7/07/22
Słońce jest doskonałym źródłem energii nie tylko dla ludzi. To również źródło ciepła dla naszych domów i biur. Aby móc z niego korzystać, potrzebujemy odpowiednich narzędzi – kolektorów solarnych, które mają za zadanie przechwytywać z otoczenia promienie słoneczne. Możemy wykorzystać kolektory solarne do grzania wody albo do wsparcia podstawowej instalacji grzewczej.
Kolektory solarne to urządzenia o budowie metalowo-szklanych płyt („luster”) albo rur, które montuje się na dachu budynku. Pochłaniają energię promieniowania słonecznego i przetwarzają je w ciepło. Proces ten odbywa się przy użyciu nośnika ciepła (ogrzewanego przez słońce czynnika roboczego) – wody, glikolu, powietrza – który przepływa przez układ solarny. Nagrzany czynnik roboczy prowadzony jest odpowiednim kanałem do zasobnika w kotłowni, skąd, po schłodzeniu, wraca do kolektorów i proces się powtarza.
Otrzymane w ten sposób ciepło trafia do domowych instalacji. Wykorzystujemy kolektory solarne do grzania wody użytkowej (najczęściej), do przygotowania ogrodowego jacuzzi, jak i do wsparcia centralnego ogrzewania. Inne zalety kolektorów solarnych wskażemy za chwilę, lecz przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one odnawialnym źródłem energii cieplnej budynku (OZE). Stanowią wsparcie dla jego bilansu energetycznego. Po prostu się opłacają.
Każdy kolektor solarny składa się z:
Możemy wybrać między kolektorem płaskim a rurowym. Kolektory o płaskiej konstrukcji (płaski absorber) są najbardziej popularne. Wynika to z dobrego stosunku jakości do ceny. Tutaj absorber, czyli płyta wykonana z miedzi lub aluminium, pokrywa ciemna warstwa pochłaniająca promieniowanie (szkło hartowane). Na wierzchu absorbera przytwierdzone są przewody, którymi przepływa czynnik grzewczy. Rozprowadza on wytworzone ciepło do zbiornika solarnego. Z kolei kolektory solarne do grzania wody o konstrukcji rurowej zbudowane są z równolegle ułożonych szklanych rurek, w których zamontowano otoczony próżnią absorber (próżnia ogranicza straty ciepła). Kolektory próżniowe są droższe, jednak, w przeciwieństwie do płaskich, działają wydajnie nawet przy niższych temperaturach.
Zaletą kolektorów solarnych jest ich długowieczność – powinny być sprawne przynajmniej przez kilkanaście lat. Z tego powodu warto zainwestować w zestaw solarny wykonany z naprawdę solidnych materiałów.
Dlaczego warto się zdecydować na kolektory słoneczne do grzania wody? Wypunktujmy najważniejsze korzyści z ich zakupu:
Rozważając montaż energooszczędnych rozwiązań dla domu można sobie zadać pytanie: lepiej zainwestować w kolektory słoneczne do grzania wody czy w panele fotowoltaiczne? Często bywa również tak, że te dwie instalacje są ze sobą mylone. Niesłusznie, bo sposób działania obu technologii jest inny. Przede wszystkim otrzymujemy inny produkt końcowy. Jak już wiemy, kolektory słoneczne zamieniają energię promieni słonecznych w ciepło, które przekazują do domowych układów grzewczych. Tymczasem ogniwa fotowoltaiczne z promieni słonecznych produkuję energię elektryczną (prąd), którą finalnie możemy wykorzystać na wiele sposobów: do podgrzania CWU, do ogrzania domu (np. zasilając kocioł elektryczny, pompę ciepłą) czy do uruchomienia sprzętów elektrycznych (pozwoli to oszczędzać na rachunkach za prąd). Panele, w przeciwieństwie do kolektorów, nie muszą być zamontowane na dachu.
Wydaje się więc, że przydomowa fotowoltaika ma przewagę nad solarami. Z drugiej strony jest droższa w montażu, a nie każde gospodarstwo domowe ma warunki czy nawet potrzebę samodzielnego wytwarzania prądu. Instalacja dla domu jednorodzinnego kosztuje od 15 do 30 tysięcy złotych. Dotacja z rządowego Programu Czyste Powietrze na mikroinstalację fotowoltaiczną wynosi maksymalnie 5000 zł (zobacz). Koszt kolektorów solarnych powinien się zamknąć w kwocie 10 tysięcy złotych, a i tu można liczyć na jego zmniejszenie dzięki dotacjom.
Osobną kwestią pozostają zmieniające się przepisy dotyczące rozliczania wytworzonego prądu. Trudno przewidzieć ostateczny rozwój zdarzeń w tym temacie. Pamiętajmy jednak, że prognozy dla cen energii są coraz bardziej pesymistyczne. Dlatego fotowoltaika jest niemal w każdym scenariuszu opłacalna. Kolektory solarne również. Przed dokonaniem wyboru trzeba tylko zrobić bilans energetyczny i przemyśleć faktyczne zapotrzebowanie naszego budynku.
Podstawowa zasada brzmi: aby korzystać z zalet kolektorów solarnych, potrzebujemy wysokiego nasłonecznienia. Jeśli nie ma słońca, instalacja nie wytworzy ciepła. Z tego powodu podczas montażu kolektory powinny być skierowane na południe. Wtedy pochłoną najwięcej promieniowania. Niestety w naszej szerokości geograficznej nasłonecznienie to może być kłopot, ponieważ w okresie zimowym solary nie mają najlepszych warunków do działania. Słońce świeci krótko, słabo, na dodatek nie każdego dnia. Niepewna efektywność w skali całego roku budzi wątpliwości, czy inwestować w kolektory solarne do grzania wody użytkowej. Weźmy jednak pod uwagę, że w ostatnim czasie polskie lato jest upalne i długie. Zdarzają się wręcz tropikalne temperatury. Zimy złagodniały. Obserwujemy coraz więcej ciepłych miesięcy, pogodnie może być od wiosny do późnej jesieni. Przez cały ten czas mamy szansę korzystać z CWU ogrzanej darmową energią słoneczną. Może nie zawsze będzie to woda gorąca, ale na pewno przyjemnie ciepła, a przez to wystarczająca do codziennych potrzeb.
Niektórzy z nas boją się także przegrzania instalacji, czyli wytworzenia nadmiaru ciepła w czasie upałów, wakacyjnych wyjazdów. Aby tego uniknąć, kluczowe będzie dopasowanie zestawu solarnego do budynku oraz wybór odpowiednich sterowników (z alarmem, funkcją wyłączenie pompy solarnej po osiągnięciu maksymalnej temperatury zasobnika, funkcją zrzutu ciepła). Sterowniki zwiększają też wydajność instalacji solarnej – rozprowadzają ciepło z kolektorów słonecznych tak, aby uzyskać z nich jak najwięcej energii.
W czasach, w których poszukujemy sposobów na zatrzymanie pieniędzy w portfelu, warto rozważyć inwestycję w dopasowany do naszych potrzeb zestaw solarny. Jest on właśnie jednym z takich sposobów – skutecznym, sprawdzonym. Jeżeli możemy sobie pozwolić na jednorazowy wydatek związany z kupnem i montażem solarów, bądźmy pewni, że koszty się zwrócą. Słońce produkuje energię niewyczerpanie, bezpłatnie, bez żadnych obciążeń dla przyrody. Każdy miesiąc korzystania z niej zapewnia zysk ekologiczny i ekonomiczny. Nawet jeśli wydajność kolektorów solarnych spadnie zimą, wiosną i latem wzrośnie z nawiązką. Oszczędności w skali całego roku będą widoczne.
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
tel: +48 324 417 637,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved