|_|Aplikacja SALUS Plus - wypróbuj z nami moc mobilnych rozwiązań. Zainstaluj i bądź zawsze NA PLUSIE!;;https://salus-controls.pl/2021/03/03/aplikacja-mobilna-salus-plus-i-jestes-na-plusie/;;Aplikacja mobilna SALUS Plus i jesteś NA PLUSIE!;;

SALUS Plus to nasza darmowa, nowoczesna i  przyjazna w obsłudze aplikacja mobilna, która zapewnia użytkownikom oraz instalatorom urządzeń SALUS Controls łatwy dostęp do informacji produktowych, a także szybki kontakt z serwisem technicznym.

Dodatkowo SALUS Plus oferuje autoryzowanym  instalatorom SALUS Controls stworzoną dla nich STREFĘ INSTALATORA, w której obsługiwany jest atrakcyjny program lojalnościowy. Aby z niego skorzystać wystarczy pobrać aplikację, a potem założyć konto firmowe.

Dla kogo?

Aplikacja mobilna SALUS Plus jest skierowana nie tylko do zawodowych instalatorów, ale też do osób zainteresowanych rozwiązaniami z zakresu nowoczesnej automatyki budynkowej.

Przyszłym klientom marki SALUS Controls aplikacja SALUS Plus zapewnia:

Obecnym klientom marki SALUS Controls aplikacja SALUS Plus zapewnia:

Podsumowując, z SALUS Plus:

Ale to nie wszystko!

Profesjonalne narzędzie pracy dla instalatorów

Aplikacja SALUS Plus zapewnia certyfikowanym instalatorom naszej marki dodatkowe korzyści finansowe, a mianowicie punkty wymieniane na pieniądze. Warunkiem skorzystania z programu jest założenie konta firmowego w STREFIE INSTALATORA, które, po pozytywnej weryfikacji, zostanie aktywowane w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Do każdego aktywowanego konta będzie również przypisany opiekun – koordynator danego regionu.

Od tego momentu instalatorzy zarejestrują w aplikacji zakupione produkty promowane, za które zbiorą wyznaczoną dla danego modelu liczbę punktów. Zebrane punkty będą przeliczone na pieniądze, które my wypłacimy instalatorowi. Aby otrzymać zapłatę wystarczy zeskanować kod SN (instrukcja skanowania jest dostępna w aplikacji), a następnie wystawić FV.

UWAGA: Jeżeli jeszcze nie posiadasz certyfikatu autoryzowanego INSTALATORA SALUS Plus, koniecznie skontaktuj się z koordynatorem swojego regionu , który przeprowadzi szkolenie; przekaże Ci wiedzę na temat produktów, a następnie nauczy ich prawidłowego montażu. Zdobywając certyfikat możesz w pełni skorzystać z programu lojalnościowego SALUS Plus.

Podsumowując, z SALUS Plus instalatorzy zyskuję:

Jak korzystać z programu lojalnościowego?

To bardzo łatwe i z pewnością nie przysporzy Ci problemu:

Wypróbuj z nami moc mobilnych rozwiązań! Dołącz do SALUS Plus, zbieraj punkty i zarabiaj!

#wspieramypolskiegoinstalatora

Na zakończenie podsumowanie wszystkich funkcji aplikacji

W aplikacji mobilnej SALUS Plus:

 1. Poznasz produkty i zaplanujesz system (oferta produktowa + konfigurator).
 2. Pobierzesz potrzebne pliki (instrukcje, schematy podłączeń, deklaracje zgodności etc.).
 3. Zdobędziesz informacje o promocjach i nowościach w ofercie.
 4. Zdobędziesz wiedzę techniczną (filmy szkoleniowe i instruktażowe).
 5. Uzyskasz darmowe wsparcie specjalistów marki SALUS Controls.

A także:

 1. Przystąpisz do korzystnego programu lojalnościowego (STREFA INSTALATORA).
 2. Rozliczysz punkty, wystawisz FV, zarobisz pieniądze (STREFA INSTALATORA).

Aplikację mobilną SALUS Plus bezpłatnie pobierzesz w Google Play i APP Store (dostępna wkrótce).

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/03/cover2.jpg|_|Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Zobacz, jakie masz możliwości.;;https://salus-controls.pl/2020/10/30/sterowanie-ogrzewaniem/;;Sterowanie ogrzewaniem: 3 kroki do bycia eko nie wychodząc z domu;;

Wpływ człowieka na przyrodę jest zgubny (patrz: Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?). Rozwój cywilizacji niszczy środowisko naturalne i przyczynia się do powstawania groźnych chorób. Spalanie śmieci, emisja pyłów i toksyn do atmosfery, marnowanie energii – to nasza codzienność. Nie przewidzimy kiedy dosięgnie nas katastrofa ekologiczna, ale, jeśli nie zrobimy nic albo zrobimy niewiele, to nie będzie odległa przyszłość. Seria klęsk żywiołowych może dotknąć nas, nasze dzieci, a niemal na pewno dotknie nasze wnuki.

Świadomość ta jest potrzebna, aby się mobilizować do zmian i szukać odpowiedzi na pytanie: co w swoim wąskim zakresie możemy robić, aby do tego nie dopuścić? Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Wariantów – poza wymianą kotła węglowego na ekologiczny – jest wiele.

Możemy:

Po pierwsze: zatrzymaj ciepło w domu

Nawet najbardziej ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna i drzwi. Spowoduje to niepotrzebne zużywanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.

W przypadku budynków nowo powstających energooszczędność jest z góry narzucana przez Ministerstwo Infrastruktury już na etapie projektowania i budowy. Podobnie w przypadku obiektów gruntowanie modernizowanych. Najnowsze parametry dopuszczające do użytku domy jednorodzinne określają przepisy WT 2021, które wchodzą w życie od początku stycznia 2021 roku (zobacz: Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021). Do tego czasu – czyli jeszcze przez dwa miesiące – obowiązują mniej restrykcyjne ustalenia zawarte w WT 2017. Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja tych wytycznych powstaje średnio co 5 lat.

Co jednak można robić na własną rękę podczas użytkowania naszych domów? Zwłaszcza tych starszych, których standardy energetyczne są, z grubsza rzecz biorąc, niewystarczające.

O czym pamiętać, aby zatrzymać ciepło w domu?

Po drugie: monitoruj zużycie energii

Codzienne marnowanie energii to plaga. Tymczasem taka nieroztropność kosztuje zarówno w wymiarze finansowym, jak i ekologicznym: nie wyłączmy świateł, nie wyjmujemy z gniazdek ładowarek, śpimy przy zapalonych lampkach nocnych. Nie zawsze też zwracamy uwagę na to, jakiej klasy energetycznej urządzenia każdego dnia użytkujemy. Sumując te oraz wiele innych zaniedbań, niechcący powodujemy gigantyczny wzrost kosztów eksploatacji naszych domów i niczym nieuzasadnione straty energii.

Automatyka budynkowa marki SALUS Controls – wyposażona w serię Smart Home – to rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim, dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy, regulatory temperatury, Smart Plugi czy inteligentne przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem, ale również oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF. Dla przykładu, o ustalonej porze od wybranych urządzeń zostanie odcięte zasilanie, co automatycznie zmniejszy pobór energii. Wystarczy stworzyć regułę  wyłączającą wszystko o północy.

Ponadto, bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek (Smart Plug), wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru (czytelne wykresy) pozwala przeprowadzać jednoznaczną kalkulację. Nie trzeba już strzelać w ciemnio – grzejnik w korytarzu, lampa w sypialni, komputer? Które urządzenia nie działają wydajnie i wymagają zmiany trybu pracy? Które są nieekologiczne? Które trzeba wymienić na nowe? Mając konkretne dane, wiadomo, czego pilnować.

Po trzecie: unikaj przesterowań

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – a jest – że największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego ważne jest robienie tego „z głową”, poprzez dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji oraz pory dnia. Warto, żeby w sypialni było chłodniej niż w salonie, z kolei w salonie dobrze jest utrzymywać temperaturę ekonomiczną (a nie komfortową lub przeciwnie – zbyt niską) w czasie dłuższej nieobecności domowników. Te z pozoru drobne udogodnienia nie tylko podnoszą komfort życia i sprzyjają lepszemu zdrowiu, ale też odciążają przeładowaną skutkami rozwoju cywilizacyjnego przyrodę. Dopiero taka mikroskala naszych działań przyniesie makrorezultaty.

Trzeba również pamiętać, że niekontrolowane cykle przegrzań oraz wychłodzeń nie sprzyjają stabilnemu funkcjonowaniu instalacji grzewczej i zwiększają jej awaryjność.

Regulatory temperatury marki SALUS Controls ograniczają zbędną aktywność urządzenia grzewczego, utrzymując w pomieszczeniach indywidualną, ustaloną przez domowników temperaturę. Dostarczają tyle ciepła, ile potrzeba, eliminując niekomfortowy i niesprzyjający środowisku efekt przesterowania.

Sterowanie temperaturą w domu zmniejsza straty energii. Nie tylko wymiana kotła i paliwa grzewczego (patrz: warunki uzyskania dofinansowania na likwidację pieca węglowego i zakup proekologicznego urządzenia grzewczego ), ale także mądre sterowanie ogrzewaniem CO jest rozwiązaniem wysoce ekologicznym.

Podsumowując

Dlaczego warto zastosować inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

Po pierwsze, dopasowując temperaturę pomieszczeń do swoich bieżących potrzeb (np. 23 stopnie w łazience, 21 stopni w salonie, 19 stopni w sypialni), unikamy przegrzania mniej uczęszczanych pokoi i opłat za ciepło, którego nie potrzebujemy.

Po drugie, regulatory pokojowe SALUS Controls działają elastycznie. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie w pokojach ustalonej temperatury (harmonogramy grzania). Nie oznacza to jednak, że będąc poza domem, nie mamy wpływu na pracę urządzeń grzewczych. Dzięki serii SALUS Smart Home, z biura, z hotelu – na bieżąco możemy reagować. Regulatory pracują według harmonogramów, lecz uwzględniają także doraźne decyzje użytkownika.

Po trzecie, sterowanie ogrzewaniem sprzyja ograniczeniu strat energetycznych podczas codziennej eksploatacji budynku, co przekłada się na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza, którym oddychamy (zmniejszenie smogu), a także obniżenie domowych opłat.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/bbbbb.jpg|_|Smog to w Polsce potężny problem. Co go powoduje? Dlaczego sposób ogrzewanie domów ma wpływ na jakość powietrza?;;https://salus-controls.pl/2020/10/16/smog-jak-powstaje-i-dlaczego-jest-grozny/;;Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?;;

Czym jest smog?

Smog powstaje z połączenia czterech głównych czynników środowiskowych:
•zanieczyszczeń wytworzonych przez człowieka
•mgły
•braku wiatru
•niskiej temperatury

Smog jest więc atmosferyczną "chmurą zanieczyszczeń i pyłów" – gęstą mgłą na cząsteczkach dymu – co wyraża się również w jego nazwie: połączenie anglojęzycznych słów smoke (dym) oraz fog (mgła).

Pyły i gazy trujące (głównie dwutlenek siarki) od zawsze przedostawały się do powietrza, za co odpowiedzialna była nie tylko działalność człowieka, ale i naturalne zjawiska przyrodnicze, np. erupcje wulkanów. Jednak skażenie środowiska stało się prawdziwym powodem do obaw dopiero wskutek rozwoju przemysłu opartego na wykorzystywaniu energii węgla kamiennego (XIX w). W kolejnym stuleciu na coraz większe zanieczyszczenie powietrza wpłynęła galopująca motoryzacja (zwiększona liczba samochodów i ilość spalin) oraz – co jest wielką ekologiczną zmorą, a nie zawsze sobie ten fakt uświadamiamy – prowadzenie gospodarstw domowych w sposób zagrażający nam samym.

Obecnie – zwłaszcza w sezonie grzewczym – zjawisko smogu nikogo nie dziwi. Choć utrudnia nam życie i pogarsza zdrowie, przywykliśmy do jego obecności do tego stopnia, że coroczne alarmy smogowe nie robią na nas takiego wrażenia, jak powinny – wielu z nas je traktuje jako zło nieuniknione. Niesłusznie.

Powietrze, którym oddychamy

Smog to w Polsce od lat potężny problem. W okresie najwyższego zanieczyszczenia, powietrze przestaje być przejrzyste. Czujemy, a nawet gołym okiem widzimy „chmurę zanieczyszczeń”. Wdychamy pyły, ołów, kwaśne gazy, dwutlenek siarki, tlenki azotu, węglowodory.

W wielu miejscowościach naszego kraju normy stężenia szkodliwych pyłów każdej zimy są przekroczone o kilkaset procent, co skutkuje tym, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umierają ludzie. Problem jest aktualny mimo ostrzeżeń ekologów oraz uruchamianych przez polityków programów proekologicznych – np. rządowy program Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń pochodzących z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Choć z roku na rok świadomość Polaków w tym zakresie wzrasta, w naszych działaniach nadal brakuje efektu skali.

Zgodnie z prognozami Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) sprzed kilku lat, jeżeli nie będą prowadzone systematyczne i efektywne działania ograniczające emisję szkodliwych gazów i pyłów, w 2030 roku poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach będzie należał do najwyższych w UE.

Przyczyny powstawania smogu

Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe, czyli tzw. niska emisja (nazwa pochodzi od niskich, niefabrycznych kominów). Największym problemem jest nieodpowiednie ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz kamienic (palenie węgla, drewna, opon, nadal się zdarza, że śmieci). Równie istotne jest przegrzewanie pomieszczeń, zużywanie zbyt dużo paliwa grzewczego, skutkujące nadmierną emisją produktów spalania do atmosfery.

Dopiero odwołując się do danych liczbowych widzimy, jak wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego mają nasze codzienne wybory. Za emisję szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 gospodarstwa domowe są odpowiedzialne aż w 46%, co robi wrażenie szczególnie w zestawieniu z przemysłem (20%) oraz – mocno demonizowanym pod tym kątem – transportem drogowym (8%). Jeszcze większe dysproporcje widzimy w źródłach emisji rakotwórczego benzopirenu. Tutaj niska emisja ponosi winę w aż 84%, przemysł w 10%, a transport drogowy zaledwie w 1% (dane KOBiZE za 2017 rok).

Warto też zauważyć – i tutaj nie trzeba się odwoływać do danych liczbowych – że problem smogu latem praktycznie zanika, mimo wzmożonego ruchu samochodowego. Smog pojawia się dopiero zimą, gdy wszyscy ogrzewamy nasze domy. Tak więc – choć bez wątpienia ruch samochodowy jest źródłem zanieczyszczeń (emisja tlenków azotu) – silniki spalinowe nie są głównym winowajcą odpowiadającym za powstawanie smogu.

Jaki z tego wniosek? To nie dymy z fabrycznych kominów i samochodowe spaliny najbardziej zatruwają powietrze, którym oddychamy. Robią to nasze niewłaściwie ogrzewane domy.

Niewłaściwe ogrzewanie domów, czyli co?

Mówiąc o niewłaściwym ogrzewaniu domów, mamy na myśli głównie:

•stosowanie kotłów węglowych (przypomnijmy: szkodliwe produkty powstałe w wyniku spalania opału to: dwutlenek węgla, tlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie oraz pyły zawieszone PM10, PM2,5)
•spalanie odpadów, plastiku, tworzyw sztucznych
•straty ciepła wynikające z nieszczelności budynków
•straty ciepła wynikające z przesterowań (nieefektywne ogrzewanie pomieszczeń)

Skutki oddziaływania smogu na organizm człowieka

Zła jakość powietrza sprawia, że ciężej nam się oddycha, gorzej się czujemy, a także częściej zapadamy na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Nie są to jedyne skutki oddziaływania smogu na nasz organizm. W perspektywie długofalowej skażone powietrze przyczynia się do rozwoju:

•nowotworów
•przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
•astmy i alergii
•choroby wieńcowej i niewydolności serca
•groźnych ataków duszności
•nadciśnienia tętniczego
•kłopotów z gardłem, krtanią, oskrzelami
•zapalenia spojówek
•zaburzeń koncentracji
•problemów ze snem

Jak zapobiegać degradacji środowiska?

Wydaje się więc, że – poza rozwiązaniami ustawowymi (uchwały antysmogowe, programy wspierające nowe standardy ogrzewania domów indywidualnych) – kluczem do poprawy sytuacji ekologicznej w naszym kraju jest edukacja społeczna oraz powszechne użytkowanie nowych technologii grzewczych. Poprawę jakości powietrza przyniesie tylko promowanie dobrych praktyk oraz wskazywanie korzyści wynikających z ich wdrożenia.

Czy Polacy są tego świadomi? Czy wiedzą, które skutki rozwoju cywilizacyjnego niszczą ich zdrowie? Czy zaliczają do nich niewłaściwe ogrzewanie własnych domów? Jakie w związku z tym podejmują działania?

Wkrótce na naszym blogu opublikujemy wnioski z sondażu przeprowadzonego w lutym 2020 roku przez BioStat® Centrum Badawczo-Rozwojowe na zlecenie firmy SALUS Controls. Raport zatytułowany Smog i ekologia oczami Polaków jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak na co dzień dbamy o ekologię oraz czy wykorzystujemy do tego celu technologię Smart Home. Już dziś zapraszamy do lektury.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover1.jpg|_|Konfigurator SALUS Controls jest przyjaznym w obsłudze narzędziem pomagającym w stworzeniu systemu sterowania ogrzewaniem.;;https://salus-controls.pl/2020/10/09/konfigurator-systemu-sterowania-salus-controls-ile-kosztuje-inteligentny-dom/;;Konfigurator systemu sterowania SALUS Controls – ile kosztuje inteligentny dom?;;

Posiadacze, inwestorzy oraz instalatorzy systemów inteligentnego sterowania domem wiedzą, że zakup ten jest inwestycją, która polepsza komfort życia. Jeżeli rozważasz zainwestowanie pieniędzy w nowoczesną automatykę budynkową, chcesz wiedzieć, z jakiego rzędu wydatkiem musisz się liczyć. I w tym miejscu od razu zdradzamy, że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od nieruchomości oraz potrzeb i oczekiwań jej użytkowników.

Z tekstu się dowiesz:
• czym jest i do czego służy konfigurator systemu SALUS Controls?
• od czego zależy koszt instalacji systemu?

Smart Home to więcej niż wygoda

Komfort, który oferuje automatyka domowa, nie ogranicza się jedynie do zdalnego wyłączania żelazka lub włączania lampy. Inteligentne sterowanie domem oznacza:

a. optymalną regulację ogrzewania: idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu
b. domową ekonomię: mniejsze wydatki za pobór energii
c. sterowanie urządzeniami, np. roletami, oświetleniem, zraszaczami ogrodowymi
d. bezpieczeństwo mienia: czujniki alarmowe, powiadomienia SMS
e. ochronę środowiska: mniejszą emisję zanieczyszczeń
f. komfort i wygodę na co dzień

Inteligentny dom kojarzy się dziś z nowoczesnością, energooszczędnością, bezpieczeństwem, kontrolą wydatków. Scenariusze zależności między pracującymi w systemie urządzeniami są niemal niewyczerpane. Otwarta natomiast pozostaje kwestia tworzenia systemu oraz jego ceny. I dlatego specjaliści techniczni firmy SALUS Controls stworzyli konfigurator systemu.

Konfigurator systemu – co to jest?

Konfigurator SALUS Controls jest przyjaznym w obsłudze narzędziem doboru pomagającym instalatorowi/użytkownikowi w skompletowaniu produktów i stworzeniu systemu najlepiej  odpowiadającego potrzebom domowników. Mamy różne architektonicznie domy/mieszkania, różne typy instalacji grzewczych. Rytm życia każdego z nas też jest inny. Nie istnieje więc system uniwersalny. Taki, którego z góry zaprogramowane ustawienia sprostają oczekiwaniom wszystkich. Dlatego elementy sterujące inteligentnym domem trzeba dobierać indywidualnie. „Uszyć na miarę", jak strój u krawca.

Konfigurator systemu SALUS Controls powstał w oparciu o doświadczenia naszych ekspertów wyniesione z rozmów z klientami dzwoniącymi na Infolinię Wsparcia Technicznego. Wiedząc, jakie są ich najczęstsze pytania, a także, jakie problemy mają użytkownicy i instalatorzy z wyborem urządzeń i dostosowaniem ich do warunków panujących w budynku, stworzyliśmy „wirtualną wersję doradcy”, czyli konfigurator. Skorzystać z niego możesz w dowolnym momencie, pracując we własnym tempie, wybierając różne kombinacje produktów oraz na bieżąco kalkulując możliwości sterowania oraz koszty.Posługiwanie się konfiguratorem SALUS Controls w opcji "użytkownik" polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dotyczących warunków technicznych budynku (rodzaj instalacji, powierzchnia podłogi, liczba grzejników etc.). Informacje te są kluczowe dla wyboru urządzeń sterujących. W opcji "instalator" pytania mają bardziej techniczny charakter, pytamy np. o liczbę rozdzielaczy (co odpowiada liczbie potrzebnych listew sterujących), liczbę pętli podłączonych do rozdzielacza.

Po podaniu odpowiedzi konfigurator wskazuje listę i liczbę potrzebnych produktów; dostępne warianty, z których można wybrać odpowiednie pod względem funkcji, ceny, designu.

Na zakończenie program konfigurujący wskazuje propozycje produktów opcjonalnych, czyli takich, których zakup może się okazać konieczny dopiero podczas montażu (czujnik temperatury, osłona zabezpieczająca głowicę, moduł przekaźnika 16A, dodatkowy wzmacniacz sieci ZigBee etc.). W ten sposób powstaje poglądowa kalkulacja kosztów.

Inteligentny dom – ile kosztuje wdrożenie systemu?

Od czego zacząć?

Na początku musisz wiedzieć, czy zależy Ci na sterowaniu ogrzewaniem przez Internet. Z jednej strony ta opcja wymaga dopłaty, ale z drugiej – nieporównywalnie podnosi wygodę i funkcjonalność całego systemu. Następnie należy podać, jakim typem ogrzewania chcesz sterować: grzejnikowym, podłogowym, elektrycznym. Jeżeli w grę wchodzi sterowania ogrzewaniem mieszanym, trzeba uwzględnić produkty potrzebne do regulowania systemu grzewczego obu typów (podłogowego i grzejnikowego). Akcesoria Smart Home to dodatkowy koszt.

Charakterystyka przykładowego domu

Budynek, na podstawie którego orientacyjnie pokażemy działanie naszego konfiguratora, jest parterowy, z użytkowym poddaszem. Na dole znajduje się ogrzewany podłogówką salon z kuchnią oraz łazianka, a na poddaszu trzy ogrzewane grzejnikowo sypialnie – w każdej jeden kaloryfer. Łącznie pięć pomieszczeń. W łazience jest jedno okno. Załóżmy, iż mieszkańcy się zdecydowali na sterowanie przez Internet, z wykorzystaniem wybranych akcesoriów SALUS Smart Home. Jakie produkty wskazał konfigurator? Co dzięki nim zyskają domownicy?

Poznaj możliwości: jak działa konfigurator?

Podzielmy obszary sterowania domem na trzy kategorie:

• sterowanie ogrzewaniem
• sterowanie oświetleniem i roletami
• przykładowe reguły OneTouch
• wykrywanie awarii

Sterowanie ogrzewaniem

Aby w tak zaprojektowanym domu sterować ogrzewaniem przez Internet, trzeba się zaopatrzyć w: regulatory temperatury – np. nowoczesny Quantum SQ610RF z wbudowanym czujnikiem wilgotności oraz funkcją Warm Floor. Optymalne sterowanie instalacją grzewczą osiąga się regulując temperaturę indywidualnie w każdym pomieszczeniu, a więc zawsze potrzeba tyle regulatorów, ile pokoi. Ogrzewany płaszczyznowo dół wymaga listwy sterującej i siłowników (np. samoregulujący siłownik THB). Do sterowanie trzema grzejnikami w sypialniach należy zakupić trzy bezprzewodowe głowice termostatyczne. No i oczywiście „serce” systemu, bez którego nie ma możliwości kierowania domem online – bramka internetowa UGE600.

Sterowanie oświetleniem i roletami

Chcąc stworzyć funkcjonalne reguły OneTouch (więcej o regułach OneTouch tutaj) dla oświetlenia i rolet, do kosztów systemu należy doliczyć dodatkowo akcesoria (wybór urządzeń w zależności od reguł):

Smart Relay (SR600)
Roller Shutter (RS600)
Smart Plug (SPE600, inteligentna wtyczka)

Jak działają te produkty? Smart Plug, jako rozszerzenie gniazdka elektrycznego, steruje wpiętymi w nie urządzeniami. Smart Relay umożliwia sterowanie odbiornikiem o mocy obciążeniowej do 16A. Roller Shutter steruje napędami rolet okiennych i oświetleniem (230V AC). Dzięki tym niewielkim gabarytowo sprzętom dostosujesz do swoich potrzeb moment włączania lub wyłączania światła w wybranych pomieszczeniach lub uzależnisz pracę lamp od innych czynności, np. wejścia do pokoju, zamknięcia okna, uruchomienia wentylatora etc. Za ich pomocą stworzysz także symulację obecności domowników wtedy, gdy dom stoi pusty. Ostateczny koszt zależy od tego, iloma roletami/urządzeniami w domu chcesz sterować.

Jakie reguły OneTouch możesz tworzyć?

W aplikacji SALUS Smart Home zaprogramujesz zależności – scenariusze pracy urządzeń. Przykładowo:

 1. O zachodzie słońca w korytarzu zapali się lampka, a o wschodzie – zgaśnie.
 2. W godzinach porannych rolety w sypialniach się otworzą na 30%, po godzinie na 60%, a po kolejnej na 100%.
 3. Podczas otwarcia okna ogrzewanie w łazience się wyłączy.
 4. O 20:00 temperatura z 22 ℃ obniży się do 20 ℃, ale w łazience podłoga pozostanie komfortowo ciepła do godziny 23:00.
 5. Po naciśnięciu zamontowanego przy drzwiach wyjściowych aktywatora reguł OneTouch, temperatura zadana we wszystkich pokojach spadnie do 18 ℃, w salonie i jadalni zamkną się rolety i zgaśnie światło.

Aby urzeczywistnić te scenariusze w naszym przykładowym domu – poza bramką internetową, aplikacją (bezpłatna) oraz regulatorami temperatury – potrzeba: minimum pięciu Roller Shutterów do automatycznej obsługi rolet, czujnika otwarcia do łazienki, przycisku aktywującego regułę przy wyjściu z domu, inteligentnych wtyczek, których liczba zależy od liczby lamp, mających się wyłączyć w momencie wyjścia. Załóżmy, że potrzeba więc dwóch Smart Plugów i Smart Relaya.

To  wszystko można bez pośpiechu przemyśleć i po podjęciu decyzji wprowadzić w pola konfiguratora.

Wykrywanie awarii

Czujniki wykrywające awarie domowe są elementami serii SALUS Smart Home, co oznacza, że do ich działania jest niezbędna bramka oraz aplikacja. W zależności od tego, które, gdzie i ile czujników chcemy zamontować, poniższe kwoty musimy zwielokrotnić:

Jak działają te urządzenia? Czujnik dymu wykrywa dym. Czujnik zalania wykrywa wodę na powierzchni lub stykach. Czujnik otwarcia wskazuje, które okna/drzwi zostały otwarte oraz umożliwia wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia. Urządzenia w systemie pozwalają na otrzymywanie wiadomości SMS o zdarzeniu.

Podsumowując

Oferta jest bogata, ale czy musisz być bogaty, żeby z niej skorzystać? Firma SALUS Controls proponuje klientom nie tylko ekskluzywne linie premium, ale i dobre na start, standardowe warianty produktów, które świetnie się sprawdzą, a jednocześnie będą przyjazne dla portfela.

Skorzystaj z naszego konfiguratora i sprawdź, jakie rozwiązania najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Dane wprowadzone do programu konfigurującego pomogą Ci się zorientować, ilu i jakich urządzeń będziesz potrzebował do sterowania domem oraz stworzą przybliżony kosztorys całego przedsięwzięcia.

Co ważne, kwoty będą poglądowe – liczone w oparciu o ceny katalogowe netto. Pamiętaj, że nasi dystrybutorzy na pewno zaproponują Ci korzystny rabat.

W razie jakichkolwiek wątpliwości radą służą świetnie wyszkoleni instalatorzy oraz ekipa techniczna SALUS Controls.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover_v1.jpg|_|Od 2021 roku w życie wchodzą nowe standardy energetyczne budynków. Sprawdź, jakie!;;https://salus-controls.pl/2020/10/02/ogrzewanie-a-nowe-standardy-wt-2021/;;Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021;;

WT 2021, czyli stworzona pod kątem energooszczędności oraz troski o środowisko naturalne, aktualizacja warunków technicznych stawianych budynkom powstającym od 1.01.2021 roku.

Z uwagi na stały rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja wytycznych dopuszczających budynek do użytku pod kątem jak najniższych strat energii powstaje średnio co 5-6 lat – ostatnią nowelizację Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło w roku 2017 (WT 2017).

Jakim przepisom rozporządzenia trzeba będzie sprostać tym razem? Jakie to będzie miało konsekwencje dla wyboru oraz użytkowania urządzenia grzewczego?

Nowe wytyczne energooszczędnego domu

Standardy WT 2021 są związane z izolacyjnością cieplną oraz oszczędnością energii. Nowe wymogi dla budynków i instalacji obejmują zmianę maksymalnych dopuszczalnych wartości współczynników:

Chodzi więc o ścisłą kontrolę nad tym, ile budynek straci ciepła (ile ciepła „ucieknie” przez izolację, stolarkę okienną) oraz jakie jest jego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną niezbędną do ogrzania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU, oświetlenia. Oczywiście w obu sytuacjach dąży się do jak najmniejszych strat energetycznych, a więc do jak najniższych wartości U i EP.

Dla energooszczędności domu istotny jest także współczynnik EK, który w projekcie określa zapotrzebowanie na energię końcową. Uwzględnia on dwa poprzednie współczynniki, ponieważ określa, ile energii zostanie rzeczywiście zużytej oraz jak bardzo danym paliwem obciążone zostanie środowisko, co z kolei wynika zarówno z konstrukcji danego budynku, jak i z pracujących w nim instalacji.

Obostrzeniom będzie podlegał każdy projekt domu jednorodzinnego, który pozwolenie na budowę otrzyma po 31 grudnia 2020 roku. Do nowych norm WT 2021 dostosować się będą musiały także budynki, które od tej daty będą rozbudowywane lub modernizowane. Co ważne, wszystkie projekty, które nie zostaną sfinalizowane do końca roku 2020 także będę podlegały nowym warunkom technicznym.

WT 2021 a ogrzewanie budynku jednorodzinnego

Współczynnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię początkową (EP) ściśle się wiąże z rodzajem zastosowanego w domu ogrzewania. Aby projekt domu jednorodzinnego odpowiadał nowemu rozporządzeniu, nie wystarczy zadbać o właściwa izolację obiektu – równocześnie trzeba postawić na instalację grzewczą wykorzystującą surowce odnawialne.

Obecnie EP dla budynku jednorodzinnego nie może przekraczać wartości 95 kWh/(m2/rok). Nowe przepisy redukują tę wartość do 70 kWh(m2/rok).

Trzeba zaznaczyć, iż nowych restrykcyjnych standardów nie spełniają nie tylko tradycyjne kotły na węgiel, ale także kotły olejowe i gazowe – również te najnowszej generacji.

Wybór urządzenia grzewczego

Jakie urządzenie grzewcze najlepiej spełnia wymogi Ministerstwa Infrastruktury?

Do obniżenia wskaźnika EP najbardziej się przyczyniają odnawialne źródła energii (OZE), czyli takie, które w procesie przetwarzania wykorzystują energię wiatru, promieniowania słonecznego, energię geotermalną.

Co z tym się wiąże, coraz większą popularność zyskują pompy ciepła – urządzenia te najlepiej spełniają wymagania WT 2021 w odniesieniu do EP, ponieważ umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku.

Pompa ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej, wymuszając przepływ ciepła z gruntu, wody lub powietrza do ogrzewanych pomieszczeń i/ lub instalacji CWU.

Wprawdzie obecnie większość pomp ciepła jest zasilanych drogą energią elektryczną, jednak wykorzystują one surowce odnawialne, które są darmowe i niewyczerpane.

Nowe eko trendy

W ślad za nowymi przepisami i z myślą o jak najtańszej eksploatacji gospodarstw domowych, z pewnością wzrośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak:

 1. Panele fotowoltaiczne, które umożliwiają zamianę energii promieni słonecznych w energię elektryczną, co w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem stanie się źródłem zasilania pomp ciepła.
 2. Rekuperacja, czyli wentylacja przebiegająca z odzyskiwaniem ciepła pochodzącego z usuwanego, zużytego już powietrza (bez wychładzania i zawilgacania pomieszczeń). Rekuperator jest wymiennikiem ciepła: świeże powietrze zostaje ogrzane ciepłem w nim zgromadzonym (z powietrza wymienianego) oraz oczyszczone z alergenów.

Sterowanie ogrzewaniem w służbie energooszczędności

Wymogi techniczne domów jednorodzinnych zawarte w WT 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc dużego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze (ogrzewanie płaszczyznowe; podłogówka) oraz automatyka sterująca.

Dlaczego?

Chociażby dlatego, że – optymalne w myśl nowych przepisów – urządzenia grzewcze, pompy ciepła, najlepszą sprawność osiągają w systemach niskotemperaturowych. Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego sterowania. Nie wspominając o tym, że zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosowuje temperaturę w domu do indywidualnych potrzeb użytkownika, ograniczając kosztowne i nieekologiczne stany przesterowania.

Idąc o krok dalej, optymalizację poboru energii, wynikającą z zastosowania automatyki (systemy sterujące ogrzewaniem), można założyć już na etapie projektowania budynku, jako wspomaganie rozwiązań budowlanych.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Firma SALUS Controls posiada w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym – przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet (z wykorzystaniem bramki i aplikacji internetowej). Oszczędności, ekologia oraz zwiększony komfort cieplny to najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania naszych urządzeń.

Zalety produktów marki SALUS Controls:
Przykładowe produkty SALUS Controls

Quantum SQ610RF to wielofunkcyjny regulator temperatury z wbudowanym czujnikiem wilgotności, przeznaczony do bezprzewodowego sterowania produktami serii SALUS Smart Home. SQ610RF zapewnia sterowanie online (poprzez UGE600 i aplikację mobilną). Wśród wielu rewolucyjnych cech tego urządzenia na uwagę zasługują: możliwość wyboru algorytmu sterującego (ITLC, histereza, siłownik THB), wejście na dodatkowy czujnik (temperatury, zajętości – np. karta hotelowa), blokada PIN i ustawienie limitów temperatury (hotelarstwo), a także luksusowa funkcja komfortowej podłogi (Warm Floor).

Z kolei VS10WRF to cyfrowy regulator temperatury z precyzyjnym algorytmem grzania TPI, również z wejściem na dodatkowy czujnik temperatury (podłogi/powietrza) lub zajętości (np. karta hotelowa). VS10WRF służy do bezprzewodowego sterowania urządzeniami z serii SALUS Smart Home: listwa centralna KL08RF, głowica TRV, moduł sterujący RX10RF. Może być sterowane offline (z koordynatorem CO10RF – wówczas pracuje jako regulator tygodniowy, dobowy lub programator czasowy CWU – z RX10RF) oraz online (za pomocą bramki UGE600 i aplikacji SALUS Smart Home). Oferuje możliwość tworzenia własnych harmonogramów.

UGE600, czyli uniwersalna bramka internetowa do urządzeń serii SALUS Smart Home. Sprzedawana z kablem LAN i zasilaczem, jest łatwym w montażu koordynatorem systemu SALUS Smart Home, który – wraz z bezpłatną aplikacją – pozwala na bezprzewodowe sterowanie online urządzeniami w sieci. Obsługa urządzeń następuje z poziomu smartfona lub komputera.

Reasumując

Aby spełnić standardy określone w nowym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury, domy jednorodzinne będą musiały być dobrze izolowane oraz zasilane zieloną energią (obojętną dla środowiska). Im większy udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku mieszkalnego, tym większe szanse na sprostanie standardom WT 2021.

Naszą przyszłością są więc domy energooszczędne, w których zaletą nie do przeceniania – poza wymiarem ekologicznym – jest tańsza eksploatacja (ciepło akumulowane wewnątrz budynku).

Urządzenia sterujące ogrzewaniem nie tylko znacznie się przyczyniają do podniesienia komfortu cieplnego użytkowników, ale – poprzez ograniczenie stanów przesterowania i bezcelowego zużywania energii – wspomagają walkę z globalnymi zmianami klimatycznymi i ich fatalnym wpływem na zdrowie człowieka.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/10/cover.jpg|_|Pobierz i bądź zawsze NA PLUSIE!;;https://salus-controls.pl/2021/02/23/aplikacja-mobilna-salus-plus/;;Aplikacja mobilna SALUS Plus;;

Z dumą przedstawiamy nasze nowe narzędzie mobilne służące do pracy z produktami marki SALUS Controls!

SALUS Plus to przyjazna w obsłudze aplikacja mobilna dająca INSTALATOROM i UŻYTKOWNIKOM naszych urządzeń dostęp do informacji produktowych oraz zapewniająca szybkie wsparcie techniczne.

SALUS Plus oferuje INSTALATOROM stworzoną tylko dla nich indywidualną STREFĘ INSTALATORA, w której obsługiwany jest atrakcyjny program lojalnościowy. Polega on na wypłacaniu pieniędzy za zakup produktów SALUS Controls.

Jeśli na co dzień pracujesz z naszymi produktami, aplikacja pozwoli Ci czerpać z tej współpracy dodatkowe korzyści finansowe.

Jeśli jeszcze Cię z nami nie ma - już dziś czas to zmienić!

Aby skorzystać z programu wystarczy pobrać aplikację i założyć konto firmowe INSTALATORA.

#wspieramypolskiegoinstalatora

Szczegóły:

Aplikacja SALUS Plus

Dołącz do programu SALUS Plus.

Instaluj, PUNKTuj i zarabiaj!

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/akt2222.png;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/telefonnn.png;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/tlo_nowe.jpg|_|Dowiedz się, do czego służy nasz nowy produkt!;;https://salus-controls.pl/2021/02/19/nowosc-stacja-ladujaca-dla-sq610rf-i-wq610rf-charging-dock/;;NOWOŚĆ! Stacja ładująca dla SQ610RF i WQ610RF (charging dock);;

Teraz naładujesz regulator Quantum SQ610RF, a także WQ610RF za pomocą nowoczesnej stacji dokującej!

Do czego służy nasz nowy produkt?

Dzięki niemu wygodnie naładujesz baterie dwóch modeli bezprzewodowych regulatorów temperatury SQ610RF oraz WQ610RF za pomocą portu USB.

Co otrzymasz w zestawie?

Nasz charging dock cechuje poręczność obsługi i nowoczesny, minimalistyczny design.

Na co dzień z powodzeniem może posłużyć jako miła dla oka podstawka dla Twojego regulatora.

Więcej szczegółów poznasz: tutaj

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/CDEU.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/x.png;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/fffff.jpg|_|Wypróbuj nasz detektor!;;https://salus-controls.pl/2021/02/19/czujnik-ruchu-ms600-nowosc/;;Czujnik ruchu MS600 – nowość!;;

Długo oczekiwany produkt już w sprzedaży!

Niech Twój dom dotrzyma Ci kroku!

Czujnik ruchu – podobnie jak inne detektory dostępne w naszej ofercie – jest częścią inteligentnego systemu sterowania  SALUS Smart Home. Do prawidłowego działania czujnika potrzebne jest więc „serce” sytemu - bramka UGE600 - oraz darmowa aplikacja internetowa.

Jak działa czujnik ruchu?

W połączeniu z inteligentną wtyczką (SPE600) lub przekaźnikiem (SR600) urządzenie umożliwia włączanie lub wyłączanie oświetlenia w następstwie wykrycia ruchu.

Jest doskonałym uzupełnieniem systemu, usprawniającym tworzenie domowych scenariuszy – reguł OneTouch.

Więcej parametrów technicznych naszego MS600 poznasz: tutaj

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/MS600.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/MS600_01.png;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/MS600-tlo.jpg|_|Zapraszamy do lektury wniosków z raportu Smog i ekologia oczami Polaków.;;https://salus-controls.pl/2021/02/05/smog-i-ekologia-oczami-polakow-raport-i-wnioski/;;Smog i ekologia oczami Polaków – raport i wnioski;;

Jakość powietrza - do przemyślenia

Człowiek – często bezwzględnie – dostosowuje do swoich potrzeb środowisko naturalne. Takie działania nie pozostają bez echa. Wydarzenia minionego roku pokazują, że paraliżujące ludzkość kataklizmy środowiskowe (np. pożary w Australii, na Ukrainie) oraz epidemiologiczne (np. światowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2) są możliwe nie tylko w nieokreślonej przyszłości, ale w każdej chwili.

To samo dotyczy zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska. Nie boimy się ich, bo dopóki nie „spadają na głowę”, wydają się odległe. Tymczasem do roku 2020 epidemiologiczny paraliż świata także wydawał się nierealny. A właśnie trwa. Warto wyciągnąć z tego wniosek i zadziałać odwrotnie – skoro tak skutecznie możemy świat niszczyć, równie skutecznie możemy mu pomagać.

Zapraszamy do lektury raportu Smog i ekologia oczami Polaków, powstałego w oparciu o wyniki badań wykonanych w lutym 2020 roku przez BioStat® Centrum Badawczo-Rozwojowe na zlecenie SALUS Controls Polska.Smog i ekologia oczami Polaków - pobierz raportDo kogo jest skierowany raport o jakości powietrza, którym oddychamy?

 1. Jeżeli jesteś lub chcesz być świadomym konsumentem – ten raport jest dla Ciebie.  Dostarczy informacji i pozwoli usystematyzować posiadaną już wiedzę.
 2. Jeżeli zależy Ci na bieżących danych na temat ekologicznych nastrojów Polaków – poświęć chwilę czasu na lekturę. Dowiesz się, co aktualnie społeczeństwo myśli i robi, aby chronić środowisko.
 3. Jeżeli jesteś instalatorem systemów Smart Home – przeczytaj. Nasz raport pomoże Ci wskazać klientom ekologiczne korzyści wynikające z ich zakupu.

Smog a nasza świadomość

Gospodarstwa domowe są największym źródłem szkodliwych zanieczyszczeń powietrza – dobrze rozpoznajemy problem. To jeden z najcenniejszych wniosków z przeprowadzonego badania: jesteśmy świadomi swojego zgubnego wpływu na środowisko. W związku z od lat aktualnym kryzysem ekologicznym najbardziej obawiamy się o nasze zdrowie (strach przed chorobami cywilizacyjnymi). W trosce o siebie i najbliższych warto więc przemyśleć, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom pyłowym i poprawić jakość powietrza.

Jak wynika z raportu, Polacy słabo wiążą sterowanie ogrzewaniem z ochroną przyrody, częściej z oszczędnościami. Pamiętajmy – mądre sterowanie instalacjami domowymi to ważny krok na drodze do ekozmian. W pierwszej kolejności trzeba więc wziąć pod lupę własne gospodarstwo domowe – np. to, czym oraz w jakim trybie ogrzewamy dom/mieszkanie. Niech temperatura w pokojach nigdy nie będzie przypadkowa. W jaki sposób to osiągnąć? Z pomocą nowoczesnych technologii. Na rynku istnieją produkty, które wspomagają nie tylko komfort cieplny domowników (wybrane harmonogramy grzania), ale i ochronę środowiska (oszczędność energii).

Smart Home a walka ze smogiem

To powiązanie niestety nie od razu dostrzegamy – oto kolejny cenny wniosek z badania. Smart Home powinien być szeroko postrzegany jako technologiczne ekowsparcie, towarzysz dnia codziennego. Pomocnik domowy, a nie przybysz z kosmosu, którego nie każdy ma odwagę zaprosić do domu. Być może potencjalni użytkownicy widzą zastosowanie smart systemów w zbyt wąskim zakresie. Rozwiązaniem problemu może być pokazanie, że: choć dziś jeszcze z niego nie korzystasz, jutro bez Smart Home nie wyobrazisz sobie życia.

Smart Home kojarzy się Polakom z nowoczesnością, wygodą, ułatwieniami, kontrolą. To dobre skojarzenia, które potwierdzają zasadę, iż za jakość i komfort trzeba trochę więcej zapłacić. Choć badanie pokazuje, że to nie cena, lecz nieświadomość korzyści powstrzymuje nas przed zakupem, oczywistym jest, że nie każdego stać na technologię Smart Home. Jednak każdy może ją doceniać i promować. Im więcej osób wpisze Smart Home na swą wish list, tym szybciej stanie się on standardem.

Wydaje się, że największym wrogiem nowoczesnych technologii jest niezdecydowanie oraz niska motywacja ankietowanych do ich zakupu. Tymczasem odkładanie na później decyzji o zakupie to gra w „wieczne nigdy”. Polacy nie dostrzegają wszystkich korzyści z użytkowania smart systemów. Nie od razu postrzegają je jako inwestycję (ekologia, oszczędności), od razu natomiast jako wygodę (zdalne sterowanie).

Jak wynika z raportu - chociaż wiemy, że codzienna ochrona środowiska realnie wspomaga przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatycznym – nie zawsze wiemy, że użytkowanie produktów Smart Home jest ekologiczne. Łatwiejszym i bliższym skojarzeniem są jednak oszczędności. Co więcej, nie zawsze wiążemy jedno z drugim. Choć wiemy, że codzienna ochrona środowiska wspomaga przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatycznym, niezbyt wyraźnie widzimy, że z ekologią wiąże się ekonomia: emisja zanieczyszczeń jest mniejsza, a pieniądze zostają w portfelach. Widać to szczególnie na przykładzie smart technologii: sterowanie ogrzewaniem zmniejsza i straty energii, i wydatki na nią. Warto żyć w myśl zasady: oszczędzam pieniądze, oszczędzając planetę. To zaległości, które trzeba nadrobić.

Co możemy zrobić jako konsumenci, aby poprawić jakość powietrza?

Zainteresujmy się kampaniami proekologicznymi – są skarbnicą wiedzy na temat bolączek cywilizacyjnych. Zdobądźmy informacje o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoje, swojego domu. Sprawdźmy, jakie złe nawyki warto zmienić, a także, w co inwestować pieniądze, żeby się skutecznie bronić przed skutkami zagrożeń i poprawić jakość powietrza. Przyjrzyjmy się swoim nawykom. Znajdźmy własne sposoby na ograniczanie zanieczyszczania środowiska (np. mądre prowadzenie gospodarstwa domowego) i unikanie wyniszczających ludzkość chorób (np. zdrowszy styl życia). Zmieńmy złe nawyki i wykorzystajmy do tego technologię. Bądźmy smart. Od małych zmian rozpocznijmy wielką rewolucję.

Doceńmy potęgę branży Smart Home! To nie tylko wygoda i oszczędności, ale i EKOLOGIA.

Decyzja o zakupie ekologicznych systemów sterowania instalacjami w domu poprawi komfort życia przyszłych pokoleń Polaków. Równie istotne jest jednak to, co TU i TERAZ. Pomyślmy o komforcie własnego życia. Nasze zdrowie, nasze bezpieczeństwo, nasze oszczędności, nasza wygoda – na wiele spraw nieświadomie wpływamy każdego dnia. Wpływajmy świadomie.

Co mogą zrobić przedsiębiorcy branży Smart Home?

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/cover.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/MS600-tlo.jpg|_|Algorytmy sterowania ogrzewaniem decydują o skuteczności i funkcjonalności regulatorów temperatury. ;;https://salus-controls.pl/2020/12/23/regulatory-temperatury-co-steruje-ogrzewaniem/;;Jak ekonomicznie palić w piecu? Poznaj algorytmy sterowania ogrzewaniem;;

Z tekstu się dowiesz:

Regulatory temperatury - co steruje ogrzewaniem?

Algorytm sterowania ogrzewaniem to nic innego jak wbudowany w regulator temperatury schemat grzewczy odpowiedzialny za utrzymywanie w pomieszczeniu temperatury zadanej. Decyduje on o skuteczności i funkcjonalności urządzenia. Dokładność algorytmu przekłada się na precyzyjne sterowanie ogrzewaniem, a co z tym się wiąże – na niższe rachunki i zadowolenie użytkownika.

Jak ekonomicznie i ekologicznie palić w piecu? Na czym polega różnica pomiędzy prostym, a zaawansowanym technologicznie algorytmem sterującym? Który najlepiej się sprawdzi do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym, a który do sterowania ogrzewaniem podłogowym?

Jak palić w piecu? Sterowanie ogrzewaniem to matematyka

Ogrzewanie grzejnikowe (konwekcyjne) cechuje szybkie nagrzanie kaloryferów do wysokich temperatur, a w konsekwencji szybkie ogrzanie pomieszczeń (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut). Podobnie w odwrotną stronę – szybkie wystudzenie grzejników oraz pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe z kolei charakteryzuje niska temperatura powierzchni grzewczej, jak również duża bezwładność cieplna (długi czas nagrzewania i stygnięcia – do kilku godzin).

Nie każdy program regulacji jest odpowiedni dla każdego typu ogrzewania. Chcąc wybrać do swojego domu najwłaściwszy system sterowania warto mieć tego świadomość.

Histereza CO

Jest to najprostszy dwupołożeniowy algorytm (włącz/wyłącz). Pracuje w oparciu o różnicę, przy której regulator po osiągnięciu zadanej przez użytkownika temperatury ponownie wysyła do kotła sygnał zapotrzebowania na grzanie. Powoduje to ciągłą oscylację temperatury – dogrzanie, wychłodzenie, dogrzanie, wychłodzenie itd. Jeśli histerezę ustawiono na poziomie ± 0,5 stopnia Celsjusza, a wartość żądana wynosi 23 stopnie, regulator uruchomi kocioł, gdy temperatura spadnie do 22,5 stopni, a wyłączy, gdy wzrośnie do 23,5. Ten schemat opiera się na lekkich przesterowaniach, nie gwarantuje precyzji. Z uwagi na dużą bezwładność ogrzewania podłogowego histereza nie jest zalecana w sterownikach przeznaczonych dla podłogówki. Bardziej zadowalające efekty daje w ogrzewaniu grzejnikowym.

PWM

Bardziej stabilnym rozwiązaniem jest sterowanie impulsowe, czyli Pulse-Width Modulation. To również dwupołożeniowy mechanizm (włącz/wyłącz), lecz jako dodatkowy parametr uwzględniono w nim czas grzania. W PWM różnica między temperaturą zadaną, a temperaturą aktualną decyduje o tym, jak długo urządzenie grzewcze będzie pracowało. Odbywa się to na podstawie ustalonej tabeli wzorów. Dla lepszego zrozumienia przełóżmy ten mechanizm na regułę. Aby utrzymać temperaturę zadaną, jeżeli różnica temperatur wynosi X – urządzenie grzewcze się włączy na Y (z góry wyznaczony czas grzania). Mała różnica oznacza krótkie grzanie, duża – długie (różne pomieszczenia nagrzewają się w różnym czasie). Algorytm ten – z uwagi na uwzględnianie czasu nagrzewania – z dobrym skutkiem jest stosowany do sterowania podłogówką.

TPI

W przypadku TPI (Time Proporcional and Integral) – samouczącego się algorytmu czasowo-proporcjonalnego całkującego – sytuacja jest podobna jak przy PWM. Ten program nie pracuje jednak w oparciu o wzory. Jest skuteczniejszy, bo przelicza czas pracy pieca na bieżąco, na podstawie matematycznych całek. „Uczy się” zamiast korzystać z szablonów. Dzięki tym przeliczeniom sterownik „wie” na jak długo trzeba piec włączyć, żeby na wyznaczoną porę osiągnąć żądaną temperaturę. Sterownik "przewiduje": gdy temperatura zbliża się do spadku, odpowiednio wcześniej uruchamia grzanie. Szybszy czas reakcji w ustalonych stanach oraz ograniczenie przesterowania skutkuje lepszym wynikiem regulacji.

ITLC

Internal Temperature Load Compensation to zaawansowany technologicznie algorytm precyzyjnego utrzymywania temperatury, który można określić mianem nowego TPI. Jest dokładniejszy i – modulując czasem otwarcia/zamknięcia siłownika, zapewnia jeszcze lepszą kontrolę nad ogrzewaniem.

Sterowanie ogrzewaniem z regulatorami SALUS Controls, czyli jak palić w piecu, aby było komfortowo i ekonomicznie

Firma SALUS Controls oferuje regulatory temperatury odpowiednie dla wszystkich typów ogrzewania. W porównaniu z regulatorami konkurencyjnych marek wypada lepiej pod względem dopasowania algorytmu sterującego do rodzaju ogrzewania. Przykładowo, modele dedykowane podłogówce są wyposażone w PWM, nie ograniczają się do histerezy.

Każdy system należy rozpatrywać indywidualnie, ale przyjmijmy, że instalacje grzejnikowe – we współpracy z głowicami termostatycznymi  – obsłużą standardowe modele, jak również te z bezprzewodowej serii SALUS Smart Home. Natomiast przy ogrzewaniu podłogowym – poza serią Smart Home – najlepiej się sprawdzą produkty z linii Expert HTR, Expert NSB oraz Expert.

Oto przykładowe propozycje urządzeń sterujących ogrzewaniem:
VS30W

Cyfrowy, przewodowy regulator temperatury (model podtynkowy – montaż w puszce φ 60 mm) z systemem PWM i możliwością tworzenia harmonogramów. Służy do sterowania ogrzewaniem lub chłodzeniem płaszczyznowym (np. podłogówką). Za pośrednictwem przewodowej listwy sterującej sterownik wpływa na ekonomiczną pracę regulatorów dobowych (nocna redukcja temperatury – NSB). Współpracuje z KL08NSB lub KL06-M (230V) oraz z siłownikami typu NC lub NO.

HTRP-RF(50)

Cyfrowy bateryjny regulator z algorytmem grzania TPI oraz wejściem na dodatkowy czujnik temperatury podłogi/powietrza. Służy do bezprzewodowego sterowania urządzeniami serii SALUS Smart Home (listwa centralna KL08RF, głowica TRV , moduł sterujący RX10RF ). Można nim sterować offline (z koordynatorem CO10RF – wówczas pracuje jako regulator tygodniowy) oraz online (za pomocą bramki internetowej UGE600 i aplikacji SALUS Smart Home ). Zapewnia możliwość tworzenia własnych harmonogramów.

VS20BRF

Cyfrowy regulator temperatury z algorytmem grzania TPI oraz wejściem na dodatkowy czujnik temperatury (podłogi/powietrza) lub zajętości (karta hotelowa). Służy do bezprzewodowego sterowania urządzeniami z serii SALUS Smart Home (listwa centralna KL08RF, głowica TRV, moduł sterujący RX10RF. Można nim sterować offline (z koordynatorem CO10RF – wówczas pracuje jako regulator tygodniowy, dobowy lub programator czasowy CWU – z RX10RF) oraz online (za pomocą bramki UGE600 i aplikacji SALUS Smart Home). Daje możliwość tworzenia własnych harmonogramów i w zakresie sterowania ogrzewaniem współpracuje z asystentem głosowym Amazon ALEXA.

Quantum SQ610

Wielofunkcyjny regulator temperatury sterujący produktami serii SALUS Smart Home. Zapewnia opcję sterowania offline (poprzez CO10RF), online (poprzez UGE600 i aplikację mobilną) oraz przewodowo (przy bezpośrednim podłączeniu do regulatora urządzeń – np. przewodowej listwy sterującej, kotła). Wśród wielu zalet Quantum SQ610 na szczególną uwagę zasługują:

Na zakończenie zatrzymajmy się przy modelu Quantum, ponieważ jest on także wyposażony w opartą o algorytm ITLC funkcję optymizacji – OPTIMUM START / OPTIMUM STOP.

O co w niej chodzi?

O lepszą precyzję sterowania i większą dokładność pracy harmonogramów. Gdy funkcja OPTIMUM START jest włączona, regulator z odpowiednim wyprzedzeniem wysyła do źródła ciepła sygnał grzania. Dzięki temu zadana dla pomieszczenia temperatura jest osiągnięta na wyznaczoną godzinę. Natomiast, gdy włączona jest funkcja OPTIMUM STOP, sterownik zadziała odwrotnie – obliczy bezwładność systemu (czas wychłodzenia) i z wyprzedzeniem wyłączy źródło ciepła, aby na wskazaną godzinę temperaturę w pomieszczeniu obniżyć. W rezultacie, nie rezygnując z komfortu i utrzymując wpisaną w harmonogram temperaturę, unikamy przesterowania. Jest wygodnie i ekonomicznie.

OPTIMUM START i OPTIMUM STOP to opcjonalne (mogą zostać włączone lub wyłączone), energooszczędne dodatki, które – w kombinacji z inteligentnym algorytmem ITLC – czynią regulator temperatury jeszcze efektywniejszym w pracy i minimalizacji kosztów ogrzewania.

Jak widać, dla lepszego dopasowania urządzenia do danego systemu grzewczego, nowoczesne sterowniki marki SALUS Controls dają użytkownikowi opcję wyboru algorytmu sterującego. Oferta produktów jest bogata. Zależnie od budżetu i potrzeb użytkowników, każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2020/12/sygnal.jpg;;https://salus-controls.pl/wp-content/uploads/2021/02/MS600-tlo.jpg