5/10/22
Ceny paliw energetycznych będą stale rosły. Ciężko przewidzieć na jakim będą poziomie w najbliższym sezonie grzewczym, jak również w kolejnych. Oszczędzanie energii czeka każdego z nas. Jak na własną rękę zmniejszyć wydatki energetyczne, nie tracąc komfortu? Rozważne korzystanie z paliwa grzewczego to pierwsze, co nam przychodzi do głowy, jednak poprawa wydajności CO opłaci się bardziej.
Ulgi czy dofinansowania nie zatrzymają rosnącej inflacji. Odsuną tylko w czasie jej przykre skutki. Jeśli mamy do tego nastrój, możemy zażartować, że najtaniej będzie rozpalić ognisko i oprzeć się na tradycyjnym sposobie ogrzanie domu. Tyle że żarty, choć na pewno pomagają znieść rzeczywistość, nie przełożą się na oszczędzanie energii. Przemyślmy swoje kroki w tym trudnym okresie.
Wymiana instalacji na bardziej ekonomiczną nie jest jedyną opcja, aby płacić mniej. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taką inwestycję, natomiast każdy chce zrobić coś, co pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzanie domu. Zresztą nawet jeśli się zdecydujemy na modernizację całego CO, wciąż mamy szansę na zwiększenie oszczędności. Daje ją montaż odpowiedniego systemu sterującego instalacją grzewczą – każdym rodzajem.
Nieważne czy ogrzewamy budynek kotłem na paliwo stałe, ciekłe, elektryczne, gazowe. A może ogrzewamy dom ekologiczną pompą ciepła? To również nie ma znaczenia. Znaczenie ma przede wszystkim sposób, w jaki instalacja pobiera paliwo grzewcze, za które płacimy. Sposób ten może być niegospodarny, jeśli nie korzystamy ze sterowników do ogrzewania. Inwestycja w nie będzie zdecydowanie tańsza niż wymiana instalacji, a przyniesie upragnione efekty. Dlatego że zautomatyzowanie poboru energii jest niskoemisyjne i energooszczędne. Chroni środowisko naturalne i – co teraz ogromnie ważne – obniża rachunki.
Montaż systemu sterującego nie jest skomplikowany ani uciążliwy. Renomowane marki, takie jak SALUS Controls, oferują bezpłatne wsparcie podczas doboru, instalacji oraz późniejszego użytkowania produktów sterujących. Oszczędzanie energii jest łatwiejsze, niż się wydaje.
Źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła), sterowane przez automatykę grzewczą, produkuje jedynie tyle ciepła, ile realnie potrzebuje do utrzymania temperatury przez nas zadanej. Nie dochodzi do przegrzania wnętrz czy do wyziębienia, po którym trzeba jeszcze więcej energii, aby przywrócić komfortową dla nas temperaturę. Oczywiście pokojowe regulatory nie mają wpływu na ceny paliwa grzewczego, jednak bezbłędnie pilnują poboru. Dzięki temu koszty ogrzewania są mniejsze bez względu na to, jakim rodzajem opału ogrzewamy dom.
Jeżeli ogrzewanie budynku jest oparte na pomiarach płynących tylko z jednego pomieszczenia, np. z salonu, w którym został zamontowany regulator, w pozostałych pokojach temperatura będzie losowa. Nie jest to ani wydaje, ani, rzecz jasna, komfortowe. Zawsze komuś będzie albo za zimno, za gorąco. Sterowanie strefowe pozwala łatwo zarządzać ciepłem każdego pomieszczenia z osobna.
Inwestycja w jeden sterownik wydaje się mniejszym wydatkiem niż jednorazowy zakup kilku regulatorów temperatury – potrzebnych do sterowania strefowego. Jednak to pozory, gdyż taka kalkulacja dotyczy wydatku początkowego, a nie oszczędzania energii. W toku eksploatacji budynku sterowanie strefowe pozwoli zaoszczędzić na poborze energii, co mocno przewyższy oszczędności płynące z zakupu tylko jednego sterownika, montowanego w najczęściej użytkowanym pomieszczeniu.
SALUS Controls oferuje energooszczędne urządzenia służące do sterowania temperaturą w budynkach wykorzystujących każdy typ ogrzewania: grzejnikowe, podłogowe, elektryczne, nadmuchowe. Do wyboru są nowoczesne sterowniki działające przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet – system SALUS Smart Home.
Warto przyjrzeć się bliżej urządzeniom wspomagającym codziennym oszczędzania energii, ponieważ sterowanie temperaturą pomaga zoptymalizować pracę instalacji grzewczej nie tylko w prywatnych domach, ale też w lokalach użytkowych, miejscach pracy, urzędach, czy hotelach.
Dzięki sterowaniu strefowemu, czyli osobnemu montowaniu regulatora temperatury w każdym pomieszczeniu, możemy zmniejszyć ciepło o kilka stopni w miejscach, w których rzadziej przebywamy (np. korytarz). Podobnie, gdy nikogo nie ma w domu. Kilka dni czy nawet godzin dziennie ekonomicznej temperatury zrobi różnicę przy późniejszym płaceniu rachunków.
Zdaniem specjalistów, obniżenie temperatury w domach o 1℃ to oszczędność rzędu 6-7 % na opłatach za energię. Jeżeli przełożymy to na cały sezon grzewczy, liczby będą konkretne. Świadome obniżanie temperatury – bez rezygnacji z komfortu na co dzień – pozwoli zaoszczędzić setki albo tysiące złotych (zależnie od powierzchni).
W najbliższych miesiącach, a nawet latach, branża grzewcza nie uniknie dotkliwych podwyżek. Analitycy rynku ostrzegają też przed wzrostem cen za energię elektryczną. Jak wspomnieliśmy na początku, koszty eksploatacji budynków będą rosły. To nieuniknione. Aby mniej dotkliwie je odczuć, pozostaje nam oszczędzanie energii we własnym zakresie. Sterowanie temperaturą to już nie luksus, ale konieczność.
Mniej paliwa grzewczego zużywa się, utrzymując w budynku stałą temperaturę. Podczas nieobecności domowników powinna w nim panować temperatura ekonomiczna (niższa). Nie należy całkowicie wyłączać instalacji, gdyż to spowoduje wyziębienie wnętrz, które trzeba będzie ponownie ogrzać. Tymczasem instalacja zużywa więcej energii na ogrzanie zimnych wnętrz niż na utrzymanie w nich ekonomicznej temperatury. Dlatego warto zdać się na automatykę sterującą ogrzewaniem.
Rozsądny pobór paliwa grzewczego idzie w parze z trendami technologicznymi. Dlatego nowoczesny smart home to już nie tylko kwestia wygody i komfortu – choć, bez wątpienia, jest to jego zaleta. SALUS smart Home to więcej niż wygoda. To potencjał energooszczędny, który trzeba wykorzystać.
System SALUS Smart Home tworzą urządzenia, które pozwalają na oszczędzanie energii poprzez sterowanie pracą kotła, pompy CO, CWU lub innego urządzenia grzewczego czy chłodzącego. Obok zasilanych napięciowo lub bateryjnie regulatorów temperatury w serii znajdziemy: bramkę internetową, listwy centralne do sterowania ogrzewaniem płaszczyznowym, bezprzewodowe głowice termostatyczne, moduły sterujące, inteligentne wtyczki (sterujące elektryką o mocy do 3600W), czujniki: otwarcia okna/drzwi, zalania, dymu, ruchu oraz inne akcesoria. Całość stanowi uzupełnienie nowoczesnego i energooszczędnego wnętrza.
Obsługa SALUS Smart Home odbywa się poprzez bezpłatną aplikację internetową (w wersji mobilnej i desktopowej). Oprogramowanie pozwala sterować urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. Trzeba tylko zarejestrować konto i mieć łączność internetową.
Sterowanie instalacjami domowymi ogranicza straty energetyczne podczas eksploatacji budynku, co sprzyja ochronie środowiska i przekłada się na wyraźnie niższe opłaty. Oszczędzanie energii grzewczej odbywa się w duchu nowoczesności. Każdy gospodarz doceni taką technologiczną pomoc.
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
biuro: +48 32 700 74 53,
serwis: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Gdzie kupić?
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved