5/02/21
Człowiek – często bezwzględnie – dostosowuje do swoich potrzeb środowisko naturalne. Takie działania nie pozostają bez echa. Wydarzenia minionego roku pokazują, że paraliżujące ludzkość kataklizmy środowiskowe (np. pożary w Australii, na Ukrainie) oraz epidemiologiczne (np. światowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2) są możliwe nie tylko w nieokreślonej przyszłości, ale w każdej chwili.
To samo dotyczy zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska. Nie boimy się ich, bo dopóki nie „spadają na głowę”, wydają się odległe. Tymczasem do roku 2020 epidemiologiczny paraliż świata także wydawał się nierealny. A właśnie trwa. Warto wyciągnąć z tego wniosek i zadziałać odwrotnie – skoro tak skutecznie możemy świat niszczyć, równie skutecznie możemy mu pomagać.
Zapraszamy do lektury raportu Smog i ekologia oczami Polaków, powstałego w oparciu o wyniki badań wykonanych w lutym 2020 roku przez BioStat® Centrum Badawczo-Rozwojowe na zlecenie SALUS Controls Polska.
Gospodarstwa domowe są największym źródłem szkodliwych zanieczyszczeń powietrza – dobrze rozpoznajemy problem. To jeden z najcenniejszych wniosków z przeprowadzonego badania: jesteśmy świadomi swojego zgubnego wpływu na środowisko. W związku z od lat aktualnym kryzysem ekologicznym najbardziej obawiamy się o nasze zdrowie (strach przed chorobami cywilizacyjnymi). W trosce o siebie i najbliższych warto więc przemyśleć, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom pyłowym i poprawić jakość powietrza.
Jak wynika z raportu, Polacy słabo wiążą sterowanie ogrzewaniem z ochroną przyrody, częściej z oszczędnościami. Pamiętajmy – mądre sterowanie instalacjami domowymi to ważny krok na drodze do ekozmian. W pierwszej kolejności trzeba więc wziąć pod lupę własne gospodarstwo domowe – np. to, czym oraz w jakim trybie ogrzewamy dom/mieszkanie. Niech temperatura w pokojach nigdy nie będzie przypadkowa. W jaki sposób to osiągnąć? Z pomocą nowoczesnych technologii. Na rynku istnieją produkty, które wspomagają nie tylko komfort cieplny domowników (wybrane harmonogramy grzania), ale i ochronę środowiska (oszczędność energii).
To powiązanie niestety nie od razu dostrzegamy – oto kolejny cenny wniosek z badania. Smart Home powinien być szeroko postrzegany jako technologiczne ekowsparcie, towarzysz dnia codziennego. Pomocnik domowy, a nie przybysz z kosmosu, którego nie każdy ma odwagę zaprosić do domu. Być może potencjalni użytkownicy widzą zastosowanie smart systemów w zbyt wąskim zakresie. Rozwiązaniem problemu może być pokazanie, że: choć dziś jeszcze z niego nie korzystasz, jutro bez Smart Home nie wyobrazisz sobie życia.
Smart Home kojarzy się Polakom z nowoczesnością, wygodą, ułatwieniami, kontrolą. To dobre skojarzenia, które potwierdzają zasadę, iż za jakość i komfort trzeba trochę więcej zapłacić. Choć badanie pokazuje, że to nie cena, lecz nieświadomość korzyści powstrzymuje nas przed zakupem, oczywistym jest, że nie każdego stać na technologię Smart Home. Jednak każdy może ją doceniać i promować. Im więcej osób wpisze Smart Home na swą wish list, tym szybciej stanie się on standardem.
Wydaje się, że największym wrogiem nowoczesnych technologii jest niezdecydowanie oraz niska motywacja ankietowanych do ich zakupu. Tymczasem odkładanie na później decyzji o zakupie to gra w „wieczne nigdy”. Polacy nie dostrzegają wszystkich korzyści z użytkowania smart systemów. Nie od razu postrzegają je jako inwestycję (ekologia, oszczędności), od razu natomiast jako wygodę (zdalne sterowanie).
Jak wynika z raportu – chociaż wiemy, że codzienna ochrona środowiska realnie wspomaga przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatycznym – nie zawsze wiemy, że użytkowanie produktów Smart Home jest ekologiczne. Łatwiejszym i bliższym skojarzeniem są jednak oszczędności. Co więcej, nie zawsze wiążemy jedno z drugim. Choć wiemy, że codzienna ochrona środowiska wspomaga przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatycznym, niezbyt wyraźnie widzimy, że z ekologią wiąże się ekonomia: emisja zanieczyszczeń jest mniejsza, a pieniądze zostają w portfelach. Widać to szczególnie na przykładzie smart technologii: sterowanie ogrzewaniem zmniejsza i straty energii, i wydatki na nią. Warto żyć w myśl zasady: oszczędzam pieniądze, oszczędzając planetę. To zaległości, które trzeba nadrobić.
Zainteresujmy się kampaniami proekologicznymi – są skarbnicą wiedzy na temat bolączek cywilizacyjnych. Zdobądźmy informacje o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoje, swojego domu. Sprawdźmy, jakie złe nawyki warto zmienić, a także, w co inwestować pieniądze, żeby się skutecznie bronić przed skutkami zagrożeń i poprawić jakość powietrza. Przyjrzyjmy się swoim nawykom. Znajdźmy własne sposoby na ograniczanie zanieczyszczania środowiska (np. mądre prowadzenie gospodarstwa domowego) i unikanie wyniszczających ludzkość chorób (np. zdrowszy styl życia). Zmieńmy złe nawyki i wykorzystajmy do tego technologię. Bądźmy smart. Od małych zmian rozpocznijmy wielką rewolucję.
Decyzja o zakupie ekologicznych systemów sterowania instalacjami w domu poprawi komfort życia przyszłych pokoleń Polaków. Równie istotne jest jednak to, co TU i TERAZ. Pomyślmy o komforcie własnego życia. Nasze zdrowie, nasze bezpieczeństwo, nasze oszczędności, nasza wygoda – na wiele spraw nieświadomie wpływamy każdego dnia. Wpływajmy świadomie.
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
tel: +48 324 417 637,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved