Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

Siłownik THB – Twój sposób na wydajne ogrzewanie podłogowe

19/04/22


Powrót

Siłownik samoregulujący – dlaczego warto?

Dobrze wyregulowana hydraulicznie instalacja grzewcza zapewnia idealną temperaturę w pomieszczeniach domowych. Gwarantuje poczucie komfortu, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a także generuje oszczędności. Narzędziem oferującym właściwe ustawienie pracy podłogówki jest siłownik samoregulujący THB.

Czym jest i jak działa siłownik samoregulujący THB?

Siłownik THB23030/THB2430 to nowoczesne urządzenie samoregulujące – montowane na rozdzielaczu – które znajduje zastosowanie w systemach ogrzewania płaszczyznowego. Jego precyzja nie ma sobie równych: poprzez ciągłe pomiary na początku i końcu pętli grzewczej, urządzenie utrzymuje optymalną różnicę temperatury i dostosowuje przepływ wody do potrzeb budynku.

W jaki sposób?

Na zasilaniu i powrocie odpowiedniej pętli ogrzewania podłogowego siłownik THB posiada przylgowe czujniki, które mierzą temperaturę i automatycznie ustawiają pracę siłownika tak, aby utrzymać prawidłową różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem (ΔT).

Dlaczego to ważne?

Szacuje się, że około 90% instalacji CO jest niewyregulowanych hydraulicznie. Oznacza to, że rozdział strumienia cieczy grzewczej jest w nich niewłaściwy – dom jest nierównomiernie ogrzewany (przegrzanie/niedogrzanie także w ramach jednej strefy). Powoduje to straty energetyczne, wyższe rachunki oraz nieodpowiedni mikroklimat wnętrza, który z kolei wywołuje gorsze samopoczucie domowników.

Dlaczego tak się dzieje?

Powody są różne (więcej na ten temat poniżej), ale jednym z najczęstszych jest zaniedbanie na etapie instalacji. Z uwagi na dużą liczbę zleceń i szybkie tempo pracy, przy którym brakuje czasu na precyzję, niektórzy instalatorzy nie przywiązują właściwej wagi do wyregulowania ogrzewania podłogowego, które zakładają. Niestety skutkuje to późniejszą niską efektywnością układu grzewczego.

Samoregulujący siłownik THB jest rozwiązaniem tego problemu, ponieważ stosując go, zyskujesz idealny komfort cieplny przy minimalnym zużyciu energii.

Zrównoważenie hydrauliczne (kalibracja hydrauliczna)

Zrównoważenie hydraulicznie systemu grzewczego pozwala uzyskać równomierny, zgodny z projektem budynku, rozdział nośnika ciepła (cieczy grzewczej). Eliminuje to niepożądane nadprzepływy oraz podprzepływy, co obniża koszty ogrzewania o kilka, a nawet kilkanaście procent w skali roku.

Zrównoważony hydraulicznie system opiera się na rzeczywistych przepływach cieczy. Nawet najdłuższe pętle ogrzewania podłogowego mają zapewnione odpowiednie natężenie jej przepływu – nie następuje wychłodzenie pomieszczenia. Z kolei najkrótsze pętle nie są narażone na jej przesadne natężenie – nie następuje przegrzanie. Wszystkie pętle mają właściwy poziom natężenia przepływu czynnika grzewczego, dzięki czemu układ cechuje komfort użytkowania i efektywne wykorzystanie energii.

Kalibracja hydrauliczna jest bardzo istotna w budynkach poddawanych termomodernizacji oraz w instalacjach niskoparametrowych, zasilanych przez pompy ciepła lub kotły kondensacyjne.

Czynniki zakłócające wyrównoważenie hydrauliczne instalacji CO

Dlaczego większość instalacji jest źle zrównoważonych hydraulicznie? Wpływ na to ma wiele czynników, które nie zawsze zależą od Ciebie. Najczęstsze to:

 • brak pomiarów określających zapotrzebowanie systemu na moc
 • pętle o różnej długości i zagęszczeniu (nierówna temperatura w strefie grzewczej)
 • jakość i wykonanie wszystkich warstw ogrzewania podłogowego: instalacja składa się z wielu elementów (rurki, beton, folia, styropian, piasek) – ich klasa wpływa na całość
 • rodzaj podłogi (płytki ceramiczne/kamienne, panele, drewno, wykładziny, dywany – w zależności od użytego materiału, ciepło będzie inaczej oddawane i odczuwane)
 • aranżacja wnętrza, rozkład mebli – zwłaszcza wielkogabarytowych, które zajmują dużą powierzchnię, tj. łóżka, szafy – może zaburzać oddawanie ciepła przez podłogę
 • nieuniknione zużywanie się przepływomierzy: w miarę ich eksploatacji pierwotne ustawienia przestają być skuteczne, ponieważ mechanizmy tracą sprawność pracy
 • radykalne zmiany pogody: jeśli po wyregulowaniu (dostrojeniu) nastąpi duża zmiana warunków atmosferycznych, ustawione przepływy mogą być niewystarczające, żeby odpowiednio szybko zagrzać pomieszczenie

Twoje korzyści z zakupu siłownika THB

Po pierwsze szybka instalacja (tylko 3 kroki). Wystarczy, że zainstalujesz siłownik na rozdzielaczu, podepniesz czujniki i podłączysz zasilanie. Po drugie wygoda i oszczędność czasu. Nie ma potrzeby regularnego sprawdzania i dostrajania systemu – siłownik robi to za Ciebie. Po trzecie łatwe dopasowanie; THB użyjesz zarówno na rozdzielaczach z przepływomierzami (rotametrami), jak i bez nich. Pasują do najpopularniejszego rozmiaru gwintów M30x1,5. Co istotne, decydując się na rozdzielacz z przepływomierzami, trzeba się liczyć z wyższą ceną urządzenia, jednak bez gwarancji na to, że system będzie zawsze pracował niezawodnie. Rotametry bywają problematyczne; po pewnym czasie użytkowania zużywają się i przestają prawidłowo pełnić swoje zadanie. Stosując siłowniki THB to ryzyko znika, ponieważ w ogóle nie potrzebujesz przepływomierzy. Można kupić tańszy rozdzielacz i zapewnić sobie najlepiej wyregulowany układ grzewczy. To naprawdę duża zaleta ekonomiczna i funkcjonalna.

Zyskujesz efektywnie pracujące ogrzewanie. Podłogówka pracuje wydajnie przy różnych długościach pętli, a nawet przy zmieniającym się wystroju wnętrza, dając równą temperaturę w całej strefie.

Pozostałe zalety siłownika THB

 • Szybki czas otwarcia i zamknięcia (około 30 sekund)
 • Niski pobór mocy (mniej niż 0,5 W)
 • Trwałość użytych materiałów
 • Długa żywotność

Innowacyjna regulacja z siłownikiem THB

Skuteczność działania urządzenia potwierdziły badania techniczne. Instytut iTG Dresden[1] stwierdził, że siłownik samoregulujący THB prawidłowo równoważy hydraulicznie instalację ogrzewania podłogowego. We współpracy z iTG Dresden przetestowaliśmy i udoskonaliliśmy nasz siłownik.

PAMIĘTAJ: Zmniejszenie zużycia energii po zrównoważeniu hydraulicznym to rocznie około 10 – 20 kWh/m2, co oznacza oszczędności rzędu 1000 PLN dla domu o powierzchni 100 m2. Korzyści z zakupu siłownika są więc wymierne, a nie hipotetyczne.


[1] Instytut Technicznego Wyposażenia Budowlanego ITG w Dreźnie, oferujący usługi badawcze w zakresie technicznego wyposażenia budynków.

Kontakt
Podejmij współpracę

Dane teleadresowe


Kontakt

+48 (32) 700 74 53

pon.-pt.: 800-1600


Wsparcie techniczne

+48 (32) 750 65 05
serwis@salus-controls.pl


pon.-pt.: 800-2000
sobota: 800-1400

  InstalatorUżytkownikDeweloper
  Salus

  Dystrybutor marki SALUS Controls:
  QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.

  ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
  woj. śląskie, PL,
  NIP: 638 180 68 25,
  KRS: 0000440955,
  biuro: +48 32 700 74 53,
  serwis: +48 32 750 65 05,
  fax: +48 32 790 44 85

  image/svg+xml

  © QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved