3/01/22
Koszty ogrzewania domu często stanowią większą część rachunków związanych z jego utrzymaniem. To dlatego wybór metody pozyskiwania ciepła jest tak istotny. Dostępne obecnie nowoczesne urządzenia grzewcze są bardzo efektywne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Dzięki temu można obniżyć rachunki, a przy tym zadbać o ekologię. Sprawdź, jakimi nowoczesnymi metodami ogrzewania warto się zainteresować.
Nie sposób mówić o nowoczesnych metodach ogrzewania bez wyróżnienia pomp ciepła. To urządzenia wykorzystujące energię odnawialną i naturalną – zgromadzoną w środowisku naturalnym, a więc powietrzu, wodzie lub gruncie.
Pompa ciepła jest skonstruowana podobnie jak lodówka, która dzięki wymiennikom „wyciąga” ciepło ze swojego wnętrza i odprowadza je na zewnątrz. Analogicznie pompa „wyciąga” ciepło z otoczenia i przekazuje je do systemu grzewczego. Przy pracy zużywa energię elektryczną, ale jest znacznie bardziej wydajna niż jakikolwiek piec elektryczny. Pobierając 1 kWh energii elektrycznej, produkuje (w zależności od typu i modelu) od 3,5 do nawet 5,5 kWh energii cieplnej. Ponadto możliwe, że w przyszłości pompy ciepła będą jeszcze bardziej efektywne!
Pompa ciepła to sposób na bardzo wydajne, a przy tym ekologiczne ogrzewanie. Urządzenia te nie generują żadnych spalin ani szkodliwych substancji, ich praca jest cicha i bezpieczna. Są bezobsługowe i praktycznie bezawaryjne. Odpowiednio dobrane mogą służyć za jedyne źródło ciepła w domu, eliminując potrzebę budowy kotłowni czy komina odprowadzającego spaliny z kotła. Jedyny minus tego rozwiązania to wciąż dość wysoka cena. Trzeba jednak pamiętać, że pompy ciepła zapewniają co roku bardzo duże oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania. Łącząc je z instalacją fotowoltaiczną, można uzyskać w zasadzie darmowe ciepło dla domu!
Istnieją również nowoczesne, ekologiczne systemy pozwalające zapomnieć o wysokich kosztach przygotowania ciepłej wody użytkowej. To przede wszystkim kolektory słoneczne wykorzystujące ciepło słońca. Ich nowoczesna konstrukcja pozwala zmaksymalizować uzysk ciepła nawet zimą, przy niskich temperaturach i niewielkiej intensywności promieniowania. Dzięki temu sprawdzają się przez cały rok, jako wydajna i przyjazna dla środowiska metoda ogrzewania wody. Są przy tym całkowicie bezobsługowe i wykorzystują tylko energię słoneczną, a więc nie generują w zasadzie żadnych kosztów eksploatacyjnych (poza okresowym serwisowaniem). Mogą być wykorzystywane również jako wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania. Czasami energię pozyskaną z kolektorów wykorzystuje się też do ogrzewania wody w basenach.
Warto dobrze zastanowić się nad sposobem dostarczania ciepła do domu. Grzejniki to rozwiązanie standardowe, ale czy najlepsze? Niekoniecznie. Są one najtańsze w montażu i najprostsze w budowie. W przypadku awarii nie ma trudności z dostępem do elementów instalacji, co może być dużą zaletą. W większości sytuacji nie stanowią jednak najefektywniejszego sposobu ogrzewania. Działają punktowo, przez co rozprowadzanie ciepła jest nierównomierne. Ponadto wykorzystując konwekcję, wywołują ruch ciepłego powietrza, co sprzyja unoszeniu się kurzu. Potrafią również zagracić starannie zaprojektowane pomieszczenia i utrudniać ich aranżację.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia znacznie korzystniejszy i bardziej komfortowy rozkład ciepła (cieplej przy stopach, chłodniej przy głowie). Dzięki temu można obniżyć temperaturę na termostacie o 1–2 stopnie bez uszczerbku na komforcie termicznym. To zaś pozwala na uzyskanie oszczędności nawet rzędu kilkunastu procent w skali roku. Ponadto podłogówka nie ingeruje w aranżację pomieszczenia (należy jedynie uważać na rodzaj wykończenia podłogi i rozstaw mebli). Świetnie współpracuje z rozwiązaniami niskotemperaturowymi, takimi jak pompy ciepła i kolektory.
Wśród innych nowoczesnych metod ogrzewania warto wymienić promienniki podczerwieni, montowane na przykład w ścianach oraz ogrzewanie kanałowe, które wyróżnia się wysoką estetyką i funkcjonalnością. Co wybrać? To zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz preferencji. Na pewno nie warto podejmować decyzji pochopnie – w końcu będzie ona mieć znaczny wpływ na koszty utrzymania budynku i komfort jego mieszkańców.
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
biuro: +48 32 700 74 53,
serwis: +48 32 750 65 05,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Gdzie kupić?
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved