyjście V1 steruje ogrzewaniem i chłodzeniem, w czterorurowym wyjście V1 steruje ogrzewaniem, z kolei wyjście V2 – chłodzeniem.

SALUS Controls proponuje także dodatkowy moduł sterujący – FC600-M – przeznaczony do klimakonwektorów lub grzejników kanałowych sterowanych sygnałem 0...10V. Urządzenie to jest uzupełnieniem regulatora FC600. Jak działa? Płynnie steruje prędkością wentylatora poprzez zadawanie napięcia w zakresie od 0V do 10V. Ponadto zarządza dwoma siłownikami elektrycznymi (zawór grzania i chłodzenia).

Nasz programowalny regulator z powodzeniem obsłuży grzejniki kanałowe lub nagrzewnice wodne z wbudowanym wentylatorem. Wielość ustawień i konfiguracji (FC600 działa według harmonogramów) pozwala na wykorzystanie go zarówno w dużych obiektach handlowych, jak i w lokalach biurowych, hotelowych, mieszkalnych. Główną korzyścią z jego zastosowania jest poprawa regulacji temperatury, a także stała kontrola paramentów ogrzewania/chłodzenia – również przez Internet. Przy opcji sterowania online pracę FC600 należy połączyć z dostępną w ofercie SALUS Controls bramką internetową (model UGE600 ). Po podłączeniu do Internetu, sterownik automatycznie się zaktualizuje.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego opis działania, zastosowanie oraz podłączenie regulatora FC600.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/05/Cover4.jpg|_|Jak zadbać o instalację grzewczą w okresie wiosenno-letnim? Sprawdź, o czym nie zapomnieć!;;https://salus-controls.pl/2021/04/20/instalacja-grzewcza-w-sezonie-wiosenno-letnim/;;Instalacja grzewcza w sezonie wiosenno-letnim;;

Sezon zimowy się skończył. Wielkimi krokami wchodzimy w czas odpoczynku dla naszych systemów ogrzewania. W chłodnych porach roku kaloryfery i pętle podłogówki pracują pełną parą. Jednak w ciepłych miesiącach nie należy o nich zapominać. Wiosna i lato to dobry moment na gruntowne odświeżenie nie tylko budynków, ale i elementów układu grzewczego w domach, szkołach oraz miejscach pracy.

Z tego tekstu się dowiesz:

Renowacja krok po kroku

Dobrym nawykiem jest regularne kontrolowanie zużycia wszystkich sprzętów pracujących w domu/mieszkaniu/biurze. Zapobiegliwość pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci nagłych awarii i wysokich kosztów doraźnych napraw, gdy coś się okazuje potrzebne „na już”. Jeśli mowa o systemie ogrzewania, kontrola sprawności zapracowanych przez dużą cześć roku urządzeń wydaje się szczególnie potrzebna.

Jak to zrobić? Oto 4 ważne punkty, których nie należy pomijać.

Przegląd instalacji

Okresowa ocena techniczna instalacji grzewczej to sprawa zarówno wydajności ogrzewania, jak i Twojego bezpieczeństwa. Nieprawidłowości mogą zwiększać koszty eksploatacji, a także zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców/pracowników (np. przypadki zatrucia tlenkiem węgla). Decydując się na przegląd należy sprawdzić nie tylko komin (w przypadku kotłów na paliwo stałe) i kocioł, ale całą instalację – szczelność obiegu CO i CWU, stan rur, stan  rozdzielacza ogrzewania podłogowego.

Kontrolując stan komina trzeba sprawdzić drożność i szczelność przewodów kominowych, jak również zadbać o oczyszczenie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Usługę tę mogę świadczyć jedynie osoby z tytułem mistrza kominiarstwa lub posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.

Przy przeglądzie kotła ważna jest rzetelna ocena sprawności jego automatyki – silników, pompy, wentylatora, zaworów – oraz ocena efektywności spalania. Czemu służy analiza spalin? Właściwemu ustawieniu parametrów pracy kotła. W jej zakresie dokonuje się pomiaru O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenia wartości, takich jak: sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg itd. Warto pamiętać, że w wyniku gorszego spalania na wymienniku ciepła osiada sadza, co zwiększa zużycie paliwa grzewczego – gazu, oleju opałowego.

Wedle obowiązujących przepisów przeglądu elementów instalacji grzewczej należy dokonać raz w roku, co poświadczone jest stosownym protokołem.

Rutynowo wykonuje się:

Przy okazji warto też zadbać o kontrolę domowej instalacji elektrycznej i gazowej. Przegląd powinien obejmować: pomiary ochrony przeciwporażeniowej, ocenę zabezpieczeń tablic rozdzielczych prądu elektrycznego oraz sprawdzenie wentylacji w pomieszczeniach, w których są używane urządzenia zasilane gazem.

PAMIĘTAJ:
• efektywnie pracująca instalacja grzewcza da Ci tyle ciepła, ile potrzebujesz, zużywając paliwo – gaz, olej, węgiel, energię elektryczną – w jak najmniejszym stopniu
• ze względów bezpieczeństwa przegląd techniczny instalacji grzejnej zlecaj wyłącznie autoryzowanym serwisom i wykwalifikowanym pracownikom

Czyszczenie i odpowietrzanie grzejników

Przed pierwszym w sezonie uruchomieniem tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego istotne jest oczyszczenie kaloryferów z brudu. Latem, kiedy nie były używane, na ich powierzchni i wewnątrz powstały zanieczyszczenia. Jeżeli ich nie usuniemy, po kilku dniach nawet niezbyt intensywnego grzania w powietrzu będzie się unosił nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu. Jest to niezdrowe dla dróg oddechowych człowieka oraz groźne dla alergików.

Do wytarcia grzejników należy wykorzystać szczotki z delikatnym włosiem i miękkie szmatki, które nie uszkodzą lakierowanej powierzchni. Czyszczenie wewnętrzne najwygodniej wykonać przy użyciu szczotki umocowanej na długim, zakończonym rączką drucie. Umożliwi to lepsze dotarcie do wszystkich zakamarków. Aby łatwiej się dostać między płyty kaloryfera, można zdjąć górną osłonę grzejnika (tzw. grill) i osłony boczne.

Zdarza się, że podczas pierwszego uruchomienia słyszymy w grzejnikach bulgotanie wody, syczenie czy gwizdanie. Są to oznaki zapowietrzenia. Wewnątrz grzejników nagromadziła się woda z pęcherzykami powietrza, która uniemożliwia rozprowadzanie ciepła. Dlatego należy odpowietrzyć grzejniki, wyrównać w nich ciśnienie i uzupełnić poziom wody.

Odpowietrzanie można wykonać samodzielnie. W tym celu specjalnym kluczykiem trzeba odkręcić zawór (znajdujący się zazwyczaj w górnej części grzejnika). Z zaworu zacznie się wydostawać powietrze, potem powietrze z wodą, a następnie wypłynie sama woda – wtedy mamy pewność, że grzejnik został odpowietrzony. Można zakręcić zawór, wyrównać ciśnienie oraz poziom wody w instalacji. Ciśnienie odczytamy z manometru znajdującego się na piecu. Zwykle wynosi ono od 1 do 2 barów. Jeżeli jest niższe, za pomocą zaworu umieszczonego na piecu należy do instalacji wpuścić wodę. Aby ogrzewanie grzejnikowe działało sprawnie przez cały sezon, po pewnym czasie może się okazać konieczne powtórzenie tej czynności.

Po co?

Regulatory temperatury skutecznie oszczędzają energię (i pieniądze), ponieważ zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń. Optymalna temperatura wewnątrz domu to ok. 19-24 stopnie Celsjusza (zależnie od indywidualnych preferencji). Dla komfortu termicznego domowników dobrze jest zadbać o to, aby temperatura w pokojach nie była przypadkowa i zawsze się utrzymywała na odpowiednim poziomie. Warto też pamiętać o wyłączaniu ogrzewania podczas wietrzenia i obniżaniu temperatury o 3-4 stopnie, kiedy nikogo nie ma w domu.

Jak sobie to ułatwić?

Poprzez montaż nowoczesnej automatyki budynkowej. Dzięki urządzeniom sterującym firmy SALUS Controls – mowa np. o regulatorze Quantum SQ610 – temperatura w Twoim domu powróci do ustawień komfortowych tuż przed powrotem domowników, a dzięki zastosowaniu produktów z gamy Smart Home – mowa np. o czujniku otwarcia – ogrzewanie będzie automatycznie się wyłączało w wietrzonym pokoju.

Budynek

Jeżeli chcesz, aby Twoje ogrzewanie działało optymalnie, czyli najlepiej jak się da, w sezonie wiosennym zadbaj o sprawdzenie stanu ogrzewanego budynku. W razie potrzeby zleć remont. Szczególnie ważne są:

Odpowiedni poziom wilgotności (wentylacja), szczelne drzwi, okna, dach i podłogi to kwestia kluczowa dla zdrowia mieszkańców oraz dla zatrzymania we wnętrzach wytworzonego przez system grzewczy ciepła.

Zima zaskakuje nie tylko drogowców

Wiosenne dni nie zachęcają do myślenia o chłodzie. W czerwcu wydaje się, że do listopada daleka droga, więc na pewno zdążymy zadbać o urządzenia grzewcze. Nic bardziej mylnego. Ciepło za oknem usypia czujność, a zima każdego roku nas „zaskakuje”. Dlatego u progu wiosny warto zmodernizować kotłownię i przygotować instalację na kolejny pracowity sezon.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/04/cover2.jpg|_|Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu z naszymi siłownikami w roli głównej!;;https://salus-controls.pl/2021/04/13/kup-silowniki-i-wygraj-nagrody-konkurs-zawleczkowy/;;Zawleczki zbieraj, nagrody odbieraj – kolejna edycja konkursu;;
Zasady są niezmienne:
Co możesz wygrać?

W związku z tym, że poprzednia edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, w tym roku zwiększyliśmy liczbę nagród!

I miejsce: Kamera termowizyjna FLIR ONE Pro Thermal Imaging Camera for Smartphones | FLIR Systems
II miejsce: Zaciskarka do rur PEX
III miejsce: Radio Budowlane Makita
Wyróżnienia (5 osób): Zgrzewarka do rur PP

Zbieramy i pomagamy

Wzorem ubiegłej edycji i tym razem połączymy naszą zabawę z pomocą charytatywną. Za każdą zebraną zawleczkę przekażemy cegiełkę pieniężną na szczytny cel. Niebawem zdradzimy jaki.

Siłowniki SALUS Controls

Z pewnością o tym wiesz, ale przypomnimy, że T30NC i T28NC to siłowniki najlepsze na rynku. Cechuje je m.in. uniwersalność, niezawodność i szybki czas otwarcia. Przyłącz się do zabawy z SALUS Controls. Dzięki temu Twoi klienci zyskają produkt doskonałej jakości, a Ty dasz sobie szansę na zdobycie atrakcyjnej nagrody!

Weź udział w konkursie

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/04/aktualność-2.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/08/element-animowany.png;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/08/strona-glowna.jpg|_|W ostatnich tygodniach seria SALUS Smart Home wzbogaciła się o kolejne ciekawe produkty. Mowa o czujniku ruchu (MS600) oraz stacji ładującej dla regulatora SQ610RF.;;https://salus-controls.pl/2021/03/26/elementy-systemu-salus-smart-home-nowosci-w-ofercie/;;Elementy systemu SALUS Smart Home – NOWOŚCI w ofercie;;

W ostatnich tygodniach seria SALUS Smart Home wzbogaciła się o kolejne ciekawe produkty. Mowa tu o długo wyczekiwanym przez instalatorów i użytkowników czujniku ruchu (MS600) oraz eleganckiej stacji ładującej dla regulatora SQ610RF (urządzenie obsługuje też WQ610RF – model z protokołem OpenTherm, spoza serii Smart Home).

Dlaczego czujnik ruchu uzupełnia salusowe reguły OneTouch, a przez to zwiększa użyteczność całego systemu SALUS Smart Home? W czym charging dock ułatwi Ci codzienne korzystanie z wybranych modeli regulatorów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czujnik ruchu – mała rzecz, która dotrzyma Ci kroku

W połączeniu z regułami OneTouch MS600 może współpracować z innymi urządzeniami SALUS Smart Home, takimi jak: SR600, SPE600, RS600. W zestawieniu z naszą inteligentną wtyczką (SPE600) lub przekaźnikiem (SR600) detektor ten  umożliwia włączanie lub wyłączanie oświetlenia w następstwie wykrycia ruchu. Z pozoru jest to oczywista funkcja tego typu urządzenia, jednak przy tworzeniu scenariuszy pracy domowych sprzętów, pozwala na znacznie lepsze spersonalizowanie Twojej automatyki budynkowej. A wszystko dlatego, że ruch jest czynnikiem, który może wyzwolić wiele akcji w inteligentnym domu. Nawet najprostsze zależności w dużym stopniu podnoszą komfort mieszkańców, np. gdy wychodzisz z kuchni, mając ręce pełne przekąsek lub naczyń, nie musisz się martwić o zgaszenie światła. Gdy czujnik nie wykryje ruchu – zgasi światło za Ciebie.

W układaniu dopasowanych do stylu życia reguł OneTouch ogranicza Cię tylko pomysłowość i wyobraźnia, a wykorzystując dodatkowo nasz czujnik ruchu, zwiększysz swój komfort, jak również bezpieczeństwo i kontrolę nad domem.

Jakie przykładowe zależności (reguły OneTouch) możesz zbudować?

 1. W chwili pojawiania się domownika w pomieszczeniu (np. kuchnia, korytarz) włączają się światła, a po jego wyjściu z pomieszczenia – światła gasną.
 2. Z chwilą wykrycia ruchu/intruza (np. w garażu) – światła się zapalają, a Ty otrzymujesz powiadomienie SMS o zdarzeniu.
 3. Po wykryciu ruchu, pracujący w systemie czujnik może spowodować uruchomienie pompy cyrkulacyjnej CWU – pozwoli skorzystać z ciepłej wody.
 4. Samym wejściem do mieszkania spowodujesz, że zapalą się światła, otworzą/zamkną rolety, temperatura wzrośnie.

Stacja ładująca – wygoda, design, elegancja

Z CDEU wygodnie naładujesz baterie dwóch modeli naszych bezprzewodowych regulatorów temperatury SQ610RF (seria Smart Home) oraz WQ610RF (seria przeznaczona do sterowania kotłem). Zrobisz to za pomocą portu USB.

Urządzenie wyróżnia poręczność obsługi oraz designerski, minimalistyczny wygląd, który z łatwością się dopasuje do każdego wnętrza. Co również przydatne, charging dock na co dzień z powodzeniem posłuży jako podstawka dla Twojego bezprzewodowego regulatora temperatury. A więc z jednej strony cechuje go użyteczność, z drugiej wygoda i ciekawa, nowoczesna estetyka.

Elementy salusowego systemu Smart Home

Dla przypomnienia wskażmy pozostałe elementy systemu SALUS Smart Home.

W skład systemu wchodzą urządzenia umożliwiające regulację temperatury indywidualnie w każdym pomieszczeniu (sterowanie strefowe). Ogranicza to przesterowania oraz kosztowne straty energetyczne. Urządzenia te pozwalają też na sterowanie pracą kotła, pompy CO, CWU.

Obok regulatorów temperatury system SALUS Smart Home obejmuje:

Kluczowym elementem systemu SALUS Smart Home jest bramka internetowa UGE600, która zapewnia komunikację urządzeń w sieci ZigBee. Z jedną taką bramką można sparować do 100 produktów, np. regulatorów, smart plugów, przekaźników, czujników. Bezpłatna aplikacja internetowa (Google Play lub App Store) umożliwia sterowanie systemem z każdego miejsca. Tworząc reguły OneTouch oraz zależności pomiędzy urządzeniami możesz zbudować własną bazę inteligentnego domu.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/Cover2CDEUMS.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/08/strona-glowna.jpg|_|SALUS Controls i Google Home: sterowanie domem w zasięgu głosu.;;https://salus-controls.pl/2021/03/25/nasze-produkty-wspolpracuja-z-google-home/;;Nasze produkty współpracują z Google Home;;

Idziemy w pierwszym rzędzie z najnowszymi technologiami!

Spieszymy donieść, że wybrane produkty naszej marki współpracują z popularnym asystentem głosowym Google Home. Sterowania domem za pomocą wypowiadanych komend z pewnością nie trzeba chyba nikomu zachwalać. Wygoda tego rozwiązania mówi sama za siebie.

Na tę chwilę za pośrednictwem Google Home możesz swobodnie sterować:

Inteligentny dom tworzysz przede wszystkim po to, aby usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków. Rozumiemy to, dlatego kompatybilność naszych urządzeń z asystentem głosowym jest dla naszej firmy ważnym celem w przyszłości.

Dowiedz się więcej

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/Cover2-1.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/gh-anim.png;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/GH-tlo.jpg