30/10/20
Wpływ człowieka na przyrodę jest zgubny (patrz: Smog – jak powstaje i dlaczego jest groźny?). Rozwój cywilizacji niszczy środowisko naturalne i przyczynia się do powstawania groźnych chorób. Spalanie śmieci, emisja pyłów i toksyn do atmosfery, marnowanie energii – to nasza codzienność. Nie przewidzimy kiedy dosięgnie nas katastrofa ekologiczna, ale, jeśli nie zrobimy nic albo zrobimy niewiele, to nie będzie odległa przyszłość. Seria klęsk żywiołowych może dotknąć nas, nasze dzieci, a niemal na pewno dotknie nasze wnuki.
Świadomość ta jest potrzebna, aby się mobilizować do zmian i szukać odpowiedzi na pytanie: co w swoim wąskim zakresie możemy robić, aby do tego nie dopuścić? Jak nie marnować energii i zmniejszyć przenikanie zanieczyszczeń do powietrza? Wariantów – poza wymianą kotła węglowego na ekologiczny – jest wiele.
Możemy:
Nawet najbardziej ekologiczne technologie grzewcze nie wykażą się energooszczędnością, jeżeli ciepło będzie uciekało z budynku przez nieszczelne okna i drzwi. Spowoduje to niepotrzebne zużywanie energii poprzez długotrwałe dogrzewanie pomieszczeń, wychładzanych wskutek złej izolacji.
W przypadku budynków nowo powstających energooszczędność jest z góry narzucana przez Ministerstwo Infrastruktury już na etapie projektowania i budowy. Podobnie w przypadku obiektów gruntowanie modernizowanych. Najnowsze parametry dopuszczające do użytku domy jednorodzinne określają przepisy WT 2021, które wchodzą w życie od początku stycznia 2021 roku (zobacz: Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021). Do tego czasu – czyli jeszcze przez dwa miesiące – obowiązują mniej restrykcyjne ustalenia zawarte w WT 2017. Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, aktualizacja tych wytycznych powstaje średnio co 5 lat.
Co jednak można robić na własną rękę podczas użytkowania naszych domów? Zwłaszcza tych starszych, których standardy energetyczne są, z grubsza rzecz biorąc, niewystarczające.
O czym pamiętać, aby zatrzymać ciepło w domu?
Codzienne marnowanie energii to plaga. Tymczasem taka nieroztropność kosztuje zarówno w wymiarze finansowym, jak i ekologicznym: nie wyłączmy świateł, nie wyjmujemy z gniazdek ładowarek, śpimy przy zapalonych lampkach nocnych. Nie zawsze też zwracamy uwagę na to, jakiej klasy energetycznej urządzenia każdego dnia użytkujemy. Sumując te oraz wiele innych zaniedbań, niechcący powodujemy gigantyczny wzrost kosztów eksploatacji naszych domów i niczym nieuzasadnione straty energii.
Automatyka budynkowa marki SALUS Controls – wyposażona w serię Smart Home – to rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim, dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy, regulatory temperatury, Smart Plugi czy inteligentne przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem, ale również oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF. Dla przykładu, o ustalonej porze od wybranych urządzeń zostanie odcięte zasilanie, co automatycznie zmniejszy pobór energii. Wystarczy stworzyć regułę wyłączającą wszystko o północy.
Ponadto, bezpłatna aplikacja SALUS Smart Home rejestruje zużycie energii przez urządzenia sterowane za pomocą inteligentnych wtyczek (Smart Plug), wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru (czytelne wykresy) pozwala przeprowadzać jednoznaczną kalkulację. Nie trzeba już strzelać w ciemnio – grzejnik w korytarzu, lampa w sypialni, komputer? Które urządzenia nie działają wydajnie i wymagają zmiany trybu pracy? Które są nieekologiczne? Które trzeba wymienić na nowe? Mając konkretne dane, wiadomo, czego pilnować.
Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – a jest – że największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie – to ponad 70% zapotrzebowania budynku na energię. Dlatego ważne jest robienie tego „z głową”, poprzez dostosowanie ciepła pokoi do ich funkcji oraz pory dnia. Warto, żeby w sypialni było chłodniej niż w salonie, z kolei w salonie dobrze jest utrzymywać temperaturę ekonomiczną (a nie komfortową lub przeciwnie – zbyt niską) w czasie dłuższej nieobecności domowników. Te z pozoru drobne udogodnienia nie tylko podnoszą komfort życia i sprzyjają lepszemu zdrowiu, ale też odciążają przeładowaną skutkami rozwoju cywilizacyjnego przyrodę. Dopiero taka mikroskala naszych działań przyniesie makrorezultaty.
Trzeba również pamiętać, że niekontrolowane cykle przegrzań oraz wychłodzeń nie sprzyjają stabilnemu funkcjonowaniu instalacji grzewczej i zwiększają jej awaryjność.
Regulatory temperatury marki SALUS Controls ograniczają zbędną aktywność urządzenia grzewczego, utrzymując w pomieszczeniach indywidualną, ustaloną przez domowników temperaturę. Dostarczają tyle ciepła, ile potrzeba, eliminując niekomfortowy i niesprzyjający środowisku efekt przesterowania.
Sterowanie temperaturą w domu zmniejsza straty energii. Nie tylko wymiana kotła i paliwa grzewczego (patrz: warunki uzyskania dofinansowania na likwidację pieca węglowego i zakup proekologicznego urządzenia grzewczego ), ale także mądre sterowanie ogrzewaniem CO jest rozwiązaniem wysoce ekologicznym.
Po pierwsze dopasowując temperaturę pomieszczeń do swoich bieżących potrzeb (np. 23 stopnie w łazience, 21 stopni w salonie, 19 stopni w sypialni), unikamy przegrzania mniej uczęszczanych pokoi i opłat za ciepło, którego nie potrzebujemy.
Po drugie regulatory pokojowe SALUS Controls działają elastycznie. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie w pokojach ustalonej temperatury (harmonogramy grzania). Nie oznacza to jednak, że będąc poza domem, nie mamy wpływu na pracę urządzeń grzewczych. Dzięki serii SALUS Smart Home, z biura, z hotelu – na bieżąco możemy reagować. Regulatory pracują według harmonogramów, lecz uwzględniają także doraźne decyzje użytkownika.
Po trzecie sterowanie ogrzewaniem sprzyja ograniczeniu strat energetycznych podczas codziennej eksploatacji budynku, co przekłada się na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza, którym oddychamy (zmniejszenie smogu), a także obniżenie domowych opłat.
Dystrybutor marki SALUS Controls:
QL CONTROLS Sp. z o.o., Sp. k.
ul. Rolna 4, 43-262 Kobielice,
woj. śląskie, PL,
NIP: 638 180 68 25,
KRS: 0000440955,
tel: +48 324 417 637,
fax: +48 32 790 44 85
OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
REGULATORY BEZPRZEWODOWE
REGULATORY POGODOWE
STEROWNIKI POMP
PROGRAMATORY CZASOWE
Strona główna
O nas
Instalator
Deweloper
Użytkownik
Produkty
Smart Home
Dobierz system
Centrum pobierania plików
Wsparcie techniczne
Szkolenia
Kontakt
Blog
Aktualności
© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved