11/05/22
Słysząc „rozwiązania smart home”, naszą pierwszą myślą jest głosowe uruchamianie playlisty z ulubionymi piosenkami lub włączanie światła na klaśnięcie dłoni. I to się zgadza – automatyzacja domu zapewnia wygodę, buduje przytulny klimat. Porównuje się ją do technologicznej magii. Ale smart home może znacznie więcej. Zwłaszcza w trudnych ekonomicznie czasach, gdy oszczędzanie energii jest na wagę złota. W tym temacie również warto zaufać technologii. Oszczędności zaczynają się w domu.
Wysoka cena jest skutecznym „odstraszaczem” każdej usługi, towaru, branży. Tym bardziej jeśli nie chcemy wydawać, a przeciwnie – oszczędzać. Smart home kojarzy się właśnie z czymś drogim, ekskluzywnym. Z czymś, na co stać nielicznych. Z czymś, co nie pomoże przytrzymać pieniędzy w budżecie gospodarstwa domowego. Jednak takie myślenie jest błędne. Rozwiązania smart home to nie są jedynie gadżety w luksusowych posiadłościach. Oczywiście poprawiają codzienny komfort domowników, ale duża część smart rozwiązań to urządzenia, które w przemyślany sposób usprawniają pracę instalacji domowych. A jeśli instalacje w domu pracują optymalnie, pobierają mniej energii i tworzą rezerwy finansowe. Zwykle nie trzeba na to długo czekać.
Pamiętajmy, że energia jest wydatkiem regularnym (a przy tym stale rosnącym), zaś urządzenia, które decydują o jej poborze, są wydatkiem jednorazowym. Skoro energia dużo kosztuje, trzeba mądrze sterować jej zużyciem. Jeśli o to nie zadbamy, będziemy ją niepotrzebnie marnować i płacić jeszcze więcej. Niby dlaczego mam marnować energię? – ktoś zapyta. I pewnie świadomie robi to niewielu z nas. Niestety, nie zawsze zależy to od odpowiedzialności i samodyscypliny domowników. Bez wsparcia sterowników nie da się uniknąć marnotrawstwa. Sami nie jesteśmy w stanie tak ustawić poboru, aby część energii „wciągniętej” przez instalacje domowe nie została niewykorzystana. Płacimy na próżno. Dlatego oszczędzanie energii w każdym domu powinna być priorytetem.
Na rynku znajdziemy wiele mniej lub bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które pomagają zaoszczędzać energię: inteligentne systemy grzewcze, oświetleniowe, systemy bezpieczeństwa. Smart rozwiązań mamy od wyboru do koloru. Pozostaje więc pytanie, które bez żalu pominąć, a którymi się zainteresować.
Urządzenia sterujące ogrzewaniem to jedna z najważniejszych kategorii rozwiązań smart, które służą energooszczędności. W naszej strefie geograficznej przez około 8 miesięcy w roku musimy ogrzewać domy. Sezon zimowy zaczyna się wczesną jesienią, a kończy późną wiosną. Wydatki na ogrzewanie napędzają gigantyczne koszty. Aby utrzymać je w ryzach i zaoszczędzić energię, potrzebujemy nowoczesnych technologii. Może nie wszystkie smart rozwiązania są tak widowiskowe, jak pogawędka z asystentem głosowym, jednak bardzo ich potrzebujemy.
Idealnym przykładem będzie tu dobrze zaprojektowana listwa centralna do ogrzewania płaszczyznowego (np. do podłogówki). Pozwala ona kontrolować rozdział czynnika grzewczego na poszczególne pętle za pomocą siłowników termoelektrycznych (siłowniki otwierają/zamykają przepływ). A skąd listwa i siłowniki (albo samo urządzenie grzewcze) „wiedzą”, jak rozdzielać czynnik grzewczy, żeby utrzymać temperaturę? Dzięki regulatorom pokojowym. W odpowiednim momencie regulator temperatury wysyła sygnał grzania lub zaprzestania grzania. Dzieje się tak na skutek ciągłego pomiaru temperatury pomieszczenia i porównywania jej (według ustalonego algorytmu) z temperaturą zadaną. Podobnie w przypadku głowicy TRV – choć to już element instalacji grzejnikowej – która, we współpracy z regulatorem, rozdziela ciepło do kaloryferów.
Umysł ludzki nie jest w stanie zastąpić algorytmów i urządzeń technicznych, które sterują przepływem czynnika w układzie grzewczym. To czysta inżynieria i matematyka. Systemy sterujące są grupą smart rozwiązań, które najbardziej wspomagają oszczędzanie energii. Zapewniają optymalne ciepło możliwie najniższym kosztem. Nie wspominając już o tym, że idealna temperatura poprawia komfort życia i sprzyja dobremu samopoczuciu.
Smart plugi, czyli inteligentne wtyczki (potocznie nazywane inteligentnymi gniazdkami), to niewielkie urządzenia o wielkiej mocy. Nie kosztują dużo, ale potrafią uprzyjemnić życie i oszczędzić energię. Jak działają? Naprawdę prosto. Inteligentną wtyczkę podłączamy do gniazdka elektrycznego. Staje się ona jego przedłużeniem o szczególnych funkcjach. Jeżeli do tak zamontowanej wtyczki podepniemy urządzenie elektryczne np. lampę – co dzieje się najczęściej – smart plug w wybranych momentach włączy ją lub wyłączy. Dzięki temu nie będzie się świeciła, gdy nie jest to potrzebne – pobierze mniej prądu, a my zaoszczędzimy energię. Tak rozszerzone gniazdko świetnie się sprawdzi również w tzw. scenariuszach pracy inteligentnego domu . Przykładowo pozwoli na sterowanie lampą zależnie od pracy innego urządzenia, ewentualnie od wschodu, zachodu słońca lub wybranej pory. Kombinacji jest o wiele więcej. Można chociażby ustalić, żeby światło zgasło, kiedy w sypialni spadnie temperatura. Podobnie sytuacja ma się z czujnikami – np. z czujnikiem ruchu. Można stworzyć regułę wyłączającą oświetlenie, kiedy w kuchni nikogo nie będzie (kiedy ustanie ruch). Oczywiście, aby to działało po naszej myśli, najpierw należy zaprogramować odpowiednie reguły w aplikacji smart home (np. takiej). Robi się to tylko raz i potem dom „żyje” według naszych reguł.
Warto też zwrócić uwagę na inne czujniki, które przysłużą się energooszczędności. Choćby na ściemniacz światła (więcej tutaj) czy czujnik otwarcia, który zasygnalizuje otwarcie okna i – wpleciony w regułę – umożliwi wyłączenie ogrzewanie w wietrzonym pomieszczeniu. No bo po co płacić za ogrzewanie balkonu czy podwórka? Przydatny będzie także czujnik zalania; właściwie sprzężony z domowym układem hydraulicznym, spowoduje zamknięcie dopływu wody do łazienki po wykryciu awarii pralki. Możemy więc oszczędzić nie tylko na poborze energii, ale i na kosztach remontu.
W tych trudnych ekonomicznie i ekologicznie czasach są i dobre wiadomości. Choćby taka, że nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć zużycie energii. Wystarczy przysiąść do tematu, sprawdzić możliwości i postawić na smart rozwiązania, które pomogą sterować tym nieuniknionym codziennym procesem. Każdy z nas żyje inaczej, ma inne nawyki, inne potrzeby, inaczej zorganizowaną przestrzeń domową. Dlatego zanim się zdecydujemy na jakikolwiek zakup, zastanówmy się, które nowinki techniczne akurat nam pomogą zoptymalizować zużycie energii. Jest to ważne zwłaszcza przy instalacjach, które pochłaniają najwięcej pieniędzy (ogrzewanie, oświetlenie). Pamiętajmy, że systemy sterujące to inwestycja, które będzie procentowała latami. Przecież nawet proste modele regulatorów pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Nie wspominając o tych, które posiadają rozbudowane harmonogramy. Dzięki nim pobór energii przestanie być przypadkowy. Tymczasem – według na bieżąco aktualizowanych badań i statystyk – obniżenie temperatury już o 1℃, przełoży się na zmniejszenie opłat za ogrzewanie średnio o 5-8[SC1] %. I to już nie jest technologiczna magia. To są konkretne liczby, które pomagają nam przytrzymać pieniądze w domowym budżecie.
[SC1]Źródło: 20stopnidlaklimatu.pl,Cire.pl
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
tel: +48 324 417 637,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved