2/02/22
Ściemniacz oświetlenia (ang. dimmer) to jedno z najbardziej popularnych urządzeń, pracujących w inteligentnym domu. Pozwala dostosować jasność pomieszczenia do pory dnia oraz tego, jaki nastrój chcemy wywołać w danym momencie. Dzięki niemu dom staje się uniwersalny, lepiej dopasowany do potrzeb użytkownika. Ściemniacze pełnią funkcję oszczędnościową, pozwalają również zregenerować zmęczony wzrok.
Nowoczesne ściemniacze światła to urządzenia, które działają w oparciu o zaawansowaną elektronikę. Jest to nowa odsłona tego typu produktów, stworzonych przy wykorzystaniu współczesnych technologii. Dawniej ściemniacze były potencjometrami obsługiwanymi na pokrętło. Za ich pomocą ręcznie mogliśmy regulować parametry prądu dopływającego do żarówki. Nadal możemy kupić wiele tego typu ściemniaczy, jednak nowoczesne modele wyprzedzają je pod względem precyzji działania i wygody obsługi (robimy to zdalnie). W nowoczesnych ściemniaczach rolę potencjometru przejęły tzw. obwody drukowane, czyli specjalnie przygotowane płytki, na które jest nanoszony wzór ścieżek tworzących układ elektroniczny. Płytki te stanowią serce urządzenia.
Na rynku wciąż się pojawiają nowe rozwiązania dotyczące sterowania światłem. Wykorzystują na przykład fale radiowe albo podczerwień. Ściemniacze mogą współpracować z innymi elementami inteligentnego domu (np. z klimatyzacją, ogrzewaniem). Pamiętajmy jednak, że przy ściemniaczu światło rzadko osiąga 100% swej mocy. Wszystko zależy od tego, na jaki ściemniacz się zdecydujemy (od jego parametrów), jednak najczęściej będzie oscylowało w okolicach 80-90% mocy żarówki. Jeżeli potrzebujemy do pracy dużo światła, zamontujmy świetlówkę o możliwie najwyższej mocy. Gdy sytuacja będzie tego wymagała, osiągniemy w pokoju potrzebną jasność.
Włączniki światła z regulacją natężenia możemy podzielić na trzy zasadnicze rodzaje:
Najważniejszą jego zaletą jest to, że możemy dostosować natężenie światła do okoliczności. Natężenie światła, to nic innego jak gęstość strumienia świetlnego, która wpływa na ostrość i dokładność widzenia. Odpowiednia jasność pomieszczeń decyduje o funkcjonalności domu. Podczas pracy lub nauki potrzebujemy więcej światła. Chcąc się zrelaksować lub odpocząć, wybierzemy przytłumione, nastrojowe oświetlenie, które zapewni komfort oczom. Używając ściemniacza, w szybki sposób stworzymy w pokoju taki klimat, jakiego potrzebujemy. Jest to również rozwiązanie dla minimalistów oraz osób, którym zależy na wielofunkcyjności pokoju. Nie potrzebujemy różnych lamp, żeby osiągnąć różne efekty – wystarczy jedna, obsługiwana przez sterownik oświetlenia z funkcją ściemniacza. Trudno zaprzeczyć, że na co dzień jest to przede wszystkim wygodne i oszczędne.
Parametry techniczne sterowników światła różnią się w zależności od tego, w jakiego typu oświetleniu chcemy go wykorzystać. Zanim się zdecydujemy na zakup, koniecznie ustalmy, jaką lampę będzie obsługiwał nasz ściemniacz (żarową, halogenową, a może ledową). To ważne, ponieważ zły wybór może nas kosztować awarię urządzenia. Pamiętajmy także, że nie wszystkie żarówki można przyciemniać. Taka informacja powinna być zamieszczona na opakowaniu.
Każdy dimmer dostępny na przysłowiowej półce sklepowej ma określone obciążenie (Wat) w ramach jakiego prawidłowo działa. Jeśli żarówka posiada mniejszą moc niż deklarowana na ściemniaczu, światło będzie migać (o ile w ogóle będziemy mieć światło). Jeśli natomiast parametry żarówki będą za wysokie dla ściemniacza, może dojść do awarii bezpiecznika.
Żarówki starego typu (napięcie 230V) z reguły bezbłędnie współgrają ze ściemniaczami, lecz trudno tu mówić o ekonomicznym zużyciu prądu. Chodzi raczej o wygodę tłumienia światła w sytuacjach niewymagających „pełnej iluminacji”. Żarówki dekoracyjne, bez względu na rodzaj, muszą posiadać funkcję ściemniania, aby współpracować z dimmerem. Żarówki LED również muszą posiadać tę funkcję, przy czym wymagają nowoczesnych, elektronicznych ściemniaczy, które sterują dopływem prądu z największa dokładnością. W przeciwnym razie diody przedwcześnie stracą żywotność. Świetlówki energooszczędne muszą być przystosowane do pracy ze ściemniaczem. Lampy halogenowe zasilane 230V są kompatybilne ze ściemniaczem (co ważne, ściemniacz znacząco zwiększa żywotność halogenów).
RC – ściemnianie poprzez wyłączenie na zboczu opadającym. Współpracują z żarówkami żarnikowymi, halogenami 230V, halogenami 12V, świetlówkami, ledami (przyciemniają światło góra do 40%).
RL – ściemnianie poprzez opóźnienie włączenia na zboczu narastającym. Współpracują z żarówkami żarowymi, halogenowymi i z niektórymi ledami (mają większy zakres ściemniania, pozwalają uzyskać minimalne oświetlenie pomieszczenia).
Dobór oświetlenia o odpowiednim natężeniu to same plusy. Po pierwsze ściemniacze dają nam tylko tyle światła, ile w danej chwili potrzebujemy. Dzięki nim możemy dowolnie rozświetlić lub zaciemnić pomieszczenie – zależnie od tego, co robimy lub jak się czujemy. Same pobierają minimalną ilość energii, a dzięki temu, że umożliwiają przyciemnianie światła, zmniejszają zużycie prądu. W efekcie płacimy niższe rachunki. Po drugie dimmery pomagają chronić wzrok i poprawiają samopoczucie. Zbyt małe lub zbyt wysokie natężenie światła szkodzi oczom, u osób szczególnie wrażliwych powoduje migreny, dekoncentruje – zwyczajnie męczy. Możliwość popołudniowego lub wieczornego przytłumienia światła wpływa kojąco na układ nerwowy, buduje przytulną atmosferę i sprzyja odpoczynkowi.
SALUS Controls posiada w swojej ofercie sterownik światła z funkcją ściemniacza, który działa jako element systemu SALUS Smart Home i pozwala na tworzenie dowolnych reguł OneTouch. Zapraszamy do zapoznania się z produktem tutaj.
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
tel: +48 324 417 637,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved